Jakou kosmetiku pro novorozence? Víte co koupit a jak používat? Budoucí maminky, pokud čekáte článek ve stylu: připravte si mastičku proti opruzeninám, a taky skvělé mléko na koupání od té známé společnosti, tak jste tu špatně. Rozhodně se vám nechystám ani radit, co určitě koupit.

Řeknu vám, co fungovalo nám a funguje desítce dalších maminek v mém okolí a bude jen na vás, zda se vám to bude zamlouvat a zkusíte to také:-)

Tak tedy jakou kosmetiku pro novorozence?

Začnu tím hlavním. Novorozenec by, dle mého názoru, neměl přijít do styku s chemií minimálně do svého 14. dne.

A nejlépe to odložit na co nejdéle to půjde. Chemie si užije ještě opravdu hodně, a proto není nutné začínat „zvykat“ pokožku a vlásky na chemii už po narození.

Co všechno beru jako chemii?

Například úžasně vonící chemickou složku Butylphenil Methylpropional. Jedná se o složku, která se hojně využívá v kosmetických výrobcích konvenčního původu a kromě toho se přidává do lepidel, inkoustů a tonerů. Zajímavé že?

Trocha teorie o dětské kůži

Teorie ještě nikoho nezabila a pakliže se máte dobře připravit na péči o pokožku úplně nového človíčka, která ještě nepoznala žádnou úžasnou novinku z regálu vaší drogerie, je načase si tu teorii trošku nabiflovat předem.

Začneme výletem do lůna matky, kde se již vytvořil nový človíček, kterého po celém tělíčku pokrývá největší orgán těla – kůže.

Kůže je v matčině bříšku chráněna mázkem – latinsky vernix caseosa.

Mázek chrání kůži miminka před vnějším prostředím a rozmokváním kůže. Většina z vás si bude myslet – a to díky dobré práci filmů na téma narození miminka – že mázek je nutné ihned z miminka smít, protože to je něco nečistého, smrdutého nebo infekčního.

Není to tak.

Mázek chrání miminko i po porodu

Doporučuji, a to velmi silně, mázek nesmívat hned po porodu. Jeho další funkcí je chránit novorozeneckou kůži ve vnějším prostředí před vysycháním, před bakteriemi, infekcemi a usnadňuje spojení mezi maminkou a dítětem.

Vše probíhá tak, jak to příroda naplánovala. A ta rozhodně neplánovala nechat maminky rodit špinavé děti a následně je ošetřovat kosmetikou pro novorozence z věhlasných fabrik zvučných jmen.

Já osobně se v porodnici dozvěděla, že mázek musí smít, protože by se stal po chvíli infekčním. Tahle informace ale nebyla úplná. Spíše se dané dětské sestře nechtělo něco vysvětlovat a byla zvyklá na svoje postupy – což jí nezazlívám.

Přesto si myslím, že mázek není to, co se stane po porodu infekčním. Infekční je krev, která s dítětem přichází (ostatně jako každá tělní tekutina). Ale to není důvod k tomu, aby se miminko muselo ihned koupat pod tekoucí vodou, utírat od mázku a balit do zavinovaček.

Pokud se tedy chystáte teprve porodit, dejte kůži vašeho miminka šanci vstřebat mázek tak, jak to příroda plánovala. Vašemu dítěti tak dáte možnost získat mnohem lepší ochranu před vnějšími vlivy a pomůžete mu s poporodní adaptací.

A to chcete, je to tak?

Pokožka po porodu

Novorozenecká pokožka se po porodu musí adaptovat na nové prostředí. Doteď byla pouze v mokrém prostředí, chráněná mázkem, vystavená optimální teplotě a složení plodové vody. Také sluneční záření a vzduch, nic z toho na ni doposud nepůsobilo. Je tedy skutečně panensky nedotčená a  stejně jako celé miminko a další jeho orgány v těle, musí projít adaptací na nové prostředí.

Velmi často se stává, že se novorozenci sloupou z kůže ihned po narození. Pokožka se takto adaptuje na nové podmínky. Svrchní vrstva byla vhodná a adaptovaná na vlhko, nyní je miminko vystaveno prostředí suchému s mírnou vlhkostí ve vzduchu a pokožka se musí přizpůsobit. V případě, že dojde k utření mázku z těla, nemá pokožka žádnou ochrannou vrstvu a začne rychle vysychat.

Vyschlá pokožka novorozence – někdy až extrémně suchá, je tedy častým jevem.

První hydratační bomba

Moje první dcera se sloupala z kůže hned druhý den po porodu. Byla jsem z toho trochu nešťastná. Vůbec se mi to nelíbilo a hlavně jsem nevěděla co s tím mám dělat. Čím malé pomoci. Jakou kosmetiku pro miminko zvolit.

O ničem „zázračném“ jsem v té době neměla tušení. A tak jsem ji mazala klasickým modrým olejem z drogerie, který jsem byla zvyklá vídat u naší maminky doma.

Moc nepomohl. Loupala se dál, až se to nakonec samo zastavilo. Vždy se to zastaví.

U druhé dcery jsem byla připravená a nachystala si Kokosový olej.

Emu jsem po porodu nenechala otírat ani omývat a rovnou jsem ji dostala v zavinovačce na prsa. Sama jsem ji oblékla do bodynka a po tom, co jsme spolu strávily dvě hodiny na porodním sále, jsem ji přenesla spinkající v zavinovačce na pokoj.

První přebalování a Medvídek

Na utírání zadečku jsem si připravila namíchaný dětský olej Medvídek od Eoné v ředící lahvičce. Tento olej jsme používali už u Sofinky a vím, že je skutečně šetrný a neštípe.

Také já si ho párkrát zkusila na sobě, abych věděla, co to vůbec na sliznicích dělá a jak se moje děti cítí při použití.

K utírání jsem si nachystala tradiční látkové ubrousky a ještě pratelné ubrousky Perlička, které se hodí právě na utírání po „velké potřebě“.  Nebojte se pohledů sester v porodnici. Budou na vás asi koukat divně, ale pokud si nachystáte dostatek ubrousků a pytel na použité pleny, budete i v porodnici úplně v pohodě.

Olej Medvídek se ředí. Já na malou čerstvě narozenou použila dvakrát menší dávku oleje než je na risce ředící lahvičky. Přebalování jsem dělala tak, že jsem jí sundala plenu, utřela nejhorší vlhkým ubrouskem Perlička, a pak jsem ji postříkala zadeček a pipku roztokem Medvídek. Načisto jsem to opět „vyleštila“ buď ubrouskem nebo Perličkou.

Výsledek byl krásný, voňavý a hlavně klidný a nezapařený ani nepodráždění zadeček. Přesně to bylo a je mím cílem. Pohodlí miminka a zdravá kůže.

Jakou kosmetiku na koupání?

Osobně jsem nepoužívala kosmetiku prvních 14 dní vůbec. Malá se narodila v zimě a nebylo to vůbec potřeba. Umyla jsem ji jen v teplé vodě. Nebyla zpocená ani zamaštěná, a proto jsem uvážila, že není třeba žádných prostředků k likvidaci potu z jejího tělíčka pomocí silnějších prostředků, než je voda.

Jakmile se začala trochu potit a byla častěji mokrá od mléka – čemuž jsme se doposud v noci ještě nevyhnuly – začala jsem ji koupat za pomoci dětské přírodní kosmetiky Nobilis Tilia. Konkrétně jsem používala a používám doteď úžasně vonící sprchový gel Vendelín. Voní tak neuvěřitelně, že bych kolikrát tvrdila, že tam rozhodně pomeranč není, ale mandarinka, ale každý to má s čichem jinak.

Tento sprchový gel se má dle instrukcí používat až od 9. týdne, ale když jsem volala na Nobilis osobně, abych se ujistila o tom, že jej mohu použít na novoška, paní na drátě mi řekla, že se jedná pouze o doporučení kvůli nedoporučované aromaterapii u novorozenců.

Vendelín Nobilis Tilia

Neobsahuje parabeny, alkohol, parfemaci, SLS a SLES a také neobsahuje palmový olej. Vhodný pro vegany. Neobahuje škodlivou chemii ani alergeny.

Kosmetika na vlásky

Pokud se vám narodí vlasaté dítě, jako mě už druhé, budete potřebovat nějaký dobrý a šetrný šamponek na vlásky. Vlásky je důležité dle mého názoru umývat šamponem minimálně od 14 dne věku. Do té doby to opět nemá moc smysl, ale každý musí posoudit sám, jak moc se budou vlásky mastit.

Důležité je říct, že maštění kůže není příliš na škodu. Sami budete po koupeli miminko mazat celé včetně pokožky hlavy. A to proto, aby se pokožka příliš nevysušila a nevytvořila se na hlavě žlutá krusta – zvaná také „koláč“.

Na vlásky používáme od počátku šampon pro nejmenší od Natura Siberica. U šamponu mě hlavně zajímá složení a také zda štípe v očích nebo ne.

Doporučuji si každý šampon vyzkoušet na vlastních očích než jej použijete na miminko. Nemusíte si je vtírat do očí jako blázni, stačí si s ním umýt hlavu a náhodou i spláchnout vlasy směrem do očí. Uvidíte co to udělá.

Miminko není marťan

Když zadáte do vyhledávače slovo „Jakou kosmetiku pro novorozence“, vyběhne vám spousta článků o tom, jak miminko zachránit, ochránit, dokonce mu dát první pomoc. UF…

Myslím, že miminko rozhodně nepotřebuje první pomoc v podobě kosmetických přípravků. Je to malý novorozenec. Ale je to člověk jako vy. Jen prostě o dost menší. Není to kočka nebo morče. Neliší se v nárocích od nás.

Proto na to nezapomínejte a věřím, že výběr kosmetiky zvládnete levou zadní. Řiďte se vlastními pocity. Přáli byste si pro sebe tu nejlepší možnou péči? Vyživovat pokožku co nejvíce přírodními přípravky? Tak to samé dopřejte i miminku.

Není třeba to s kosmetikou přehánět.