Dnes jsem přijal výzvu od své skoroženy a rozepsal pro vás téma: „Jak vybrat kočárek„.

Děsně rád vybírám věci. Když mě to chytne, tak se do výběru ponořím klidně na dlouhé dny a týdny a porovnávám, rozebírám, hledám…

Pamatuji si, že když jsem se takhle ponořil do výběru kočárku, tak jsem se v nich málem utopil. Dokonce se mi stávalo, že jsem se budil hodinu po usnutí a musel jsem si jít porovnat některé parametry momentálních favoritů.

Chlap nevybírá podle barvy a množství kytiček na boudičce.

Jasně, vzhled je důležitý. I auto si vybíráme takové, aby se nám líbilo. Ale to nestačí. Musí fungovat tak, jak chceme. Jednotlivá hejblátka (nebojte dámy, nebudu vás zatěžovat technikáliemi) musí dělat přesně to, na co byla navržena a ještě musí být vymyšlena a vyrobena dobře.

Co je nejdůležitjější

Nejdůležitější je pochopit váš kontext. Upřímně si odpovězte na to, k čemu a v jakém prostředí budete kočárek používat. Máte velké auto a bude kočárek často nakládat sama maminka? V tom případě se třeba kočárek iCoo Peak Air nehodí, i když je to fantastický kočárek. Něco ale váží. Budete často jezdit těžkým venkovským terénem a do města tak maximálně na kontrolu k doktorce? To by možná stál za zvážení klasický čtyřkolový kočárek.  Dvojkombinaci nebo trojkombinaci totiž seženete i v tomto provedení.

Kombinovaný kočárek ICoo Peak Air – jeden z mých nejoblíbenějších kočárků          zdroj obrázku: https://www.icoo.de/

Kombinujeme

  • Dvojkombinace – to je kočárek s podvozkem, hlubokou korbou a sporťákem
  • Trojkombinace – kočárek má podvozek, hlubokou korbu, sporťák a navíc autosedačku – vajíčko 0+

Jak tedy začát s výběrem kočárku?

V prvé řadě tu je váš rozpočet.

Variant kombinovaných kočárků na výběr je hodně a cenově se pohybují od jednotek až po desítky tisíc korun. Za kvalitu si zaplatíte. Jasně, maminka odvedle vám řekne, že její polský kočárek Camarelo je super a stačí jí. Felicie vás do cíle taky doveze. Člověk si zvykne na cokoli. Vy si ale musíte vybrat, jestli chcete, to co vám stačí a nebo chcete to nejlepší na co máte.

Model Baby Design Lupo 2017 , zdroj obrázku: http://babydesign.eu/

Na co si dát při výběru pozor

Víte už jaký kočár chcete? Máte představu o jeho typu, zaměření a cenové hladině? Super. Pojďme se podívat na věci, na které si dát pozor.

Vrzající klouby

Plastových kloubů a spojů je na kočárcích nepočítaně. Čím více je kočárek skládací, čím více věcí je na něm pohyblivých (nastavitelná rukojeť, otáčecí kolečka,…), tím více na něm musí být pohyblivých částí. Pokud jsou tyto části vyrobeny levně (tedy z méně kvalitních materiálů a nižších nároků na přesnost výroby), po čase začnou povrzávat a nebo se úplně rozbijí. Osobně opravdu nesnáším, když člověk jede s kočárem, co při každém pohybu povrzává a loupe to v něm více než v artritické stařence.

Stříška

Hluboce stažená stříška našeho starého Chicco Trio S3. Bohužel takto funguje jen při poloze v sedě.

Jeden by řekl, že taková jednoduchá část kočárku bude vždy fungovat. Opak je pravdou. Někdy vyhraje styl na funkcí, a tak sice kočárek vypadá parádně, ale dítě se pod stříškou neschová před větrem, deštěm ani před sluncem. A přesně to vy potřebujete. Opravdu promyšlené kočárky mají stříšku, která se dá sklopit hodně hluboko, takže při velkém nečasu se může dítko schovat tak, že skoro nevidí ven. Což každé dítě přivítá raději než vichr fučící do obličeje.

Některé sporťáky mají stříšku vyřešenou tak, že jde stáhnout hodně hluboko, ale jen při poloze v sedě. Co ale, když chcete rychle ukrýt ležící a spící dítko před náhlým poryvem větru?

Vnitřní rozměry a roční období

Vždy zohledňujte roční období, kterými bude vaše dítko procházet. V hluboké korbě děti většinou vydrží 6 měsíců. Pokud se vám dítě narodilo třeba v srpnu, s novým rokem bude pomalu odrůstat korbičce. Některé kočárky ale mají korbičky tak malé, že pětiměsíční dítko s fusakem a kombinézou může pociťovat jistý diskomfort. Pokud to budete mít naopak, dítko bude korbičku odrůstat v létě, podobné problémy vůbec nemusíte řešit. Zase tak malé ty korbičky nebývají.

Skládání a mechanické části kočárku

Pokud budete kočárek často skládat, vyberte si takový, který má celý tento proces pokud možno co nejjednodušší. Na trhu jsou takové, které složíte jednou rukou ale i takové, kde se celý proces složitostí podobá startu raketoplánu. Páčka sem, pojistka tam, rukou zabrat přesně pod tímto úhlem…

Také si zkontrolujte snadnost ovládání ostatních pohyblivých částí. Reaguje nožní brzda na jednoduché stisknutí nebo vyžaduje složité hledání té jediné správné polohy? Co aretace koleček? Některé kočárky se umí zajistit v jakémkoli úhlu otočení, jiné musíte zase složitě ladit do jedné konkrétní polohy, než je můžete zaaretovat. Jak funguje sklápění opěradla sporťáku? Je tiché a jemné a nebo vám bude budit čerstvě uspané miminko? Netestujte to na prázdno, ale alespoň tlakem ruky simulujte váhu dítěte.

Zde je video, kde můžete vidět i samotné skládání kočárku Britax Agile:

Kočárky Britax mají skvěle vymyšlené jednoduché skládání. Britax B-Agile 3

Kolečka

Jsou kolečka pěnová nebo nafukovací? Umíte si vyměnit duši, nebo budete kočárek s píchlou gumou tlačit přes půl sídliště? Nafukovací kolečka lépe tlumí a když se sjede pneumatika, výměna je otázka pár korun. Pěnová kolečka nemusíte dofukovat a nemůžete je píchnout, ale hůře tlumí a měnit se musí případně celé kolo.

Obecně se dá říct, že do terénu jsou prostě lepší nafukovací kola. Jsou měkčí, lépe pérují a mnohem více vydrží. Do města bych spíše doporučil pěnová kola nebo kola gelová. Ale záleží vždy na konkrétním výrobku. Nedá se říct, že by třeba právě pěnová neprojela polňačkou nebo nafukovací nějak špatně jela na betonu.

Pěnová kola ke kočárku

Nafukovací kola jaké mám BOB Utility

Odpružení

Pro dítko jsou nejpohodlnější klasické čtyřkolové houpací kočárky. Pokud jsou dobře udělané, kočárek s příjemnější jízdou nenajdete. Navíc houpavý pohyb většinu dětí dobře uspává. Skládací, tříkolové a další „modernější“ kočárky se většinou více, nebo méně, úspěšně snaží nahradit měkkou jízdu systémem odpružení.

Pří výběru sledujte, jak funguje a pruží. Jde nastavit? Malé pětikilové dítě potřebuje jinak tuhé odpružení než 15 kilové dítko. Je odpružené i přední kolečko (nebo kolečka) a nebo jen zadní? Rozdíl je markantní. V prvním případě budou nerovnosti utlumeny mnohem lépe. Ve druhém případě schytá kočárek pecku z předního neodpruženého kola a zadní kolečka to už nezachrání.

Má kočárek alespoň trochu houpavé vlastnosti? Nebo je jako prkno? Nebyl smutnější pohled než na maminky na sídlišti, které se unaveně snažily uhoupat dítko v kočárku, který byl sice hezký, ale postrádal jakékoliv pružení. Veškeré houpání tak obstarávala jen vůle v konstrukci, která se ale s dlouhodobým používáním zvětšuje a kočárek tak může být časem na odpis.

Kolečka a odpružení u kočárku Bugaboo

Naopak zde žádné odpružení koleček není – kočárek Stokke

Jak objednat

Nezapomeňte, i kočárky můžete vrátit do 14 dnů, takže pokud objednáte takový, který vám nevyhovuje, můžete jej vrátit. Pokud si vyberete jiný u stejného e-shopu jako první, zkuste je poprosit, jestli by mohli zařídit odvoz původního kočárku kurýrem spolu s dovozem nového.

Smiřte se s tím, že dokonalý kočárek neexistuje. Jestli byste si měli z mého skromného článku odnést jednu věc, je to právě tato myšlenka. Každý kočárek bude mít nějakou chybu. Pokud se ale budete držet těchto tipů a smíříte se s tím, že i tak bude mít chyby, nebudete svého nákupu litovat.


TOP kočárky v jednotlivých cenových hladinách

Kombinovaný kočárek Britax B-Motion 4 Buggy

Tento model je už několikátá vylepšená generace oblíbeného kočárku. Není se čemu divit. Nadstandardně hluboká stříška, fantastické skládání jednou rukou, hromada vychytávek, adaptéry na vajíčko i hlubokou korbu. Pokud se pohybujete na zpevněných nebo alespoň udržovaných cestách, tento kočárek si zamilujete.

Kombinace Britax

➡ Můžete vybrat z kombinací – dvojkombinace, trojkombinace i samostaně

➡ Kočárek má bohatou výbavu

➡ Disponuje super systémem pro skládání rámu (viz video výše)

➡ Má velká nafukovací kola

➡ Konstrukce je kvalitní, pevná a nevrže (zkoušel jsem v obchodě)

➡ Boudička je dlouhá, v létě ji můžte skoro celou rozepnout

Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů


Kombinovaný kočárek Roan Marita

Kočárek Roan Marita klasické konstrukce. Pohodlí především. Budete sice vypadat trochu retro, ale váš malý poklad se bude houpat na jakýchkoli nerovnostech v ničem nerušeném spánku. S tímto typem kočárku navíc projedete skoro všechno a jen tak se na něm nic nepokazí. Doporučuji ho i jako levnější kočárek do terénu. Vyrábí se v mnoha barevných variantách.

Dvojkombinace Roan Marita s klasickými koly na hliníkovém rámu.

➡ Kočárek vhodný do terénu

➡ Velmi pohodlný sporťák

➡ Houpavý, nevrže, dobře navržená konstrukce

➡ Velká kola, neotočná, nafukovací

Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů


Kočárek ABC Design Viper 4S

Jestli existuje něco jako opravdu univerzální kočárek, Viper 4S k němu má hodně blízko. Pohodlný na manipulaci ve městě, dostatečně robustní pro pohyb v terénu a skladný, pokud se do toho terénu potřebujete přiblížit autem. Kvalitní materiály a německá konstrukce z něj dělají kočárek, který může v rodině odvozit více než jedno dítě.

Krásný design a kvalitní materiály. Ne jen plané řeči. Tady to skutečně najdete

➡ ABC design je jedním z nejoblíbenějších kočárků

➡ Pevná a velmi odolná konstrukce

➡  Velká nafukovací kolečka

➡ Ideální do města

➡ U tohoto kočárku je menší korbička, pozor na to

Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů


Kočárek Bugaboo Buffalo Classic

Kočárek Bugaboo je jedním z nejkvalitnějších na trhu. A je to vidět. Tento model potkávám na sídlištích měst celkem často. U tohoto kočárku je dominantou právě sporťák, který je velký, náklopný a má vyměnitelnou stříšku (perfektní letní varianta s průhledy). Maminky, které mají více dětí, chválí hlavně dlouhou rukojeť, která nebrání používání sourozeneckého stupátka, na kterém může popojíždět i sourozenec. Další výhodou je opravdu velký nákupní košík.

Nádherný kočárek Bugaboo není jen na okrasu.

Buffalo Bugaboo má vyměnitelnou stříšku. Přidejte letní vychytanou stříšku a máte obstaráno.

Letní stříška na hluboké korbě s moskytiérou. Lepší vychytávku neznám.

➡ Ideální pro rodiče, kteří chtějí více dětí

➡ Velmi kvalitní konstrukce

➡ Korbička z velmi kvalitními textiliemi

➡ Elegantní a extra pohodlný sporťák

Zjisti cenu na Heureka.cz


Tak a je to.

Tyto kočárky jsem osobně měl možnost vyzkoušet, podívat se na ně v showroomu v prodejnách kočárků.

Samozřejmě je mnohem více kočárků, které bych doporučil, ale v paměti my zůstaly tyto modely, které jsou opravdu věčné.

Už jste četli mého průvodce výběrem terénního kočárku?

Váš Lukáš