Jak na výběr dětské postýlky? To je otázka, která vás možná právě teď tíží. Máte krásně se zakulacující bříško, rozplýváte se nad obrázky z ultrazvuků a do toho všeho musíte zařídit dětský pokoj. A co je dominantou dětského pokoje? No přece dětská postýlka.

A taky skříně..

Spousta polic…

Komoda na oblečení, přebalovák a další komody. Ano. Jistě tušíte, podle mého výčtu, co vám teď řeknu k tomu, že postýlka je „přece nejdůležitější“ a proto musí být TOP, IN nebo prostě nejlepší.

Postýlka není nejdůležitější kus nábytku v dětském pokoji. Tím se stane po nějaký čas přebalovák a možná ani to ne. V naší rodině máme už druhého potomka. První dceru Sofii jsem na přebalovacím pultu přebalila celkem asi 3x a Emu ani jednou. Už jsme ho pro jeho zbytečnost nestavěli.

Jak to je tedy s tou dětskou postýlku?

Kdy koupit dětskou postýlku?

Nespěchejte. Není to potřeba. Chápu, že jste ovlivněni filmy, seriály a nesmysly na internetu, ale vážně postýlku nepotřebujete.

Minimálně tak dlouho, dokud si vaše dítě nebude chtít z velké manželské postele přelézt do své postýlky samo a dobrovolně.

WHAT???

Teď si z vás střílím? Ne, nestřílím. Jsem naprostý zastánce svobody rodičů, volných rukou a toho všeho kolem, ale také jsem zastáncem společného spaní už jen proto, že je to tak prostě správně, přirozené a naprosto živočišné a pudové.

Žádné mládě savců nebude dobrovolně spát mimo svoji maminku. A to prosím i takový koně se rodí samostatnější než naše miminka.

Spánek dětí mýty opředený…

Dobře, už slyším jak hlasitě funíte, možná máte tendence rychle kliknout na křížek v prohlížeči, ale zkuste odolat. Uklidnit svoje ego a ztišit i ten hlas v sobě, který vám nahlas řve:

“ Vždyť se nevyspíš! To je hovadina! Děti patří do postýlek! Ty jsi měl/a postýlku! Takhle je to správně“.

Zkuste číst dál a položit si logické argumenty, proč by vaše vytoužené miminko, které nosíte 9. měsíců pod srdcem, spíte s ním, protože jste jedno tělo, jedna duše, mělo spát po narození úplně samo pod peřinkou v postýlce?

To něco provedlo, že nesmí spinkat s osobou, kterou nejvíce miluje? Krásně celý mechanismus popisuje autorka knihy Koncept Kontinua, kterou mám za její jasné a lidksé názory ráda. Přesto si osobně myslím, že pokud se odprostíte od všech rad, nesmyslů a diskuzí, sami přijdete na to, že vaš dítě patří k vám do pelíšku. Ne někam do studené postýlky s mantinely.

Já osobně slyšela proti společnému spaní několik důvodů:

  • Nevyspíte se
  • Nebude chtít odejít
  • Nebudete mít žádný sex!
  • Rozejdete se
  • Zalehnete je

Tyto důvody jsou smyšlené. Pokud někdo tvrdí, že se nevyspíte s miminkem v posteli, tak to je leda nabubřelý tatínek, kterého budíte ze sna. Dle mého musí být i otec tolerantní a pochopit, že změna rodinného stavu a počtu členů se musí promítnout minimálně na pohodlí spánku. Už to nebude jako dřív. Miminko stejně bude spát po boku maminky a muž se mu instinktivně vyhne.

Také domněnka, že miminko zalehnete, pochází nejspíš z hlav alkoholických nasávačů, kterým by se to taky mohlo stát, protože nad sebou v opilosti nemají kontrolu.

Mohu vás však ujistit, že spaní s miminkem je naprosto bezpečné už od narození a nikdy, ale opravdu nikdy se nepohnete v jeho směru tak, aby jste ho jen náznakem nějak tísnila.

Vše ve vašem těle se přepne a budete jako ostříž, který hlídá své mládě.

Sex se dá také zvládnout i s ležícím dítětem poblíž a pokud si vše předem naplánujete a vyjasníte, není proč se rozcházet. Rozhodně nestěhujte tatínka na gauč a miminko do postele. To je nejlepší cesta k rozchodu.

A poslední bod. Nebude chtít odejít? To je jen dobře. Za chvíli totiž přijdete na to, že je ještě brzo, aby šlo do postýlky, že je chcete mít u sebe co nejdéle.

A co s tím nevyspáním se?

Tento mýtus vymyslel někdo, kdo s dítětem nikdy nespal. Naopak s dítětem se vyspíte mnohem lépe.

Malý novorozenec vedle vás v klidu usne a na kojení se nemusíte ani probudit do plného vědomí. Jakmile se miminko pohne a bude chtít nakojit, vy se proberete také. Nakojíte a je to. Nebo doběhnete pro láhev. To je jedno. Společná postel není výhradou kojících.

Já kojím Emu déle než Sofinku. Se Sofčou jsem už od cca 6. měsíce lítala pro láhev. A vyspala jsem se. Jasně. Ne tak, jako za mlada. Ale normálně a použitelně.

Kdežto v době, kdy jsem neměla žádnou zkušenost a nechala jsem první tři dny Sofinku v postýlce, jsem byla jak mátoha každé ráno a nefunkční po celý zbytek dne.

Po třech dnech jsem to vzdala protože jsem byla tak grogy, že mi při kojení v noci málem Sofinka upadla z náručí. Od té doby zásadně jen v posteli.

Kdy tedy vybrat postýlku?

Tohle je tedy podle mne ta správná otázka. Otázka, kdy vybrat postýlku a pak následně jakou.

Postýlku bych vybýrala až ve chvíli, kdy si dítě o vlastní postel samo řekne, nebo když bude na cestě sourozenec. Postýlka se vám bude hodit na spinkání do doby, než se povede synchronizovat spaní dětí tak dobře, aby mohly spát spolu i přes den a nebudily se navzájem.

Tedy u každého to bude jinak. Někdo bude nakupovat už ve dvou letech, někdo až ve třech a někdo až v pěti letech. Je to skutečně záležitostí rodiny. Rozhodně by za vás neměl rozhodovat nikdo jiný a ani vás ovlivňovat svými připomínkami typu: “ Už je mu 14 dní, přestěhuj ho do postýlky…atd“.

Zkuste se oprostit od všech pobídek, rozhovorů, diskuzí na internetu a od všech článků, které říkají, jak se co dělá „správně“. Správně je jen to, co cítíte uvnitř sebe. U srdce. A pokud cítíte, že chcete být miminku nablízku, tak není cestou odložit miminko do pokoje za  dveře, zavřít a dělat, že takhle se to „má“.

Jakou postýlku vybrat?

Můj názor je ten, že pokud postýlku pro malé dítě, které ještě nemá rozum a nemůže se bránit jinak než křikem a pláčem, tak jedině Co-sleeper.

Jako Co-sleeper se dá upravit většina postýlek, které nemají pevné stěny nebo pevné mříže. Takže hlavním předpokladem je, možnost sundat bočnice a přirazit postýlku k vaší posteli.

Dále je nutné přihlídnout k tomu, zda je taková postýlka bezpečná. Co to znamená? Předně sledujte, zda matrace těsní okolo krajů postýlky a nikde nevzniká žádné volné místo, kam by mohlo miminko zapadnout, strčit nožičku nebo ručičku.

Matrace, které nejsou dostatečně velké a netěsní okolo obvodu postýlky mají tendenci ujíždět a budete s nimi mít problém při následném polohování k vaší posteli. Jak vybrat matraci píšu zde v jednom ze strších článků.

Postýlku jsem používala v pokoji při odpoledním spánku, kdy holčičky chodily každá v jiný čas na kutě. Někdy okolo 5 měsíce jsem je sladila dohromady a nyní chodí spinkat obě do jedné postele se mnou.

Chcete tipy na dětské postýlky?

Dám vám i několik typů na dětské postýlky, které jsem měla možnost vidět, prohlédnout si je postavené nebo jsem je používala sama doma.

Next to Me Chicco

Tahle postýlka je pěkně velká a naprosto uzpůsobená k tomu, aby jste ji měli pevně na bočnici své postele. Dokonce má i důmyslný zádržný systém, který vám pomůže postýlku přikurtovat pevně, aby nikam neujela.

Next to Me má mnoho „kopírek“, které se snaží tuto postýlku napodobit. Ne všechny mají ale vlastnosti Chicca. Mezi ně patří sklopné nožičk, které přirazíte i k postely, které mají pevné a plné bočnice.

Dětská postýlka Scarlett

Ohledně pevných masivních postýlek vám doporučím českého výrobce Scarlett. Pokud vám mohu doporučit, vezměte už rovnou větší velikost – 70 x 140 cm.

Tyto postýlky mají snímatelné bočnice a hezký pevný základ.

Dětská postýlka Scarllet s kolečky

Ano, na fotce je nemá, ale to neznamená, že je nemá ani ve skutečnosti. Opět jsem vybrala českou klasiku. Scarllet nezklame. Tato postýlka má sundávací bočnici a dokonce právě kolečka, která usnadní pojezd po bytě v případě, že budete potřebovat stěhovat miminko třeba do kuchyně.

V případě, že se rozhodnete zakoupit některou z postýlek, kterou doporučuji, navštivte prodejce specializovaného na dětské produtky Sluně-cz.cz

Zde si vyberete určitě i super matraci. Navíc si můžete nákup nechat uschovat až do data porodu.