Amniocentéza – neboli odběr plodové vody, je vyšetření, které podstupují nastávající maminky na základě pozitivního genetického testu v 11. týdnu těhotenství, nebo krevních testů (triple testů) v 16. týdnu. U žen starších 35 let se odběr plodové vody navrhuje rutinně a to jako jedno z vyšetření navíc, které by měla maminka ve vyším věku podstoupit oproti normálním vyšetření u maminek mladších.

Odběru plodové vody je jistě jednou z nejspolehlivějších variant vyšetření, jak zjistit včas, že miminko má nějaké vývojové vady nebo se narodí postižené. Přesto se tohoto testu maminky obávají a to hlavně z důvodu zvýšeného rizika následných komplikací. Mezi komplikace patří i potrat a právě ten je důvodem, proč maminky váhají a rozhodují se často proti tomuto zákroku. Sepsali jsme pro vás tento článek jako vodítko, které vám může pomoci v rozhodování, zda na odběr plodové vody jít, nebo přijmout riziko narození postiženého dítěte a na takovou situaci se připravit.

Testy z 11. týdne a triple testy se mohou mýlit

Genetický screening – jak se nazývá vyšetření v 10 -11. týdnu těhotenství, je kombinace vyšetření z krve a ultrazvukového vyšetření. Při tomto testu se zjišťují hladiny dvou těhotenských hormonů a při následném ultrazvuku je nejdůležitější výsledek měření šíjového projasnění. 

Na základě měření a také dalších ukazatelů (jako je délka končetin, kompletní nosní kůstka a další) vyhodnotí akreditovaný lékař, zda je u maminky riziko narození postiženého miminka zvýšené. Zde však vzniká první potenciální problém, který nedá budoucí mamince spát a zajistí jí na několik dalších týdnů (či měsíců) bezesné noci a hlavně obrovskou zodpovědnost za své následné rozhodnutí.

Genetický test v 11. týdnu není stoprocentní a ukazuje pouze zvýšené riziko vzniku genetické choroby, abnormality, nemoci nebo postižení. Neříká, že dítě postižené již je a tak se i narodí. Stává se, že genetický test vyjde mamince pozitivně a následně se miminko vyvíjí normálně a narodí se zcela zdravé dítě. Naopak je také zcela běžné, že vyšetření ukáže negativní výsledek a miminko se nakonec narodí postižené. Lékaři udávají, že genetický screening v 11. týdnu je průkazný na 90 % a je tedy mnohem spolehlivější než později prováděný triple test, který má úspěšnost správně diagnostikovaných vad okolo 70%.

Ano nebo ne?

Přesto že podstoupení vyšetření plodové vody doporučuje jak genetické centrum tak i váš lékař na základě výsledků, konečné rozhodnutí je jen na vás. Do vyšetření vás nikdo nebude nutit a lékař bude vaše rozhodnutí plně respektovat. Nejlepší je, nechat si vše důkladně projít hlavou. Zvažte, zda jste ochotni přijmout postižené dítě. Promyslete, jaké důsledky by mělo rozhodnutí nejen na vás, vaši rodinu, ale také na následný život vašeho dítěte. Doporučujeme vám, informovat se předem na situaci, která může nastat u odborníků, sdružení a nebo u rodičů, kteří postižené dítě sami vychovávají. Nenechte se ovlivnit jiným názorem, než je ten váš a partnerův a před konečným rozhodnutím se zaměřte na to, jak to všechno cítíte vy.

Pokud se rozhodnete, že postižené dítě přijmete, je dobré dále zvážit a probrat s lékařem, jaké může mít vyšetření , které by potvrdilo nebo vyvrátilo postižený plod, následky na probíhající těhotenství. Doporučujeme probrat i celý průběh vyšetření s lékařem a nebo navštívit pracoviště a lékaře, který bude zákrok provádět a promluvit si o možných rizicích.

Nemějte strach z odmítnutí, lékaři vám vše velmi rádi a podrobně vysvětlí.

Jaká jsou rizika odběru plodové vody?

Maminky mají z odběru velký strach hlavně kvůli možnému potratu nebo předčasnému porodu dítěte. Rizika jsou skutečně přítomna. Je to pochopitelné, jedná se o náročnější, invazivnější vyšetření než je pouhý odběr krve z vaší paže. Přesto se rizika pohybují okolo 0,5 až 1%.

Sami lékaři proto říkají, že podstoupení tohoto malého rizika za odhalení případných vad, nebo postižení, skutečně stojí.

Rizika u fyziologického těhotenství prakticky nehrozí. Ohrožená jsou ta těhotenství, která byla už před zákrokem něčím abnormální. Například maminky, které často krvácely, mají vcestnou placentu nebo přepážku v děloze.

Zde hrozí riziko odtoku plodové vody do 48 hodin po zákroku a následný potrat nebo sepse.

Jak probíhá odběr plodové vody?

Zákrok se provádí ambulantně. Odběr probíhá pod dohledem ultrazvuku a trvá jen několik málo minut. Hospitalizace není nutná. Pouze v případech, kdy čekáte dvojčátka, máte silné tonizace (napjetí) dělohy či od počátku těhotenství krvácíte.

Příprava

Maminka, která jde k odběru plodové vody, by měla přijít lehce najezená. Lékaři doporučují přijít s plným měchýřem. Usnadňuje to samotný odběr.

Ultrazvukové vyšetření

Před samotným zákrokem vás lékař zkontroluje pomocí zevního ultrazvuku. Ověří si polohu plodu, placenty a vitálnost plodu.

Odběr

Pod kontrolou ultrazvuku lékař následně provede vpich ultratenkou jehlou skrze břišní stěnu. Vpich samotný není výrazně bolestivější než například odběr krve z paže. Neprovádí se ani lokální umrtvení. Maminky, které zákrok podstoupily, popisují vnímání bolesti spíše jako tupí tlak na kůži a lehké štípnutí. Nemusíte se tedy bolesti obávat a předem se stresovat. Víte, do čeho jdete.

Lékař odebere asi 20 ml plodové vody, která se odesílá do cytogenetické a biochemické laboratoře.

Po zákroku

Jakmile bude zákrok proveden, sestřičky maminku nechají 60 minut odpočívat a sledují její stav. Pokud je mamnice po uplynutí této doby dobře, může společně s doprovodem odejít domů. Odvoz je každopádně nutností. Sestřičky vás bez něj stejně nepropustí.

Následujících 24 hodin po zákroku budete mít naprostý klidový režim. To znamená, že byste měla co nejvíce ležet, neměla byste pracovat ani chodit na procházky. Máteli doma další děti poproste partnera nebo rodiče, aby vám přišli po nezbytnou dobu pomoci.

Rozhodně nesportujte ani se nepřepínejte po následujících 5 dní. Vylučte i předklánění, náročné domácí práce a nošení těžkých břemen.

A co výsledky?

Výsledky vám budou známy nejpozději do 3 týdnů. Vy sama je však uslyšíte až od lékaře, kterému přijdou do ordinace.

Biochemická analýza plodové vody zkoumá ukazatele jako jsou: alfafetoprotein, acetylcholinesteráza a stanovuje jejich hladiny. Výsledky odhalují možné poruchy celistvosti těla nebo cystickou fibrózu. Díky nim budete mít jasno, zda je vaše dítě zdravé a budete moci po zbytek těhotenství spát v klidu, nebo je postižené či má nějaké závažné vady.

V druhém případě je pak vše jen na vás. Rozhodnutí, zda ukončíte těhotenství, můžete učinit z genetických důvodů až do 24. týdne života plodu. Naopak včasnou diagnózou lze podchytit i vrozené vady srdeční(i jiné) a ty začít neodkladně léčit.

Připravujete se na odběr plodové vody nebo se rozhodujete, zda na vyšetření jít? Ať se rozhodnete tak, či tak, vaše rozhodnutí je vždy správné a my vám držíme palce.

fotografie: sutterstock, ilustrační, zdroje: Pro Gyn, ABCtěhotenstvi, Nutriklub.