Houpátko BabyBjörn je jeden z mých top miminkovských produktů. Našla jsem pro to hned 8 důvodů. Prozradím vám, které to jsou. A abych byla fér, tak zmíním i pár nedostatků, na které jsem při používání narazila.

Pohádka o tom, jak jsem nechtěla houpátko

Nikdy jsem nebyla fanoušek houpátek pro miminka. Dokonce jsem si myslela, že se bez něj obejdeme. Při představě, že bych tam svoje dítě odkládala, jenom proto, abych získala pár minut klidu, jsem si připadala jako krkavčí matka. Však to znáte, říká se, že děti jsou v houpátku hodnější, klidnější a úžasnější, protože mají větší rozhled a tak jsou spokojené. Jenže má to samozřejmě háček. Když dítě do houpátka budete odkládat příliš často, tak brzdíte jeho vývoj, protože prcek zleniví. Malá miminka jsou totiž poháněna svou zvědavostí a když jim všechno naservírujete bez práce, tak nemají důvod zvedat hlavičku nebo se otáčet. No, vydržela jsem to celé dva měsíce.

Lehátko bude

Elišku jsme si chytře naučili na usínání v náručí na gymnastickém balónu (zásadní strategická chyba, které se snažte vyvarovat), takže přímo úměrně s jejími přibývajícími kily, klesala moje síla a s ní i odhodlání obejít se bez houpátka. Takže jo, pořídíme si ho. Ale jenom na to usínání. Fakt.

Ještě než jsem se začala na internetu po nějakém vhodném kousku poohlížet, vzpomněla jsem si na kolegyni z práce, která mi kdysi až do nebes vychválila lehátko BabyBjörn (inženýři v BabyBjörnu tomu říkají lehátko, ale já jsem spokojená s termínem houpátko, takže tomu říkejme tak).

Je to prý houpátko, které se u nich v rodině vystřídalo snad už u sedmi dětí. Všechny z něj byly nadšené a houpátko navíc pořád drží. Takže moje googlení začalo právě tady. Co vám budu povídat, byla to láska na první pohled. Miluju jednoduchost a kvalitu, a právě to jsou dva pojmy, které lehátko BabyBjörn Balance Soft stoprocentně vystihují. Takže jsem už dál nehledala a řešila jsem už jen barevnou kombinaci. Teď, po třech měsících používaní, se musím poplácat po zádech, protože jsem vybrala opravdu dobře. Mám pro to hned 8 důvodů.

1. Praktičnost až na prvním místě

Jsem odjakživa praktická žena a s příchodem dítěte se moje praktičnost ještě znásobila. Proto mi bylo jasné, že naše lehátko rozhodně nemusí mít kudrlinky a jednorožce, ale že musí mít potah, který jde snadno sundat a vyprat. BabyBjörn balance Soft to přesně takhle má. Je to festovní plátěný potah navlečený na kovovou konstrukci. Jedním tahem svlečete, jedním tahem navlečete. Jednoduché a rychlé. Navíc se dá pořídit náhradní potah, kdyby člověk nestíhal prát. Nad tím teď uvažujeme. Rozmixovaná mrkev totiž nadělá dost nepořádku.

2. Je neuvěřitelně skladné

Lehátko BabyBjörn Soft je ve složeném stavu placka. Lehká, skladná, snadno přenositelná. Díky tomu ho vozíme skoro všude a ani nepřemýšlíme, jestli ho vlastně na té či oné návštěvě budeme potřebovat. V autě nezabere skoro nic, takže jsme si nějak navykli, že ho vždycky balíme s sebou. A až nám dítě odroste, tak ho šupnem složené do skříně, kde hezky počká na dalšího pasažéra.

3. Jednoduchost

Mám ráda jednoduché věci. Mám to zafixované už od mala, kdy mi taťka úspěšně rozmluvil “véčkovej” telefon (takový ten mobil, který měl klávesnici na jednom křídle a displej na druhém a kdykoli ho chtěl někdo použít, musel ho prvně rozklapnout do tvaru písmene V). Říkal vždycky “čím složitější krám, tím větší šance, že se dřív nebo pozdějc rozbije”. A toho se držím do teď. Takže bytelný kovový rám s jednou plastovou klapkou na polohování a s jednoduchým plátěným potahem je pro mě značka ideál.

4. Bezpečnost

Lehátko Babybjorn Balance Soft je hodně stabilní a má protiskluzovou základnu, takže pokud s ním nebudete vyvádět nějaké šílenosti, tak nehrozí, že by se v něm dítě převrhlo. Taky má bezpečnostní upínání mezi nožkama. Je to takový vypolstrovaný kus látky ve tvaru písmene T, kterým prcka přikurtujete.

5. Designově kompaktní

Jednoduchost se odráží i v designu. BabyBjörn nabízí střízlivé barevné kombinace a pěkné odstíny. Na houpátku je znát ten dnes tolik skloňovaný severský styl a výborně se tak hodí do moderních bytů. My jsme zvolili hnědošedou variantu, protože se nám krásně hodí do obýváku. A to i přesto, že doma máme malou holčičku. Na tomhle tmavém pozadí její růžové oblečky totiž výborně vyniknou. Navíc to beru spíš tak, že houpátko je prostě kus nábytku a ne dětská hračka, takže mi tento strohý styl vyhovuje. Kdyby bylo houpátko o pár čísel větší, tak si ho klidně do bytu pořídím i pro sebe.

6. Funkčnost

Lehátko Babybjorn výborně napodobuje houpání v náručí. Miminko je v něm navíc tak hezky zapadlé, takže si myslím, že si tam musí připadat opravdu pohodlně a v bezpečí. Na uspávání a dopolední odpočinek je to u nás pomocník číslo jedna a moje záda jsou mi nekonečně vděčná. A abych nekecala – ne, nepoužíváme ho jenom na usínání. Krmíme v něm nebo do něj dávám Elišku, když potřebuju něco udělat a jí se zrovna nelíbí na zemi (vaření, žehlení a podobné zábavnosti). Nosnost má do 13 kg, takže nám určitě ještě chvíli vydrží.

7. Variabilita

Na houpátku si můžete nastavit tři různé polohy. Nejvyšší poloha, kdy dítě skoro sedí, se hodí třeba na to již zmiňované krmení. Naopak ta úplně nejležatější je vhodná pro odpočinek těch nejmenších dětí. Nejčastěji to ale máme nastavené na zlatou střední polohu, tu si Eliška oblíbila úplně nejvíc.

8. Přidaná hodnota

Houpátko není elektrické ani na baterky, což nám nevadí. Já u Elišky moc ráda sedím, houpu ji a u toho jí třeba povídám pohádky. Na rozhoupání navíc stačí úplně zanedbatelná síla, takže dítě zvládnete rozhoupat i špičkou palce u nohy z gauče při sledování „Sama doma“. Co je ale fajn, že dítě brzo pochopí, jak to celé funguje. Pochopí, že se stačí trochu vrtět a houpání je na světě. Takže se v houpátku samo zabaví a taky ho to motivuje k pohybu.

Hodnocení?

A abych teda byla úplně fér, tak připojím i pár věcí, které by se daly považovat za mínusy.

Za prvé by někomu celkem významně mohlo vadit, že houpátko nehoupe samo. Takže pokud potřebujete samohoupací lehátko, pak BabyBjörn není pro vás.

Za druhé je trochu nepraktické to bezpečnostní polstrované připínání, protože se tím výrazně prodlužuje doba sušení. Samotné lehátko usušíte na topení během chvíle, jen tady ten kus polstrované látky to vždycky zdržuje. A za třetí je to nepohodlné vytahování spícího dítěte. Pokud dítě usne a chcete ho nenápadně, potichoučku a opatrně nabrat pod hlavičkou a zadečkem a přenést do postýlky, tak to jde celkem těžko a dítě se zaručeně vzbudí. Je to tím, že je tam to miminko fakt zapadlé. Jinak to problém není – za bdělého stavu prcka chytnete pod pažema a je venku. Ale těžko říct, jestli to není nešvar všech houpátek. Sama nemám srovnání.