Dnes jsem se rozhodl, že i já přispěji svojí rodičovskou troškou do mlýna. A poradím vám (a vašim partnerům) jak se to vlastně má s krosnami. Jelikož jednu vlastníme, chodíme s ní na výlety a vyzkoušel jsem jich před samotnou koupí (jak jinak, jsem tím nechvalně prosplulý – nebo chvalně?) hromadu.

Hodně modelů jsem si vypůjčil v Outdoor kids v Brně a pár jich popujčoval u známých. Taky jsme navštívili se ženou (ta co tu má vylepený ten obličej na boku blogu) a miminem prodejnu v brněnské Olympii a tam pobíhali napřeskáčku s Ospreyem na zádech.

Hádejte, který model nakonec skončil doma?

Osprey Poco, náš favorit

Jak na výběr krosny

Vaší mantrou při výběru nosící krosny na dítě by mělo být hlavně pohodlí. Jakožto milující rodiče většinou upřednostňujeme pohodlí našich dětí před naším.

Nedělám si iluze o tom, že při výběru krosny na dítě tomu bude jinak.

Krosna vs. nosítko

Asi největší rozdíl oproti nosítku typu Manduca je v tom, že mezi vaším tělem a tělem dítěte je prostor a materiál, hlavně v létě se tedy nepotíte společně, ale každý zvlášť.

Nevím, jak to máte vy, ale já se potil jako kůň s malou v šátku v zimě doma. Neumím si moc představit, že bych ji měl na sobě v létě. Ale třeba to jde, těžko soudit.

Tím ale rozdíly nekončí. Krosna má většinou řadu úložných prostor na proviant a další nezbytnosti (jako jídlo, voda, pleny a oblíbený medvídek, autíčka McQueen, Burák a Sally, pět panenek a sbírka cestou nalezených šišek), takže budete soběstační i na sólo výletě s prckem a nepotřebujete dalšího nosiče batohu, jako v případě šátku nebo nosítka.

Kvalitní krosny mají většinou (více nebo méně) zabudovanou stříšku proti slunci, což je hlavně v létě nedocenitelná věc. Potíž nebývá ani s pláštěnkou ke krosně, takže vás nezaskočí žádný výkyv počasí. Do dobrých krosen také bez problémů umístíte camel bag (hydrovak, vodní rezervoár), což značně usnadní napájení nejen vaše, ale i dítěte na zádech. U větších dětí nemusíte kvůli pití zastavovat nebo lovit lahvičky, jen podáte dozadu hadičku se savičkou.

Pohodlí

Víte, jak na první pohled poznáte krosnu, která by z vašeho výběru měla jít rychle z kola ven? Nemá opěrky pro nožičky. Jednoduchý popruh s nášlapem, do kterého může dítko vsunout nožky, ale je to obrovský rozdíl pro dlouhodobé pohodlí dítěte.

Pokud totiž dítě nemá nožičku v úchytu, ale volně visí dolů, při dlouhém pobytu v sedačce jej může hrana sedátka (sebelépe polstrovaná) tlačit na vnitřní stranu stehen a tím omezit správnou cirkulaci krve do nožiček. Děti pak při sundání z krosky brní nohy a mají v nich mravence.

Přitom opěrka na nohu je tak primitivně jednoduchá věc, že nepochopím, proč ji někteří výrobcei opomíjí. Z finančních důvodů to asi nebude (poměrně k množství materiálu na celé krosně je takový úchyt pouhé malinké nic). Důvodem tedy může být spíš nechucus dát zákazníkovy něco víc, než musí.

Osprey a polstrování sedačky a opěrky pro hlavu. Veledůležitý detail!

Materiály

Dále sledujte všechny materiály, které přijdou do styku s dítětem. Dostatečnost polstrování, měkkost, ergonomie. Sedátko by mělo být správně vytvarované a ve vnitřku prostoru pro dítě by nemělo být nic, o co se může dítě poranit.

Myslete na to, že krosnu budete čistit ručně. Tu jen tak nesbalíte a nehodíte prát. Materiály musí být lehce omyvatelné. Já to řešil hadříkem namočeném v čistícím prostředku. Nemyslete, že se vám neza…tentuje:-)

Až vám krosnu dítě umaže zmrzlinou, tak ji do pračky nenacpete.

Sledujte také konstrukci stříšky. Ty nejlepší ukryjí dítě před sluncem a větrem z více stran. Na krosnách najdete ale i jen jakési přístřešky, které kryjí jen z horní strany a boky nechávají odkryté. Na konstrukci stříšky dobře poznáte, jak se výrobce věnoval detailům. A nebo to udělal jen tak, aby to nějak bylo.

Dětská sedačka – krosna na výlety Osprey Poco AG Premium

A co naše záda?

Ne náhodou jsou výrobci většiny krosen zároveň výrobci batohů. Je to základní předpoklad k úspěchu, protože dítě je svým způsobem taky takový náklad. Hromada polstrování sama o sobě nestačí a udělat dobrou a pohodlnou krosnu je velká věda.

Dítě se v Pocu pohodlně vyspí

Základem každé krosny je pevný rám. Ten pomáhá s rozkládáním celé váhy nákladu a je takovým pevným spojníkem mezi nosičem a dítětem. Dívejte se, jestli má krosna nastavitelnou zádovou část. Jedině tak se přizpůsobí všem výškám postavy. Neuškodí, pokud je tato změna proveditelná jednoduše, pokud se na výletu chce například vyměnit tatínek s maminkou. Zádová část by měla být co nejvíce odvětrávaná, ale zároveň poskytovat dobrou oporu pro rozkládání váhy dítěte. Zde se konstrukce jednotlivých výrobců poměrně liší a každému vyhovuje něco trochu jiného.

Nezbytností je také pořádný bederní popruh. Ideálně nastavitelný nejen co se obvodu, ale i opory týče. Popruhy by měli být i přes hrudník. Výškově nastavitelné. Já bych nesnesl nic, co by tlačilo. A vezměte si ženy. Ty k tomu mají ještě poprsí.

Na výběru krosny je obecně nejtěžší to, že se špatně vybírá bez osobního zkoušení. Ať se výrobce snaží sebevíc, některé typy konstrukce vám prostě nemusí sedět a jiné zase ano. Pokud si vyberete některý z těch, který doporučím, nechte si ho poslat domů, vyzkoušejte a uvidíte. Na vrácení máte vždy 14 dní. 

Vítěz naší domácnosti


Osprey Poco AG

Pro mě jasný favorit. Mezi ním a druhým v pořadí Deuter Kid comfort 3 jsem sám vybíral a po vyzkoušení obou u mě vyhrálo právě Poco.

Od té doby mi výrobky Osprey natolik přirostly k srdci, že jsem si na ně vzpoměl i při výběr batohu. Jestli v něčem Osprey exceluje, je to pozornost k detailům a nepřekonatelná kvalita.

Co je na Pocu skvělé?

Celkové provedení je na jedničku. Existuje ve třech variantách, které ale mají ty nejdůležitější části stejné. Prostor pro vás a dítě je stejně promyšlený u všech. Modely se liší množstvím úložného prostoru a drobnostmi. Na každé části této krosny je vidět, že je za ní hodně testování a odlaďování. Nastavení délky zad je otázka vteřin, protože je jistí jedna velká přezka. Žádné suché zipy a malá očka. Síťové kapsy jsou tak flexibilní, že do té na zádech dáte klidně svoji bundu. Popruhy jistící dítě se zapínají hezky vysoko, nemusíte je tedy lovit někde u bříška dítěte (ano, dívám se na tebe, Deutere).

A ta stříška!

Nejlepší stříška u krosen – Osprey

Vzhledem k tomu, že to je jedna z věcí, se kterou budete velmi často manipulovat, v Osprey se nespokojili jen s jakýmsi přístřeškem. Kromě přední strany kryje stříška dítě ze všech stran, díky čemuž má mnohem více stínu.

Takovou stříšku fakt nechcete

Stříška je plně integrovaná do krosny, což značně usnadňuje manipulaci s ní. Věřte mi. Opravdu nechcete stříšku, která je samostatný díl. V létě totiž budete stříšku opakovaně sundávat a nandávat, a tak je potřeba, aby byla manipulace co nejsnazší. Skvělá vlastnost stříšky je i to, že se po odepnutí sama stáhne dozadu a neplandá nad dítětem.

Tohle oceníte nejen když vám do stříšky k dítěti vlétne v lepším případě moucha a vy ji potřebujete rychle dostat ven. Dva rychlé hmaty, stříška se složí a je po problému.

Osprey u této krosny (ale i u dalších svých turistických krosen) vsadil na zádový systém AG (anti gravity). Nejedná se o klasický systém polstrů, ale o lehce pružnou jednolitou síťovinu, která vám obejme celá záda, ramena i boky. Díky tomu může váhu nákladu rozkládat rovnoměrně na velkou plochu a ne jen na několik bodů. Tato promyšlená konstrukce si zachovává skvělou prodyšnost, což oceníte především v létě.

Seznam všech detailů a vychytávek by vydal na celou samostatnou recenzi. Máte s krosnou sami zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích.


Deuter Kid Comfort 3

Deuter, druhý v cíli.

Co se týká kvality, jestli někdo dosahuje obdobných standardů jako Osprey, tak je to právě německý Deuter. Rozhodně se nemusíte bát, že by se vám krosna po uplynutí záruky rozpadla na náhradní díly.

Specialitou tohoto modelu je extrémně vysoká opěrka hlavy, která pohodlně převyšuje děti. Ukrývá se v ní integrovaná stříška, která sice není tak vychytaná jako u Poca, přesto je lepší než většina konkurence. Prostor pro dítě je útulný a spolu s vysokou opěrku a měkkým polštářkem si jej každé dítě zamiluje.

Výhodou je možnost pro dítě nastupovat do krosny z boku, usnadní to nástup vůbec větších dětí.

Nosič si také nebude stěžovat. Deuter jde u zádové konstrukce jiným směrem než Osprey. Po svém vyřešili problém pohybujících se kyčlí. U Osprey je celá konstrukce flexibilní. V Deuteru šli cestou uchycení bederního pásu uprostřed, což mu umožňuje kopírovat pohyby nosiče a tak pomáhat k většímu pohodlí. Tento systém jsem sám zkoušel a musím říci, že je velmi pohodlný a je za ním vidět dlouhá praxe, kterou v Deuter s tvorbou podobných výrobků mají.

Samozřejmě nechybí množství úložných prostor, i když jich není tolik jako v Pocu Premium.

Podobně jako Poco Premium se vyrábí i v několika nižších verzích, jak název napovídá, Kid Comfort 1 a 2. Ty se ale od air liší už i konstrukcí (například tou často zmiňovanou stříškou). Zůstává ovšem pohodlný zádový systém a bezpečný prostor pro dítě.


Na trhu je samozřejmě celá řada dalších produktů tohoto typu. Z dalších oblíbených na českém trhu můžeme zmínit Corazon Panda a Salewa Koala. Přestože to jsou kvalitní a použitelné krosny, na dříve zmíněné modely fakt nemají.

Pokud chcete to nejlepší, s Deuterem Kid comfort 3 ani s Osprey Poco AG Premium chybu neuděláte.

Hodně šťastných nachozených kilometrů

přeje Lukáš