Pokud čtete tento článek, pravděpodobně se zajímáte o nošení miminka v šátku. Možná už jste se rozhodli, jaký šátek chcete, možná ještě vybráno nemáte. Určitě se ale zajímáte o to, jaký šátek vybrat, aby bylo miminko spokojené a vám se dobře vázal a byl pohodlný.

Já sama nosím v šátku už své druhé dítě. Malou Emu nosím už od cca 10. dne věku, ale věřím, že by se jí v šátku líbilo mnohem dříve. Některé maminky nosí svá miminka už v porodnici. To já si netroufla. Ale vy to třeba zvládnete…

Každopádně, pokusím se vám co nejlépe předat vše, co vím o nošení v šátku a možná vám tak pomůžu ujasnit si, jaký šátek pro vás bude ten nejlepší a do čeho investovat v počátku nošení. Zkušeností mám habaděj.

Jak z vlastního nošení holek, tak z obchodu, kde si přivydělávám prací v marketingové oblasti a uvádění nových produktů do prodeje. Obchod je zaměřen převážně na BIO a zdravé produkty pro děti a těhotné. Najdete ho zde: www.majka-shop.cz

Malá Ema v šátku Littlefrog


Od kdy s nošením začít?

Podle všech výrobců šátků je to jednoduché. Pokud nemá dítě kontraindikace k tomu, aby mohlo být nošeno v šátku nebo nosítku, je možné (a dokonce zdravé a doporučované) nosit dítě od narození.

Problematiku šátkování z biologického hlediska úžasně popisuje tento článek, který má dvě části a je výhradně zaměřen na šátkování z medicínského a pediatrického hlediska.

„Porod dítěte představuje významný přelom ve vývoji každého jedince. Fyziologie druhu detailně popisuje adaptační změny týkající se krevního oběhu, dýchání, výživy i dalších procesů. Poněkud stranou pozornosti však zůstávají méně zjevné rozdíly podmínek, v nichž se nachází plod a již narozený človíček.

První z nich je změna polohy těla. Před narozením zaujímá plod tzv. fetální polohu, s anteflexí hlavičky i páteře a nožkami obvykle pokrčenými v kyčlích i kolenou. Tato poloha se uložením do postýlky mění v polohu „vzpřímenou“, záda se narovnávají, hlavička je v ose těla, nožky natažené. Druhou odlišností je to, že plod je navyklý být v průběhu celého těhotenství pohupován, pohyby matky se na něj přenášejí permanentně, i ve spánku. Uložením do postýlky nebo inkubátoru o tento uklidňující pohyb přichází, ztrácí i sluchové a další
smyslové vjemy spojené s intrauterinní lokalizací. Ne náhodou v žádném obydlí našich předků – ani v tom nejchudším – nesměla chybět kolébka pro novorozence. Třetí rozdíl působí nejabstraktně-ji, ale psychologům je jeho význam jasný. Dítě, které se nedotýká matky nebo není v její bezprostřední blízkosti, vnímá negativně své odloučení.
Trvá mnoho měsíců, než dokáže matku či osoby blízké spontánně vyhledat a identifikovat zrakem i na dálku. Těsná blízkost matky je nejen zdrojem uklidnění a psychického sycení dítěte, ale i permanentní možností sycení nutričního. Negativní dopad všech tří výše uvedených poporodních změn odstraňuje nošení dítěte.“

Tohle je krásná citace z práce výše prolinkované, které je autorem MUDr. Luděk Ryba. Níže popisuji některá kritéria výběru, které vám pomohou vybrat si váš první šátek na nošení.


Materiál

Netkané bavlněné šátky z pruhů látky se běžně doporučují pro začátečníky. Tkané šátky s vazbou se naopak lépe vážou a jsou více elastické než-li právě bavlněné šátky (označovány jako Woven wrap).

Tkané šátky nemají tendenci dítě přehřívat. Jsou hodně vzdušné a příjemné na těle. U tkaných šátků si můžete vybírat z celé plejády směsí materiálu.

  • Bavlna
  • Hedvábí
  • Len
  • Tencel
  • Bambus
  • Merino

Například šátky s obsahem lnu se skoro nemuchlají. Vypadají krásně i když je zrovna odvážete z těla. Šátky s obsahem tencelu jsou zase vhodné na horké letní dny. Jsou lehoučké a velmi vzdušné. U šátků z hedvábí vás nepřekvapí, že jsou extrémně příjemné na tělo. A proto vhodné pro miminka s citlivou kůží (a samosebou pro citlivé maminky). Šátky z podílem merina jsou zase hodně hřejivé a mají vyšší gramáž. U šátku se gramáž promítně hlavně na jeho celkové váze a síle materiálu.

Rinng Sling od Didymos. Tkaný šátek z organické bavlny


Design

Šátky se vyrábějí v různých designech. Potkáte pruhované šátky nebo šátky s nějakým vzorem, případně žakárové šátky, které mají design přímo součástí vazby šátku. Ty jsou dražší, protože jsou většinou ručně tkané. 

Pokud jste úplní šátkovací začátečníci, je nejlepší se učit na pruhovaném šátku. Pruhované šátky vám totiž při úvaze odhalí nedokonalosti ve vaší technice snázeji, než šátky jednobarevné nebo vzorované. Pruhy musejí být stejnoměrné na obou stranách a pokud nejsou, je někde chyba a snázeji ji odhalíte a můžete úvaz převázat. Vaše učení bude tedy efektivnější a rychlejší.

Díky různým barvám na okrajích můžete bez námahy rozlišit spodní část od horní a tím rychleji zvládnete samotný úvaz. Šátek by měl mít uprostřed středovou značku pro stejnoměrný úvaz.


Hmotnost

Jak těžký by měl váš nový šátek být? Možná si říkáte k čemu je dobré vědět, kolik váš šátek váží. Dobré to je hlavně při výběru. Snadno si dokážete podle uvedeného čísla představit, jak bude šátek těžký v ruce, jaké úvazy půjdou lehce a zda bude vhodný třeba na léto.

Hmotnost se vyjadřuje v gramech na metr čtvereční (g / m2). Čím vyšší hmotnost, tím větší nosnost tkanina má. 

Je dobré vědět, že těžší nosnější šátky se hůře utahují a vážou do uzlu. Nemusíte se však bát. Jakmile pochopíte techniku, budete schopni jednoduše utáhnout jakýkoliv šátek libovolné hmotnosti.

První šátek vybírejte okolo 190-240 g / m2.

Opět šátek Didymos tentokrát červený


Délka

Chcete-li zvolit nejlepší délku šátku, vezměte v potaz vaši výšku a váhu. Různé vázací styly potřebují různé délky šátku. Při výběru správné délky šátku se zaměřte na:

a) úvaz

Existují dva základní vázací styly vhodné pro novorozence. Klokaní kapsa a navázáná do kžíže. Kratší šátky vystačí na klokaní kapsu. Pro kapsový zábal s křížem budete potřebovat šátek delší. Novorozené dítě můžete bezpečně nošit na prsou i v šátku typu Ring Sling.

Pro batolata, které mohou sedět sami, doporučuji dvojitý x-uzel, který potřebuje delší šátek. Děti, které jsou schopné samostatně sedět jsou ideálním adepty pro Ring Sling šátky s kroužky.

b) kdo bude nosit?

Velikost samotného nošiče je ve skutečnosti méně důležitá než si myslíte. Při výběru správné délky šátku, byste se měli s partnerem dohodnout, zda bude nosit i on. Pokud ano, kupte raději šátek o něco delší. Běžně okolo 5 až 7 metrů.

Ring Sling je super pro větší děti i novorozence

Ohledně výběru to je pro dnešní článek vše. Více pravidel je dle mého názoru na škodu. Důležité je naučit se dobře a bezchybně vázat a dodržovat bezpečností pokyny pro nošení miminek v šátku. Pak už je vše na vás…

Helena Lachowiczová

z čátečného překladu: Little frog