Jak vybrat kojící polštář? To je otázka, kterou si nejspíš právě pokládáte. Na trhu je totiž mnoho variant, druhů a velikostí a zdá se, že každý slouží k něčemu jinému. Je to tak? Je důležitá velikost kojícího polštáře? Jak vybrat materiál kojícího polštáře? Budete umět s kojícím polštářem zacházet a používat jej?

Nebojte se.

Otázek máte nyní hromadu a ve vaší hlavě je jich ještě dvakrát víc, a proto jsem pro vás připravila menší návod, jak si kojící polštář vybrat. Mám s kojícími polštáři vlastní zkušenosti. Také se starám o kategorii kojících polštářů v e-shopu, pro který spravuji produkty a nakonec jsem máma dvou dětí, které jsem kojila (a ještě jedno z nich kojím).

Proč si mezi polštáři skutečně vybírat?

  • Bude vám přítelem na nejbližší období, kdy budete své dítě kojit.
  • Dokonce vám může být přítelem ještě před narozením dítěte a pomáhat vám lépe spát.
  • A nakonec vám může pomoci s polohováním miminka v sedě, když už kojit třeba nebudete.

Jak vybrat velikost kojící polštáře?

Velikost kojícího polštáře je důležitá. Ale není to hlavní a rozhodující faktor při výběru. Proto jsem na něj ani já nikdy nedávala takový důraz. Velikost zkrátka nezajistí, zda se vám miminko dobře nakojí, dobře se přisaje a nebude mít problémy s přehříváním se nebo se sjížděním z polštáře.

Velikost je důležitá hlavně ve chvíli, kdy budete chtít mít kojící polštář i jako relaxační těhotenský polštář. I to samozřejmě lze a je to pohodlné a praktické.

Těhotenské relaxační polštáře se vyrábějí buď samostatně – už jako kojící polštáře neslouží, nebo se vyrábějí kombinované, kdy po porodu s polštářem normálně kojíte.

Jak takový multifunkční polštář vypadá a jak je velký?

Těhotenské polštáře jsou označovány jako MAXI – nebo EXTRA. Délka takového polštáře je okolo 150 až 220 cm. Jsou tedy opravdu velmi dlouhé. To proto, aby jste dostala jednu část polštáře pod hlavu a druhou mezi kolena, kde si vypodložíte s polštářem nohy.

Ano, takové polštáře mohou být i různě tvarované a šité do různých zajímavých modelů (dokonce i jako polštář se siluetou člověka uprostřed). Ty mohou být super pro relax, ale asi s nimi moc nenakojíte.

Pak tu jsou právě dlouhé a štíhlejší multifunkční polštáře, které můžete používat v těhotenství a jakmile porodíte, ještě je využijete ke kojení a nakonec, třeba jako my doma, i k podložení hlavy v posteli.

Kojící polštáře jsou vždy o něco kratší. Označují se jako STANDARD nebo PREMIUM nebo CLASSIC. Měří cca od 120 do 155 cm. Také jsou jinak tvarované a většinou jsou šité do tvaru velkého C nebo U nebo jako velké V.

Takové polštáře jednoduše připevníte okolo pasu pomocí svazovací šnůrky za zády (některé modely nemají nic jako šnůrky ale mají rychlejší spínací alternativu – knoflíček) položíte dítě a kojíte.

Tyhle mám raději. Nikde nepřečnívají, nikde se nepřesýpají, drží na svém místě a nezavazejí. Ale na relaxaci v těhotenství moc nejsou.

Z jakého materiálu kojící polštář?

Podle mne nejdůležitější faktor při výběru kojícího polštáře je právě materiál z kterého je vyroben a jakým materiálem je naplněn. Právě na materiálu nejvíce záleží. Rozhodne, zda budete u kojení bojovat s neforemnou věcí, která vás rozčílí při každém vašem pohybu, nebo nebudete polštář vůbec vnímat a stane se skutečně tím, k čemu byl navržen – pomocníkem ke kojení.

Takže z čeho jsou polštáře vyráběny?

Kojící polštář s kuličkami

Dříve se do kojících polštářů používaly lehké polystyrénové kuličky. A používají se doteď. Já ja ale rozhodně nemusím. Mají totiž spoustu nevýhod. Hrozně šustí – při každém pohybu dítěte nebo vás, rychle se zahřívají a navíc se kuličky po čase rozpadají a zmenšují svůj objem. Dosypat je lze, ale není to příliš praktické a příjemné.

Tyto kuličky se nazývají EPS. Podle toho je poznáte.

Dalším druhem „kuliček“ do polštářů je tzv Sypek nebo Kvalitex. Jedná se o měkké kuličky, které jsou vyrobeny z dutého vlákna a navzájem jsou soudržné. Nesypou se v polštáři jako EPS a nešustí. Jejich vlastnosti jsou spíše hodně podobné vlastnostem dutého vlákna.

Ale lépe se tvarují okolo tělíčka a dají se také lépe „dosypat“.

Kojící polštář duté vlákno

Podle mě nejlepší kojící polštáře. Výplň z dutého vlákna mnohem lpe drží tvar, neztrácí tolik na objemu, nepřehřívá dítě a nešustí.

Duté vlákno je pevnější a lépe podpírá tělíčko miminka při kojení. Pod těžším dítětem se tolik neprolehne.

Duté vlákno tedy rozhodně více preferuji a to hlavně pro jeho pozitivní vlastnosti.

Kojící polštáře s pohankou

A v neposlední řadě tu jsou kojící polštáře  plněné pohankou nebo jinými „slupkami“.

Tyhle kojící polštáře jsou hodně těžké a to právě díky své náplni. Slupky jsou opět celkem hlučné. Neabsorbují vlhkost a prý jsou zdravější. No.. Osobně jsem neshledala extra výhody oproti například dutému vláknu. Snad jen ekologickou stránku věci. Kdo chce být více zelený, ten ať zvolí tento polštář.

Tvar kojícího polštáře

Náplň bychom měli. Já upřednostňuji ty z dutého vlákna, protože v praxi jsou prostě mnohem lepší. Ale taky nejsou úplně nejlevnější. Proto i nadpis článku – nevybírejte pouze podle ceny. Porovnávejte.

A mezi další faktory při výběru vstupuje i tvar kojícího polštáře. Tak jak? Ten do Céčka. Nebo ten dlouhý multifunkční?

Zde bude záležet na tom, jak často na něm budete kojit a kde všude ho budete potřebovat. Budete s ním i spát v těhotenství? Budete s ním jen kojit nebo pak třeba i podpírat dítě?

Jen na kojení se hodí specializované polštáře jako je My Breast Friend nebo Ergobaby kojící polštář. Ty už k ničemu jinému nepoužijete.

Stejně tak kojící polštář v typu jako je Boppy. Ten je také takřka nepoužitelný k jiné činnosti než ke kojení. Možná jako podložka pod hlavu při spánku v autě nebo ve stanu:-)

Podívejte se na video review, kde blogerka srovnává jednotlivé od sebe odlišné modely kojících polštářů.

Jeden nebo dva?

Tak v této otázce mám naprosto jasno. Je to jen a jen na vás. Někdo chce dva, někdo tři, jiné ženě stačí jeden. Já osobně bych preferovala minimálně kojící polštář a sadu povlaků. Budete je určitě potřebovat. Kojící polštáře mají tendence se rychle špinit a dost často je budete prát – minimálně ty potahy.

A málem bych zapoměla. Posledním faktorem pro rozhodnutí, zda koupím, je příslušenství. Vyrábí výrobce i potahy? Seženete náhradní potahy? Dá se vůbec tento typ svléknout a vyprat?

Pokud ne, nebrat! Roztoče a plísně nemá nikdo rád. A prát se s něčím, co je naplněné kuličkami a natvrdo zašité, děkuji, opravdu ne.

Tedy rozhodně zkontrolujte, zda jsou dostupné povlaky, náhradní náplně a jak se polštář čistí. Počet krásných (ano, někdy jsou prostě k sežrání s těmi vzory) polštářů je pak už jen a jen na vás.

Pomohla jsem vám s výběrem? Zodpověděla jsem vaše otázky? Sdílejte článek přátelům nebo jej ohodnoťte hvězdičkami.

Děkuji