Dnešní koupání naší malé Emičky a následná koupačka skoro tříleté Sofinky, mě inspirovaly k novému tématu. Koupání miminek a dětí.

Každá z cácorek potřebuje ke koupání něco jiného. A až dnes jsem si uvědomila, že bez většiny věcí, které denně používáme, se prostě jen tak neobejdu. K uvědomění mi pomohlo i několik dní strávených s Emičkou v nemocnici na kojeneckém oddělení. I tam jsem ji musela koupat aby nebyla za čuníka. Nebylo to ono. Chyběl mi tam náš milovaný kyblík, ve kterém se malá ráda čachtá už od narození a je v něm maximálně spokojená.

Začnu tedy tím, co je podle mě nejdůležitější. Koupacím kyblíkem.

1. Koupací kyblík

Když jsem poprvé koupala první dceru měla jsem klasickou vaničku. Zvykla jsem si na ni a další alternativy mě moc nezajímaly. Navíc jsem doma nechtěla žádné „alternativní“ věci (a vidíte jak se lidi a názory mění.-).

Kyblík na koupání jsem poprvé viděla v seriále Čtyři v tom. 

Na panence si jedna aktérka seriálu nacvičovala koupání novorozence. Neměla moc potuchy o tom co a jak, a tak to bylo hodně komické. Přišlo mi to celé takové hloupé.

Ale když první dcera odrostla a já se dala více do řeči s majitelkou mateřského centra Majka, a dnes mojí kamarádkou Majkou, povídala mi o koupání v kyblíku jako o dobré alternativě k ustrašenému koupání miminek ve velkých vaničkách. Pak jsem viděla i její kurz Porod bez obav a v něm koupala miminko (reálné miminko – ne panenku) v kyblíku. A já začala toužit po kyblíku také.

Dnes, po dvou a půl letech od prvního koupání Sofie, mohu srovnávat koupání v kyblíku a koupání ve vaničce. A upřednostňuji rozhodně kyblík. Miminko se v něm krásně koupe, cítí se v něm dobře, nekřičí, nerozhazuje ručičkama, nedrkotá zubama. Prostě pohoda jazz. Dokonce si samo brouká a směje se. Emu v něm koupeme každý druhý den, nebo podle toho jak moc je upocená . Někdy se v něm chce vykoupat i Sofinka! Je sice dost velká, a tak tak se do kyblíku nacpe, ale nakonec se vejde a vždycky se minimálně opláchne.

A co. Za nás, když jsme byly se sestrou malé, se kolikrát stalo, že jsme se musely koupat v největším hrnci, co doma byl. A jsme živé a zdravé:-)

Každopádně kyblík mohu ke koupání miminka jen a jen doporučit. Mimčo se v něm perfektně přidržuje. Novorozence musíte jistit na předloktí, ale jakmile mimčo povyroste (okolo 4. týdne to už zvládnete) přesunete ho z lokte do kyblíku a přidržujete jej jen za bradičku, aby se nenalokalo.

Doporučuji dva typy kyblíků.

První kyblík se jmenuje Shnuggle. Jedná se o kyblík s hodně zvýšenou hranou, o kterou se může větší dítě pohodlně samo opřít. Tento kyblík má širší základnu a je neprůhledný. Kyblík můžete používat už od narození.

Shnuggle je o něco větší než druhý nejoblíbenější typ. Cena od 750 Kč.

Druhý typ kyblíku se jmenuje Delta baby. Já mám přesně tento. Kyblík je o něco levnější, má větší objem a je buclatější. Základna není tak široká jako u Shnuggle kyblíku Je i trochu nižší. Ale to se může zdát, protože nemá tak vysokou opěrku.

Proč uprostředňuji kyblík?

  • miminko je výrazně (a to opravdu výrazně) klidnější
  • směje se
  • nerozhazuje ručičkami a „nebojuje o život“
  • nepláče
  • usmívá se
  • dobře se v něm drží
  • dá se dát na stůl a nemusíte se nikde zohýbat
  • koupat můžete i na zemi na podložce
  • udržuje mnohem lépe teplotu než vanička
  • miminko je v přirozené poloze

Kyblík jaký mám doma já. Delta baby. Cena od 600 Kč

2. Vanička na koupání

Vaničku jsem používala u první dcery Sofie a ta ji má v oblibě dodnes. Koupe se v ní skoro každý den. Sice jí už budou tři roky a mohla by se koupat ve velké vaně, ale vanička šetří vodu a je jí příjemnější.

Vaničku jsme sami nevybírali. Dostali jsme ji od tchýně. Měla jednu na půdě ještě po svých dětech. Čili pořizovací náklady nula nula nic. Dnes, kdybych kupovala vaničku a nemohla bych si koupit kyblík, budu volit trochu jinou variantu. Pohodlnější pro mě i pro miminko.

Tyhle staré jednoduché vaničky jsou sice skvělé. Vydrží dekády a plast se prostě nezničí, ale jsou zbytečně velké, těžké a zabírají prostor. Ta naše nám neustále straší nad pračkou. Muž ji musel přimontovat držátko na stěnu, aby na nás pořád někde nepadala. Je prostě moc velká a neskladná. Další nevýhodou je, že když koupete malé novorozeně, musíte se k němu hodně sklánět. A když to vymyslíte a dáte vaničku na stůl, je hrana vaničky hodně vysoká a špatně se dítě drží. Záda pak bolí. Také miminko zbytečně děsíte. Dáte je do pozice na zádíčka, což takhle malé miminko provokuje k okamžitému obrannému reflexu. Rozhodí ručičkami, začne natahovat a za chvíli křičí o život.

Přesně tohle jsem zažívala den co den se Sofinkou. Bylo to srdcervoucí. Měla jsem pocit, že jí koupáním nějak ubližuji. Přitom ona je rozený vodník! Vodu miluje a může v ní být i třikrát denně.

Jakou vaničku bych vybrala dnes?

Jako první bych si vybrala tuhle malou a skladnou vaničku Keeeper. Je malá. Menší než běžné vaničky z dob našich babiček. Je lehká a součástí je i zabudované lehátko, které není tak naklopené a spíše v něm miminko sedí v klubíčku. Doporučuji miminko podpírat rukama. Navíc ji pak, po tom co mimčo odroste, můžete směle používat na koupání třeba vašich nohou, kočky nebo psa.

Vanička Keeeper. Je menší, skladnější a pořídíte ji do 300 Kč

Druhým mým favoritem je vanička Summer Infant, která je skládací a tudíž nezavazecí. Má opět lehátko pro snadné usazení dítěte při koupání. Polohovací lehátko navíc můžete vyndat a zvětšit objem vaničky. Líbí se mi, že vanička není celá z otravného nafukovacího materiálu, jako jeden z modelů tohoto výrobce. Ten mi spíše připomíná dětský bazének než regulérní místečko na koupání miminka.

Vanička vyde na asi 850 Kč

3. Osušky

Naprosto jsem se zamilovala do vysokogramážních Tetra osušek. Možná vám název nic neříká, ale doporučuji se s nimi seznámit lépe, a pokud možno na vlastní kůži. Tetra osušky vypadaí podobně jako velké látkové čtvercové pleny, které používaly naše babičky jako plenky (a stále se používají). Rozdíl je v jejich velikosti – Tetra osušky jsou mnohem větší. Také mají vyšší gramáž látky. Tím myslím, že tyto Tetra osušky jsou mnohem hutnější, pevnější a silnější než skoro průsvitné látkové čtverce.

Tetra osušky se vyrábějí z bambusu nebo bavlny. Bambus je těžší a lépe saje. Bavlna je více mazlící. Ale chybu neuděláte ani s jednou z nich. Doporučuji například výrobce T-Tomi, nebo osušky od Kikko. Ty mám doma já a jsou skvělé. Hezky barevné, nepouštějí barvu a rychle schnou.

Tetra osuška T-Tomi edice Leaf

4. Ručníky s kapucí

Ručníky s kapuckou jsou nejen rozkošné, ale hlavně účelné. Používám je při každém koupání, kdy umívám i vlásky. U novošků je to dokonce potřeba, protože celkem rychle prochladnou. A právě ručník s kapuckou zajistí miminku po koupeli teplo pro mokrou hlavičku.

Doporučuji koupit minimálně jednu osušku s kapucí z froté. Pro starší děti se hodí froté ručníkové pončo.

Froté pončo s kapuckou od Bebe Jou – 499 Kč

5. Koupací lehátko

Máte v plánu koupit vaničku (ještě jsem vás s tím kyblíkem nezvyklala)? V tom případě doporučuji nevynechat důležitou součást k vaničce a tou je koupací lehátko. Pokud máte vaničku jednoduchou, která lehátko nemá, můžete si vybrat z celkem velkého sortimentu lehátek do vaničky. Vyrábějí se plastové, gelové, textilní a gumové. Také nafukovací.

Osobně jsem raději pro kombinaci vanička a dodatečné lehátko, než vanička s lehátkem (pokud se nejedná o vaničku Summer Infant). Lehátko můžete jednodušeji polohovat a v případě potřeby kompletně celé omýt. Což jistě potřeba jednou za čas s desinfekcí potřeba bude. Textilní lehátka se dají celé svléknout  a vyprat.

Doporučuji tento model AngelCare. Je to jednoduchá plasotvá konstrukce s perforovanou pohodlnou lehací částí. Výhodou je, že je hodně stabilní a miminko krásně podrží. Lehátko můžete používat i na cestách nebo ve velké vaně.

Krásné designové lehátko nejen do vaničky AngelCare – 690 Kč

Klasikou mezi lehátky je Beaba v novém a moderním pojetí (a také jistě v hygieničtějším provedení) je lehátko s 3D mesh potahem, který je nejen nenasákavý, ale prakticky se na něm nevytváří žádná plíseň a neusazují mikroby. Podobný materiál se začíná hojně využívat i v jezdeckém sportu, kde je v těsném kontaktu s kůží koně i při náročných aktivitách.

Lehátko Beaba, bezpečné a hygienické

6. Žínka nebo houbička

Ty maleé prťata většinou vykoupeme rukou, to je jasné, ale větší děti už mají té „plochy“ k umývání mnohem více. My máme doma už od narození dcery číslo jedna žínku krokodýla, kterému malá říká „HamHam“ a pokaždé, když se s ním koupe, předvádí, jak krokodýl papá ruce nebo nohy:-)

Krokodýl HamHam z dílny Kikko. Vydrží věčnost a to je pořád mokrý

7. Stupátko k vaně

Stupátko je jasnou záležitostí. Od prvních dnů jej mít nemusíte, ale stejně se bez něj dlouhodobě neobejdete. Malé prťě začne běhat a samo bude chtít na záchod, samo dosáhnut na umyvadlo a pustit vodu, samo do vany…

Na výběr je z velkého množství materiálů a druhů. Já nejsem na takové ty strašně veselé vzory s autíčky Cars a líbí se mi spíše stupátka minialistická. Jako je tohle stupátko Luma.

Hezký tvar a příjemné barvy. Stupátko Luma – 299 Kč

8. Olejíček do koupele

Osobně se mi nejvíce osvědčil olejíček do koupele od Eoné nazvaný Delfínek. Je příjemně mastný, hezky voňavý a krásně umývá. Používám ho u nejmladší a používala jsem ho i u Sofie. Obě dvě holky mají po mě sklon k atopické pokožce a díky olejíčku v koupeli se jim pokožka nevysušuje.

Olej zároveň umývá. Nelekněte se toho, že se jedná právě o olejíček. Můžete s ním umývat celé miminko a nebudete potřebovat žádné gely ani mýdla.

Balení 100 ml vyjde na cca měsíc a na 184 Kč.

U starší dcery (také u sebe před porodem), používám i jednou za čas koupelový olej Imuna. Je úžasně voňavý a působí preventivně proti ucpanému nosu, kašli, horečkám. Zvláčňuje a ošetřuje pleť. Ale ta vůně!

Je naprosto famózní. Vždycky mi připomene dětství. Mohla bych hodiny sedět u vaničky s rozpuštěnou Imunou a čichat ji. Tohle fakticky nemá chybu a musíte to vyzkoušet.

Imuna mi pokaždé připomene dětství

9. Šampon na vlasy

Šampon na vlasy beru jedině přírodní a takový, který neštípe do očí. Umývání vlásků je pak mnohem snadnější a bez zbytečného pláče. Oblíbili jsme si šampon od Nobilis Tillia Toník. Neštípe do očí, vydrží i klidně 2 měsíce a hezky voní,

Šampon Toník neštípe do očí

10. Hračky, hračky, hračky…

K tomu není co dodat. Naše malá Ema si ještě s hračkami nehraje, ale dávám tomu tak 4 měsíce a už budeme pouštět po vodě lodičky jako Sofince. Nejvíc si dodnes vyhraje s hračkami, které do vody vůbec nepatří.

Například s hračkou miminka, které neustále dokola koupe (já je potom suším na radiátoru, protože není koupací), koupe koně Schleich, auta Cars a někdy další vyloženě plyšáky. Ti pak letí do pračky, aby nesmrděli.

Když byla malá, jako první hračku dostala komunistickou kachničku. Tu máme dodnes!:-)

Oblíbené jsou ale i tyhle postavičky, které narozdíl od kačenky, nemusí čekat neblahý osud (kontajner), protože jsou ke koupání jako dělané.

Zvířátka do vody Tikiri