Moje nejčastější poloha u kojení byla vleže. Ještě v porodnici jsem zkoušela i polohu vsedě. Měli jsme sestřičkami doporučeno kojit z každého prsu 10 minut a pak znovu za 2-3 hodiny. Tak 20 minut dítě v náruči udržíte. V porodnici jsem hlídala délku kojení. Maminka, co byla se mnou v pokoji si to dokonce stopovala!

Jakmile jsem přišla domů vyřešila jsem si to po svém. Bylo mi jedno, jestli kojím 10 minut nebo hodinu, protože jsem ležela a koukala na spokojené miminko. Při kojení vsedě mi přišlo, že občas dceru nedržím správně. Když jsem si s ní lehla na bok, tak si ležela, jak chtěla – pro ni na rovné posteli zajisté v nejlepší poloze a pro mě pohodlí.

Polohy při kojení doma

Ze začátku jsme totiž řešili problém, že dcera u kojení usínala. Klidně jsem s ní prvních pár měsíců ležela i několik hodin. Ona si pospávala a já si četla. Obě jsme byly spokojené. Jakmile jsem ji totiž přes den behěm prvních tří měsíců „odpojila“ od prsu, probudila se a plakala. V noci pak spala bez probuzení i beze mě klidně deset hodin v kuse.

Zkoušela jsem kojit i na kojícím polštáři, ale to mi nevyhovovalo. Dcera mi z něj sjížděla, musela jsem ji držet. Možná jsem měla špatný typ, byl hodně kulatý, vypouklý.

Nejvhodnější mi přišel úměrně vysoký plochý polštář. I v porodnici jsme měly k dispozici malý polštářek určený ke kojení.

Poloha na boku

Tato poloha je při kojení jednou z nejoblíbenějších. Také my jsme ji s dcerou využívaly jako naši nejmilejší. Jak jsem naznačila výše, je skutečně pohodlná pro dítě i pro maminku. Stačí si s dítětem lehnout vedle sebe, bok po boku, dítě nasměrovat hlavičkou k prsu a rukou přidržovat záda v poloze na boku. Miminko se takto pohodlně nakojí a třeba i usne.

Nezapomeňte, že dítě musí při této polze také ležet na boku. Nesmí být na zádech s vytočenou hlavou. Tím by se velmi namáhalo a špatně by se mu pilo. Také to není vhodné kvůli správnému přisátí. Vytočená hlavička špatně polyká a podsává vzduch. Tím se do žaludku miminka dostane víc vzduchových bublinek a následně způsobují větší plynatost – prdíky.

Na fotce níže vidíte, jak to vypadat nemá. Hlavička je vytočná, dítě leží na zádech.  Kojení je složitější.

V sedě – poloha kolébky

Tato poloha je první, kterou nejspíš i vy vyzkoušíte v porodnici. Miminko si zpočátku opřete o předloktí s vyvýšenou hlavičkou oproti nožičkám. Hrdlo je otevřené.

Výhodou této polohy je, že dobře vidíte jak na bradavku, tak na bradičku a nosík miminka a dokážete usoudit, zda se dobře přisálo.

Tuto polohu také jistě využijete v čekárnách v ordinacích, venku, na návštěvách. Prostě všude tam, kde není možnost s miminkem ležet.

U této polohy můžete využít i podepření nohama a záklonu vašeho těla. Pokud máte polohovatelnou postel nebo možnost se opřít.

Nevýhoda této polohy je, že jakmile je dítě těžší a větší, neudržíte ho tak dlouho na rukou a budete potřebovat zákonitě nějakou podložku. Tedy výše zmiňovaný kojící polštář. Dítě tak dostanete výš a vaše záda si odpočinou.

Boční poloha neboli Fotbalista

Tato poloha při kojení pomáhá hlavně maminkám, které mají velká prsa a nebo dvojčata. Miminko musí být podloženo kojícím polštářem a leží jakoby podloženo pod mtčinou paží nožičkami směrem k zádům matky a hlavičkou k bradavce. 

Co je  kojící polštář?

Pokud o této pomůcce slyšíte poprvé, prozradím vám, že se jedná o speciálně upravený polštář, který slouží k podepření dítěte při kojení.

Důležitý je hlavně u kojení větších dětí, které už maminka těžko udrží na předloktí a kojení novorozenců.

Zpravidla najdete v nabídce několik druhů kojících polštářů, které se od sebe liší tvarem, výplní i provedením. Každý je dobrý na něco jiného. Jak jej vybrat? Čtěte zde.

Polohy při kojení na veřejnosti

Podle mého názoru je nejlepší poloha pro kojení na veřejnosti vsedě. Přijde mi to jako nejpřijatelnější poloha a je dobré mít třeba kojící zástěru. Na e-shopech můžete sehnat opravdu krásné vzory.

Funguje to tak, že si zástěru uvážete kolem krku a přehodíte přes dítě. Zvrchu vidíte na dítě a můžete ho kontrolovat, ale nikdo jiný nic nevidí. Podobnou funkci může plnit šátek kolem krku. Problém pak nastává, když začne být dítě zvědavé a nechce mít výhled zakrytý. Rozhodně nejsou vhodné šaty, které jsou okolo krku nebo příliš těsné, že nesundáte jen to jedno ramínko. Asi dvakrát jsem si říkala, že už to zkusím bez kojení a musela jsem se nakonec hodně svlékat.

Kojící šátek a nebo zástěra jsou nejlepší pomocníci při kojení venku. Více o kojení venku můžete zjistit zde.

Uspávání u prsa?

Dcera do dvou let usínala téměř výhradně při kojení. Velmi výjimečně jsme ji unosili v manduce, usnula v kočárku, či v autě.

Když byl dceři necelý rok, byli jsme na výletě a já dceru nesla v nosítku Manduca. Byl čas odpoledního spánku a já doufala, že usne v manduce. Bylo léto a dceři se podařilo nakojit se a usnout, bez mojí pomoci. Od té doby jsem ji takto čas od času uspávala.

V nosítku manduca je velmi dobře schovaná, stačilo si dát rozepnutou mikinu a nikdo nemohl nic vidět. Takže jsme jely třeba tramvají a dcera se nenápadně kojila a usnula.

Až do dvou let, pokud jsme byly doma, jsem uspávala včetně odpoledního spánku tak, že jsme si lehly do postele, já na jeden bok a dcera vedle mě. Kojila jsem ji do té doby, než usnula. Samozřejmě při uspávání čtu pohádky, a když už je tma, zpívám.

Kojení v noci a polohy

Když se malá v noci probudila, dělaly jsme to zpočátku tak, že jsem s ní odešla do obývacího pokoje, abychom nebudily manžela. Nakojila jsem ji, uspala a opatrně jsem ji přenesla do postýlky.

Když jsem se asi třetí noc po sobě probudila v obývacím pokoji na gauči o tři hodiny později, řekla jsem si, že bude pohodlnější spát v posteli. Takže jsem přestala odcházet z ložnice, nakojila jsem dceru přímo v posteli a usnuly jsme většinou obě společně v mojí posteli.

Kojila jsem tak, že jsem při jednom kojení kojila z jednoho prsu a při dalším z druhého. Jsou různé teorie, mě je nejbližší ta, že z počátku teče mléko jako tekutina „přední“ a poté na zasycení „zadní“ mléko.

Jediný problém spatřuji v tom, že se musí střídat strany, aby se z jednoho prsa nekojilo víc. Nejdůležitější je zapamatovat si, které bylo naposledy. Při kojení vleže to však znamená otočit se na druhý bok a stejně tak přesunout sebe nebo dítě. Později jsem již našla grif na to, jak se nemuset přetáčet na druhý bok, ale jen se trošku víc natočit a kojit z druhého prsu. Chce to ale čas a praxi pro maminku i miminko.

To je každým dnem šikovnější a zručnější i při kojení. Nepravidelné střídání, a tedy i kojení z jednoho prsu, bohužel vede k tomu, že postupně v tom druhém prsu mléko ubývá, až v něm časem nemusí být žádné.

Přebytečné mléko

V prvních měsích, než se upraví laktace, je běžné, že mléko teče z obou prsů, ikdyž z nich nekojíte a slyšíte například dětský pláč, a nebo z prsu druhého, když maminka kojí.

Pak si můžete pomoci se sběrači mléka, abyste o něj zbytečně nepřišla.

Na sbírání mléka se prodávají odsávačky mléka, ruční nebo elektrické. Odsáté mléko pak uskladníte v malých zásobnících. 

Kelímky s nasbíraným mlékem pak jednoduše zamrazíte. Matěřské mléko pak můžete využít při vaření příkrmů, kašiček, nebo v případě, kdy nebude možné kojit jako příkrm z lahvičky.

Pokud nechcete mléko sbírat, můžete využít vložky do podprsenky nebo složenou látkovou plínku – doporučuji na noc.

Kojení a zahraniční cesty

Když jsme začali cestovat do zahraničí, tak jsem kojila již vyloženě na uspání a to večer a jednou přes den, když se malé nepodařilo usnout v krosně nebo autě. V podstatě jsem ji přes den uspávala asi pouze dvakrát za měsíc a to na pláži u moře. To jsem vyřešila tak, že jsem si s dcerou lehla na karimatku a přikryly jsme se prostěradlem. Když usnula, tak jsem vždycky chvilku počkala, a pak se jen odkutálela vedle. A ona mohla spát dál bez jakéhokoli přenášení.

Jak vybrat kojící polštář? Hlavně ne podle financí

Jak vybrat kojící polštář? To je otázka, kterou...

Jak vybrat kojeneckou láhev pro miminko?

Přesně před dvěma a půl lety jsem řešila přesně...

Nejlepší kojenecké láhve pro novorozence

Občas je láhev pro novorozence prostě potřeba....

Kojení se ale postupně s jejím zvyšujícím se věkem a mými zkušenostmi měnilo. Například do té doby, co jsem měla hodně mléka (1rok a 10měsíců) nechtěla dcera mléko v lahvičce.

Jakmile se role obrátily a z lahvičky bylo snažší mléko vypít, během velmi krátké doby jsem kojit přestala, protože přestal být zájem.