Milé nastávající maminky,

jak to máte s konzumací ryb v těhotenství? Jíst ryby v těhotenství je způsob jak do vaší stravy dostat dostatek bílkovin a zdravé omega-3 mastné kyseliny bez požití příliš mnoho nasycených tuků. Nicméně téměř všechny ryby obsahují stopy rtuti. V lednu 2017 zveřejnil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (US Food and Drug Administration, USA) a Agentura na ochranu životního prostředí USA (EPA) revidované doporučení týkající se konzumace ryb v těhotenství nebo u žen, které se chystají otěhotnět.

Oficiální doporučení FDA a EPA tedy zní:

Jezte 2 až 3 porce různých druhů ryb během týdne. Pokud budete jíst tuňáka a ryby s podobnou koncentrací rtuti, jezte je maximálně jednou do týdne. Které ryby je dobré konzumovat častěji a které ne? Máme pro vás jmený seznam ryb s kterými se můžete setkat a dostat na ně chuť..


Ryby, které je v těhotenství dobré jíst

Mezi ryby, které je dobré konzumovat často bez toho, abyste se musela obávat nějakých následků z předávkování se rtutí patří druhy z tabulky níže. Jste těhotná? Nebojte se konzumace ryb. Výborné ryby jako třeba slěďové, losos nebo třeba garnáti vám a miminku neublíží. Naopak vám dodají živiny, které potřebujete.


Ryby, které si můžete dát 1x týdně a méně

Následující výčet ryb obsahuje i takové druhy, které už mohou obsahovat nějaké stopové množství rtuti. Například typicky tuňák nebo právě v ČR oblíbený Halibut. Mořské ryby v těhotenství tedy konzumovat můžete a nemusíte si je odpírat.


Ryby, které jsou v těhotenství na pováženou

Tento seznam ryb je sestaven z druhů, které ve svém mase obsahují vysoké hodnoty rtuti, a proto je jejich konzumace na pováženou a musíte si ji dobře rozmyslet.


O rtuťi

Rtuť je kov, který se vyskytuje přirozeně v životním prostředí a který se objevuje vě větším množství díky průmyslovému znečištění. Většina lidí není nepatrným množstvím rtuti ohrožena ale u těhotných je to jinak. Pokud je těhotná žena vystavena vysokým hladinám rtuti před těhotenstvím nebo během těhotenství, ohrožuje vlastní zdraví a zdraví dítěte. Děti vystavené rtuti v děloze mohou později trpět:

  • Silným poškozením nervového systému
  • Poškozením mozku
  • Poruchami učení
  • Úbytkem sluchu