Co je to přístavná postýlka?

Přístavná postýlka je typ dětské postýlky, která je napevno a bezpečně přistavena k posteli rodičů. Nejedná se přitom o jakoukoliv variantu postýlky, které lze sundat bočnici. Na to skutečně pozor.

Jak taková přístavná postýlka vypadá, funguje, jak ji přidělat a v čem je výhodnější? O tom je dnešní článek, který by vám měl pomoci s výběrem.

Přístavná postýlka z hlediska bezpečnosti

Jak jsem nakousla výše, nejeden nastávající rodič poslední dobou vyhledává právě přístavné postýlky. Je to dobře, protože dětem je mnohem lépe ve společnosti rodičů a ne každý z nás je ochoten nebo má finance na to, aby mohl kompletně přezařídit ložnici a pořídit si mnohem větší postel.

Proto jsou právě přístavné postýlky ideálním řešením. Rozšíří rodičovské lůžko a navíc jsou bezpečné jak pro miminko tak pro rodiče.

Než ale začnu rozebírat pozitiva společného spaní, měli byste vědět, že Co-sleeper nebo-li přístavná postýlka, je skutečně jen jedna a její funkci nesmí nahradit žádná běžná dětská postýlka přiražená k posteli nebo nějak omácky přivázaná nebo navrtaná.

Proč?

Postýlka se nesmí pohnout

Většina postýlek, které na trhu najdete není uzpůsobena k tomu, aby byly lně funkční i bez jedné bočnice. Ano. Většině postýlek se dají šprušle vyndat, bočnice sundat nebo z části odmontovat, ale pokud není postýlka skutečně určena a certifikoána jako přídavná postýlka, neměla by u postele vůbec stát.

Odnímatelné bočnice je navrženy k tomu, aby se u většího dítěte sundaly a dítě si mohlo do postele vlézt i samo.

Což ale skoro nikdo z rodičů, které například já znám, neudělal. Buď dítě spalo v postýlce a bylo tam transportováno rodičem, nebo se mu pak pořídila větší postýlka bez bočnic.

Problém klasických postýlek, které nejsou navrženy jako Co-sleeper je, že se prostě u postele mohou pohnout, odsunout nebo naklánět. Také matrace v nich obvikle nedrží na svém místě a ujíždí. Je to tím, že je většinou o kousek menší než samotné lůžko a pokud odstraníte jednu bočnici, matrace zaujme její místo.

To přístavné postýlky neudělají. Jsou navrženy tak, aby jejich matrace zaujímala celý prostor už jako přistavená k bočnici.

Přístavný systém

Také přístavný systém je promyšlen tak, aby se postýlka v žádném případě nepohnula. V tomto případě je tedy nutné opravdu kupovat speciální postýlku a nespoléhat jen na štěstí. Postýlka, která je navržena jako klasická, nikoliv přístavná, by se mohla pod dítětem pohnout a ošklivě ho zranit.

Ve Velké Británii se dokonce udál případ, kdy se dítě udusilo následkem zaklínění hlavičky mezi postelí a bočnicí. Postel se pod ním pohnula, zádržný systém nejspíš doma vyrobený, selhla a dítě nemohouc usnout se dostalo do polohy, kd nemohlo hlaičku vytáhnout. Než přišla nic netušící matka, již bylo pozdě.

Jaké jsou výhody přístavné postýlky?

Největší výhodou je bezesporu vzájemná blízkost mezi matkou a dítětem. Tato blízkost je přírodou určená a posvěcená a není proč se bát spát společně se svými potomky v jedné posteli. Kromě případů, kde sehrál svoji roli alkohol nebo omamné látky, není znám případ, že by matka nebo otec zalehl své dítě v posteli.

Tohle se prostě nestává. Je zcela běžné, že po porodu se u matky nastartuje mechanismus, který jí nedovolí nijak svoje dítě ohrozit. Funguje ve dne a pefefktně funguje i v noci, kdy se jednoduše budíme při jakémkoliv podivném zvuku nebo při pohybu miminka.

Matka, které spí se svými dětmi, říkají, že se moc nevyspí. Opak je ale pravdou. Vyspí se mnohem lépe a více, než matky, které vstávají ke svému dítěti v postýlce nebo dokonce v druhém pokoji. Příroda to zařídila tak, že kojíme v leže v polospánku nebo velmi rychle usínáme společně po kojení s miminkem bez toho, aby bylo nutné znovu dítě ukládat a znovu usínat.

Spaní ve společné posteli nebo s co-sleeperem je prostě jednodušší a méně vyčerpává. 

Jak obléci dítě do přístavné postýlky

Děti, které spí na společném lůžku s rodiči nebo ve svém koutku v co-sleeperu, jsou méně náchylné k prochladnutí a to díky tělesnému teplu, které je při spánku více osob pohromadě přítomné.

Dítě může být oblečeno mnohem méně, než do postýlky. Já doporučuji stejný oděv, jaký máte vy. Pokud máte jen nátělník a ponožky a není vám zima, dejte je i dítěti. Přikrejte ho lehce peřinkou nebo dekou a více je nezabalujte.

Děti ve společném spaní nesmí mít nijak ztížený pohyb. Nesvazujte je proto do zavinovaček. Nejlepší je skutečně jen plena, nátělník a ponožky. Je to z hlediska bezpečnosti. Dítě musí mít možnost převalit se, odkulit se nebo se srovnat, když se samo dostane do nějaké nepohodlné polohy.

Kojení v přístavné postýlce

Kojení v co-sleeperu je trochu obtížnější, než v klasické posteli, kde můžete miminko snadno přelézt a kojit tak z obou prsou. Na kojení z obou prsou v přístavné postýlce to chce chvat, který se jednoduše naučíte během několika málo pokusů.

Chvat spočívá v tom, že se nakloníte opačným prsem k dítěti a opřete se o loket tak, aby dosáhlo na bradavku a vy vydržela v této pozici aspon deset minut.

Nebojte se a střídejte prsa podle gusta. Je taky možné, že se po čase budete kojit jen z pra jednoho. Ničemu to nevadí a je t plně běžné.

Přístavné postýlky a kde je koupíte?

Mezi první přístavné postýlky u nás patřila cestovní postýlka Chicco Next To Me. Cestovní proto, že se dá přenášet. 

Next To Me Chicco

Ve skutečnosti to je jedna z lepších a velmi příjemných a bezpečných postýlek. Zádržný systém je výborně vyřešen a postýlka se dá přidělat i k posteli, která má pevnou a celistvou bočnici až na zem a není možné postýlku pod bočnici zasunout. Nožky se jednoduše sklopí.

Postýlka je hodně velká a vydrží dítěti až do cca 9 kg. V praxi tam ale děti spí mnohem déle. Je skutečně prostorná a hodně nosná. Později se stěhují do větší přídavné postýlky nebo přímo do postele rodičů.

Alvi dřevěná přístavná postýlka

Tahle postýlka je výhodná hlavně proto, že má ještě pultík, který pomůže překlenout třeba i větší mezeru. To je třeba hlavně u postelý, které mají bočnice a matrace je usazená uvnitř rámu tak, že by bočnice mohla vadit. Takhle se může miminko pohodlně překulit k vám když něco potřebuje.

Výhodou je, že se jedná o větší pevnou dřevěnou postýlku, kterou můžete mít až třeba do dvou let dítěte. Cena je přívětivější. Nevýhodou je poměrná neskladnost.

Přístavná postýlka Fili

Opět dřevěná přístavná postýlka vhodná k posteli, která má vysoké matrace ležící na roštu. Něco jako jsou americké postele. Postýlka Fili je opatřena kovovými háky, které se zaháknou za postel a bočnice a tak nikam neujede nebo se nepohne. 

Opět je velmi cenově dostupná. 

Na videu výše vidíte, jak funguje zádržný systém u postýlek Chicco Next To Me. Jednoduchá instalace je výhodná pro nezručné maminky a hlavní je samozřejmě bezpečnost.

A jakou postýlku si vyberete vy?