Přesně před dvěma a půl lety jsem řešila přesně tuhle otázku:

„Kterou kojeneckou láhev koupit, aby ji ta moje prďola vzala, pila z ní a byla kvalitní“

Víte co. Potřebovala jsem dobrou láhev, která neteče, má dobrou savičku, nejlépe anatomickou a vydrží stráášně dlouho. Nu. Dopadlo to tak, že jsme vyzkoušeli snad deset různých typů a druhů lahviček, pitíček, hrnečků a saviček. Až jsme nakonec zůstali u jedné jediné. Která lahvička je dle našeho (tatínek, já, malá prďola číslo jedna) nejlepší? To vám prozradím v tomto článku. Třeba vás inspiruji a dáte na moji radu. Ale bacha na to: každé dítě má jinak rozmlsanou pusinku a bude mu do ní sedět jiný tvar, jiný materiál nebo !dokonce! jiná barva. I s tím jsem se setkala. Růžová ano, ale modrou, tu samou láhev pro děti prostě ne.

Jak tedy vybrat tu nejlepší kojeneckou láhev? Podle čeho? Na co koukat?

EXISTUJE vůbec NEJLEPŠÍ LÁHEV?

Jasně, ale každý si stejně najde tu svoji nej sám, ale na doporučení se nakupuje přeci jen lépe. Jakto?

Pokud jde o děti a láhve, neexistuje žádný jasný vzorec úspěchu. Některé děti přijmou láhev jakou jim dáte do rukou s úsměvem a jiné stejný typ do pusinky nevezmou. Některé děti zaberou na určitou značku savičky nebo láhve a zcela odmítají značku jinou, podobnou. Mnoho kojeneckých lahví je navrženo tak, aby zabránily problémům při krmení tím, že se vzduch uniká malým otvorem v savičce a tím láhev odvzdušňuje.

Výsledkem je, že váš drobek netrpí na prdíky víc než by tomu bylo s lahvičkou bez odvzdušnění.

Kde udělali páni inženýři chybu?

Také můžete zjistit, že vaše dítě není extra vybíravé, ale pravděpodobně zjistíte, že v noci nedokážete rozlepit oči natolik, abyste zvládli smontovat několik menších částí lahvičky do sebe a budete preferovat takové, které jsou skutečně jednoduché na složení a zvládnete to i v polospánku. Což se třeba neslučuje s nejmodernějšími typy lahviček, které nejspíš vymýšlel nějaký „inženýr„, který nejspíš v noci nevstával k brečícímu miminku, které hlady vřeští na celou ložnici, byť málem nevzbudí celý dům, a nepokusil se ji rychle smontovat dohromady se všemi těmi „součástkami“, které k lahvičce patří.

Naše první kojenecká láhev – Avent

Ale někde s výběrem začít musíte. Nejlepší je nakoupit několik typů kojeneckých lahviček a saviček a pak postupovat vylučovací metodou. Rozhodně se vyplatí láhev vyzkoušet dřív, než investujete do nějaké dražší sady lahviček a doplňků.

Ale komu se to chce, že? A přiznejme si, kdo z nás má tolik peněz, aby kupoval několik typů lahviček naráz. Já musela třeba lahvičky nakoupit postupně. Nestydím se za to. Nejsem přeci jen matka z časopisu, která nakupuje obrovské tašky plné kojeneckých potřeb ve velkém (i když by se mi to třeba líbilo).

Takže se fakt nebojte a začněte s jednou láhví. My doma začali s dětskými láhvemi Avent. Ty jsou prostě nejrozšířenější a nejčastěji na ně narazíte v obchodech.

Ale bacha na to. Většina obchodů má tyhle flašky třeba o 10 ale i o 50 Kč dražší. Největší rozdíl jsem viděla snad v Tescu, kde flaška stála o skoro stokorunu dráž.

Avent

Dětské láhve Avent od Philips jsou skutečně nejrozšířenější. Také nejoblíbenější mezi rodiči. Hlavně proto, že miminka a větší děti z nich rády pijí, nemají vesměs problémy s přisáváním a materiály nejsou problémové. Láhev Avent máme doma a také hrneček Avent. Materiály drží fajn, jen u plastových dílků se dočkáte po čase protékání okolo závitů.

Vyzkoušeli jsme i konkurenční NUK

 Abych byla přesnější – naše malá Ema vyzkoušela NUK. Ale i my jsme si mohli udělat obrázek o tom, co NUK umí a neumí. Malá kojenecká láhev je super na pohled. Byla tedy dle mého názoru zbytečně drahá – kupovala jsem ji narychlo v Tescu za 229 Kč (běžně stojí třeba tady 175 Kč). 

Koupila jsem ji hlavně proto, že naše Ema začala od asi třetího dne života trpět celkem silným rufluxem a potřebovala jsem do ní dostat Nutriton na zahuštění obsahu žaludku, aby tolik neblinkala a něco v sobě udržela. Ale NUK nebyla ta správná volba. Až po zakoupení téhle láhve a neskutečného zlobení se s ní, jsem zjistila, že na zahuštěný obsah v láhvy existují jiné, speciální lahvičky, které ten hustý obsah pustí. Takhle jsem prostě do ní nic nedostala, protože Nutriton začal hodně rychle houstnout a malinkou dírečkou neprošel.

NUK

Kojenecká láhev NUK natural Sense je určitě skvělým pomocníkem pro malá miminka a novorozence. Má celkem malou a měkkou savičku, tvarovanou do podoby takové štíhlejší bradavky. Na jednom konci je silikon trochu měkčí, asi pro lepší pocit na jazýčku. Samotná savička je hezky měkká a když se na ni naklopí mlíčko, tak i hřeje.  Obsah je dostatečný.

PŘECHOD Z KOJENÍ NA LÁHEV

V poradně (sedánek s lékařem při prohlídce:-) uslyšíte, že nejlepší způsob krmení malého novorozence, je kojení z matčina prsu. To je svatosvatá pravda. Stejné doporučení dostanete i v porodnici, kde vám laktační poradkyně ukáže, jak miminko přikládat ke kojení.

I když ze všech koutů slyšíte, že kojení je to nejlepší, nebičujte se, když kojit nemůžete, nebo potřebujete dítě dokrmovat z láhve. Každý máme svoje důvody. A pokud si potřebujete jít prostě vyhodit z kopýtka a chvilku miminko neřešit, nejlepší způsob je odsát si mléko na dvě nebo tři krmení a mimino svěřit manželovi, mamince nebo chůvě s lahvičkou a instrukcemi.

Novorozená miminka si ale na láhve zvykají hůře než větší děti. Většinou mají problém s přisátím se k umělému materiálu a se sáním. Z matčina prsu to totiž teče úplně jinak. Nejprve miminko rozdráždí bradavku krátkými sacími pohyby, kdy třeba i jazykem rejdí po bradavce, a až pak začne sát.

Dětské láhve na dokrm to mají jinak. Tečou totiž hned. A nebo třeba vůbec netečou!

Koupila jsem třeba láhev NUK a z té rozhodně nedoporučuji dokrmovat jakékoliv zahuštěné antirefluxní mléko. Mléko se totiž poměrně rychle zahustí / karob nabobtná a mimčo pak mléko z drobné dírečky neusaje.

Jak tedy láhev pro miminko vybírat?

Prvně se podívejte na jednotlivé materiály

1. Plast  – je lehký, všudypřítomný, odolný proti rozbití a je mnohem levnější. Rodiče hodně řeší, zda láhev obsahuje škodlivé látky, které se z plastů mohou uvolňovat. Mezi ně patří právě výše zmíněný BPA (Bisfenol A).

Plastové láhve se mnohem více opotřebovávají a závity u saviček po velmi krátké době nedovírají. Nedovřená láhev znamená mléko všude po kuchyni, když s láhví zatřesete nebo mokré nemluvně zmáchané mlékem s ulepenými vlásky vřískající že má hlad.

Podívejte se na video jak se používá nová moderní láhev pro miminko nebo dítě Twistshake.
2. Sklo – je těžké a může se rozbít (můžete si koupit silikonové rukávy, které obalují skleněné láhve), ale jsou naprosto „čisté“ bez rizika obsahu škodlivých látek.

Skleněné lahve jsou oblíbené a vydrží déle než plastové, ale jsou dražší. Docela se pronesou, pokud ještě láhev držíte vy a ne váš malý kulturista.

U těchto láhví ale nebývá problém se závity, jako tomu je u plastových lahviček. Tam většinou první povolí právě závit a protéká.

Láhve Medela jsou jedny z nejlepších, podívejte se na video. Koupit se dají v plastu i ve skle.
3. Silikon – je lehký, nerozbitný, bez BPA a často měkký, ale dražší než plast a sklo.

Silikonové láhve se často neprodávají na běžných místech jako jsou lékárny nebo drogerie, což se vám moc hodit nebude v případě rychlé „nouze“.

Ale!

Jsou výborné právě pro malá miminka a děti, které mají problémy s přisátím a jsou více vnímavá na pocit z krmení. Třeba lahvičky COMO TOMO.

4. Nerezová ocel – je lehká, nerozbitná, neobsahuje BPA a vydrží velmi dlouho, ale jako silikon může být tato láhev nákladná a těžko k sehnání.

Přesto jsou právě nerezové láhve skutečnými ECO láhvemi, které vám mohou vydržet i celý život.  Stačí jen vyměnit savičku z kojeneckého dudlíčku na pítko pro děti a ještě později na klasiké pítko.

 Ale na e-shopech se začaly tyhle láhve vyskytovat poměrně hojně jako zdravá alternativa k plastům.

Dalším krokem je výběr tvaru láhve

Ač se může zdát, že je jedno, jaký tvar kojenecká láhev má, není to tak. Některé patvary totiž normálně neumyjete a když nemáte myčku, máte smolíka.

1. Klasika – rovná láhev

S klasickou rovnou lahvičkou nic nezkazíte, dokonce se i dobře čistí, ale jsou většinou hodně velké a špatně se ručně čistí hlavně na dně. Tam se usazuje mléko a i když se snažíte sebevíc, tak tam to mléko prostě zůstává. Musíte dokoupit štětku na láhve a ta stojí okolo 70 Kč.

To by nebyl zase až takový výdaj, ale z praxe víme, že štětka vydrží maximálně 3 týdny až měsíc. A ono se to pak trochu v rozpočtu projeví, když každý měsíc musíte koupit novou štětku na láhve.

Alternativně doporučuji mít na takové láhve myčku nebo stelirizátor na láhve.

2. Zahnuté láhve

Zahnuté tvary lahviček jsou velmi populární, ale zase se držte selského rozumu. Něco, co vypadá jako linoucí se had nejspíš nepůjde dost dobře vyčisti štětkou a bude se to hodně zanášet. Takový zlatý střed, který je i cenově dostupný je třeba Chicco Angled.

Anatomické tvary lahviček jsou většinou podobné nějakému dobrému a sladkému ovoci. Třeba právě lahvičky Tommee Tippee vypadají jako zvláštní hruška. Pozitivum je, že vzhedem ke své maličkosti (používají se většinou pro novorozence) se rodičům dobře drží a neprokluzují. Tipický zástupce je právě oblíbená láhev Tommee Tippee C2N.

Tahle lahvička Chicco Natural Fit by mě vážně hodně zajímala. Vypadá docela dobře. Hlavně provedení dudlíčku je hodně podobné matčině prsu. Ale bohužel, tuhle láhev u nás neseženete…

SAVIČKY

Samostatnou kapitolou jsou savičky – čili dudlíky, jako příslušenství k láhvím. Zapomeňte na to, že si vystačíte jen s jednou savičkou. Někdy je třeba savičky vyměňovat každý měsíc, někdy jednou za dva měsíce. Záleží na tom, jaký materiál koupíte, jak se savičkou budete zacházet a jak rychle porostou vašemu miminku zoubky.

Děti savičky koušou a když mají už dost zubů tak zvětšují otvor pro průtok. To může být problém a důvod nespokojenosti miminka při krmení. Průtok savičkou výrobce reguluje podle věku a studií, které mu říkají, jak moc miminko  tom kterém věku saje a jak moc velký průtok zvládne.

Jakmile se v savičce vytvoří díra, mléko teče proudem jako v řece. Což je problém. Dítě tolik mléka nemusí zvládnout, hltá a nasává hodně vzduchu, aby tok mléka udýchalo. Pak nastane problém číslo 2, miminko bolí bříško a pláče a vy se nevyspíte.

Zásada číslo jedna je, nakupte si do zásoby dvě nebo tři savičky, abyste mohli jednu rozbitou nahradit i o půlnoci když na to přijde. Savičky vybýrejte podle věku dítěte. Každý výrobce má savičku označenou věkem a průtokem.

PŘÍSLUŠENSTVÍ K LAHVIČKÁM

Nebudou to jen láhve, které vám budou zabírat místo na lince. Bude to spoustu dalších doplňků, které udrží vaše láhve čisté, sterilní, mléko teplé nebo dokáží mléko uvařit nebo zchladit