Často se budí v noci na kojení? Může mu být teplo. Budí se a pláče, přitom papat nechce? Třeba mu je zima. Jak oblékat novorozence na doma a třeba právě na spinkání, vám poradím v tomto článku.

Je totiž zásadní rozdíl v tom, když miminko spí samo v postýlce, nebo ve společné posteli. Taky pozice, kde miminko spí, hrajě velkou roli. Oblékáním bychom měli miminku přinést komfort, nikoliv stresy a propocené noci. Samotný tvoreček to neumí dát dost dobře najevo jinak, než pláčem. A ten si často umíme vyložit plně jinak…

Jak tedy na to?

Prozradím vám super tajné fígle, jak miminko oblékat na doma. Jaký typ oblečení se dobře obléká. A kterým střihům a materiálům se raději vyhnout. Divili byste se, ale nasoukat v noci poblité novorozeně do pevného spacího overálku co se dává přes hlavu, je docela odvážný čin.

Také vám pomůžu identifikovat správný počet kousků oblečení, které budete potřebovat, a to hlavně proto, abyste si mohli vše objednat předem a nenaháněli pak bodyčka po obchodech typu Lidl ve chvíli, kdy je vše už poblito, převlékáte sedmý kousek a police už je prázdná. Kojenecké oblečení mají například v Pidilidi, kde časem nakoupíte třeba i botičky a věci na ven.

Oblíbené turky – alternativa ke klasickým polodupačkám

Oblékání novorozence – jdeme na věc…

Je mu teplo nebo zima? Jak to poznáte?

Někdo říká, že se zima a teplo pozná podle teploty ručiček. To je taková rada napůl. Ručičky může mít miminko studené a je mu přitom dobře. Stejně jako to mají dospělí. Stačí, aby s nimi chvilku máchalo okolo hlavy a najednou je má studené. Nebo když je mu naopak teplo. Studené mokré dlaničky jsou první známkou (až po zpocené hlavě) nepohodlí z tepla…

Studené nebo teplé ručičky?

První chladnou ručičky, pak nožičky,pak zbytek tělíčka. Ručičky tedy nejsou nejlepším ukazatelem toho, jak miminku vlastně je. Proto se naučte řídit teplotou na zátylku. Pokud je miminku teplo, bude horké a upocené. Pokud mu bude zima, bude naopak studené a suché.

Teplotu nejlépe za krčkem

Místečko, kde nejlépe nahmatáte teplotu, se nachází těsně pod temínkem hlavičky. Miminka nemívají moc dlouhý krček. Musíte tedy sáhnout opravdu mezi temínko hlavičky a ramínka.

Příprava na spinkání

A teď k praktickým radám.

Zatím co praktické oblékání kojence na doma je celkem hračka, horší to je na noc. Tam bohužel neplatí pořekadlo „podle sebe soudím tebe“.

Začneme s přípravou na spinkání. Není nic horšího, než v noci převlékat mokré spocené a plačící dítě. Přehřívání nebo naopak zima jsou jedny z důvodů proč miminko v noci hodně pláče a neklidně spí. Mezi další viníky dětského pláče v noci a nespokojenosti patří také odloučení od vás, matky v době spánku. Dítě tohle hodně vnímá a necítí se bezpečně.

Pláče vaše miminko hodně? Víc, než jiné děti? Tak už se netrapte a dejte na rady v e-booku Zuzky Šmidrkalové – Miminko neplakej

Teplota v pokoji

Vezmeme v úvahu, že ve vašem bytě je okolo standardních 22 stupňů, které jsou příjemné na denní pobyt v domě. Na spaní jsou ale lepší nižší teploty. Dítěti se lépe dýchá, vám také a spánek je spokojenější a delší.

Můžete například:

  • před spaním vydatně vyvětrat.
  • vypnout topení nebo nastavit na noční provoz s nižší teplotou.
  • v létě zapnout klimatizaci.
  • hodně vyvětrat až sluníčko zapadne v létě a přes den nechat zatažené žaluzie.

Ideální teplota na spaní je mezi 16 a 18 stupni celsia. Ideální je vyvětraná místnost, neměla by být vlhká a vzduch by neměl být příliš suchý. V zimě se kvůli suchému vzduchu používají různé odpařovače na klasické radiátory (pamatujete si je od babičky? nalévala se do nich voda a byly keramické).

Doporučuji zakoupit zvlhčovač vzduchu zjistíte-li, že je u vás vzduch moc suchý. Ze suchého vzduchu se miminka často budí a chtějí se kojit.

Zvlhčovač vzduchu s hepa filtrem Bo Jungle

Oblečení na spaní

Spinká-li novorozenec sám v postýlce, bude potřebovat obléci víc, než kdyby spal s vámi v posteli. Ale zase myslete na malé a jeho problémy a tužby v tomto věku. Novorozenec má spoustu základních reflexů, které mu pomáhají v adaptaci na náš svět. Mezi takové reflexy patří „ručičkový – objímací neboli Moroův“ reflex, kdy mimi rozhazuje ručičkami jakoby polekaně a to i když se zrovna nic neděje. Tento reflex dítě často budí ze spánku.

A s tím musíte počítat i při oblékání na spaní. Já osobně dávám dceru do zavinovačky, aby se mi reflexíky nebudila. Ručičky „svážu“ k tělíčku a tím jí umožním spát déle a kvalitněji. Zavinovačku ale používám jen v případě, že nespí se mnou v posteli. Jakmile je u mě pod peřinou, zavinovačku musím rozvinout. Jde o bezpečnost miminka.

Ale v postýlce ji mít může na celé spinkání. V tom případě doporučuji dát zavinovací body (nejlépe outlast – ten reguluje teplo – Little Angel) a pak dát dítě do zavinovačky.

Summer Infant a Swaddle me zavinovačky

Čepička a rukavičky

Miminka často šermují ručičkama před obličejem a poškrábou se. Proto jsou na místě rukavičky, pacičky nebo jak já jim říkám, ploutvičky. Malinká miminka taky nepohrdnou čepičkou. Tu dávám ale jen po nějakou dobu a nebo na spinkání po koupání.

Rukavičky na ručičky

Ono najít dobrou spinkací čepku je totiž problém. Výrobci vůbec neberou v potaz, že dítě leží a různě se vrtí. Spousta čepic tak nesedí a padají do očí nebo z hlavičky. Já mám ráda čepičky od Lamama.

Dalším důvodem, proč je dobrá čepička na noc je ochrana hlavičky před škrábáním. Miminku se může po narození vytvořit žlutavá krusta na temeni, která postupně sama při mytí úplně zmizí. Ale svědí a miminko se často škrábe.

Spací pytel

Jako další vrstvu na bodyčko dejte dětský spací pytel, nebo miminko přikrejte teplejší dekou. Pokud je novorozenec malinký, můžete přidat i zavazovací teplejší návleky na nožičky, aby bylo miminku teplo od nožiček.

Novorozence není dobré přikrývat velkou peřinou. Peřina je celkem těžká a miminko by se nezvládlo odkopat, kdyby mu bylo teplo. A hrozí přehřátí. Spací pytle jsou přece jen o něco lepší. Nejsou tak težké a většinou bývají bavlněné nebo dokonce bambusové.

Ty z bambusu pak regulují teplotu uvnitř spacího pytle a mimču je fajn. Díky krátkému bodyčku a spacáku může kopat jak chce, vyprdí se a nebude vás budit pláčem kvůli zimě, horku nebo prdění.

Spací pytel Candide Air

Které oblečení fakt ne?

Ačkoliv mám hrozně ráda dětské oblečení a oblékání samotné, některé kousky mě zkrátka vůbec nebaví. Mezi nejotravnější oblečení patří nesmyslné celooverálky, které se oblékají přes hlavu. S těmi mám zásadní problém hlavně v noci, kdy se malá často poblinká a já ji musím převlékat kompletně celou. Už jsem se poučila a overálky tedy jen zásadně rozepínací na bříšku. A ani ty na noc neupřednostňuji.

Další typ oblečení, který je mi u malých proti srsti, jsou kojenecké dupačky. Takové ty klasické na zapínání knoflíčku uprostřed ramínek. Jsem zásadně proti. Nejen že nedovolují miminku kopat nožičkama, to se pak rozčiluje. Kopání je důležité hlavně při kolikách. Miminko si musí mít možnost ulevit. Zapínání na ramínku často tlačí a miminko má ručičky stále dole.

Materiály, které nemusím jsou: 100% bavlna a semiš. Bavlnu nemusím, protože sama o sobě je dost neprižná a častěji se vytahá. Semiš nesnáším na dotek.

Taky si dávám pozor na flísoviny. Miminko mají tendeci přehřívat. Flísové používám jen svetry a to zatím jen  u starší. Overálky vůbec. Způsobují pocení a časté buzení a to opět hlavně v noci i ve dne.