Už se nějakou dobu snažíte o miminko? Kontrolujete každý měsíc těhotenský test a pokaždé si říkáte, nemůže se mýlit? Není ještě přece jen moc brzo? Tak to já také znám. Po svém prvním porodu jsem čekala na dvě čárky více než rok a třičtvrtě, abych jednoho krásného dne konečně ty „dálnice“ na těhotenském testu našla.

Abych i vám pomohla s nejistotou, trochu vás uklidnila (protože těhotenství přijde jedině když budete v klidu a pohodě) našla jsem pro vás všechny informace o těhotenském testu, jak funguje a sepsala je do jednoho článku. Už nebudete příště muset hledat ty malá písmenka v návodu, jednoduše budete připravená na výsledky ve správnou dobu!

Jak funguje těhotenský test?

Těhotenský test funguje na principu zjištění hladiny hormonu hCG (lidského choriového gonadotropinu) v moči. A ten se do moči dostane v případě, že se oplodněné vajíčko uhnízdí ve vaší děloze. V tu dobu se tento hormon začne vylučovat. 

Jak to celé probíhá?

Nemusím vám říkat, jak se dostane spermie k vajíčku. Myslím, že i další akci, kterou vajíčko podniká jistě důvěrně znáte z biologie (pokud jste dávali pozor a vše si dobře memorovali) ale co se děje pak, když vajíčko dorazí do dělohy? A hlavně, co vás zajímá je, kdy tam dorazí a kdy je možné pozorovat první „dálnici“ na domácím těhotenském testu.

Domácí těhotenský test s velmi přesným určením přibližného týdne těhotenství Clearblue DIGITAL můžete mít už během několika málo dní doma.

 

Kdy jsou vidět první výsledky?

Těhotenské testy pro domácí použití jsou celkem spolehlivé. Jejich přesnost určení těhotenství je až 99 %. Ale musíte na výsledky chvilku počkat. Za jak dlouho se ukážou první výsledky?

Vše záleží na tom, kdy jste se naposledy s partnerem milovali a jak blízko je vaše ovulace ke styku. Spermie dokáže přežít v pochvě i několik dní a k oplodnění nemusí dojít nutně v den pohlavního styku. Spermie jsou hbyté mršky a pokud mají ideální podmínky, přežijí třeba i dva dny. K otěhotnění může dojít i + dva dny po termínu vašeho posledního pohlavního styku.

Ale pamatujete si to přesně? Kdy jste se naposledy milovali? Já sama jsem to moc nesledovala. Nechtěla jsem se dostat do stavu, kdy budu počítat styky a dny ovulace, měřit teploty a provozovat další praxe ke zjištění ovulace. Chtěla jsem být co nejvíce v klidu bez stresu a bez pocitu, že sama na sebe tlačím a nemůžu se dočkat.

Zpět k pohlavnímu styku a vajíčku na cestě do dělohy.

Po splynutí vajíčka a spermie se vajíčko odebírá na cestu do dělohy. Do ní vstupuje asi na 3. až 4. den po oplodnění a mezi 5. až 10. dnem dojde k jeho uhnízdění do stěny dělohy. Celý tento proces může trvat cca. 10 dní.

Přítomnost hormonu hCG

Teprve po zahnízdění vajíčka ve stěně děložní začne vznikat vyšší produkce lidského choriového gonadotropinu (hCG), který poté proniká do krve a moči. Úkolem těhotenského hormonu hCG je zamezení vzniku menstruace a ochrana uhnízdění oplodněného vajíčka.

Kdy testovat?

Nejideálnější den pro první testování na pozitivní těhotenský test je 1. den po zdržení menstruace. To už by měla být hladina hCG tak vysoká, že ji test spolehlivě odhalí a na testu se vám zobrazí dvě čárky.

V praxi to znamená nejdříve cca 4 den před očekávanou menstruací. 

(Vlevo vám mohu doporučit kompletní sadu OvuPred pro podporu otěhotnění. Sada obsahuje těhotenské testy, velmi spolehlivé, lubrikační gel pro podporu otěhotnění a ovulační test. Se sadou ušetříte až 10 %)

Nejcitlivější těhotenský test?

Jaký těhotenský test je nejcitlivější a kdy ukáže výsledky? Podle maminek, které diskutují na emimino.cz je nejcitlivějším těhotenským testem RapiClear direct Super Sens. Tento těhotenský test prý dokáže určit těhotenství již 8 den po proběhlém oplodnění. 

Dalším velmi oblíbeným testem je GS Mama test Comfort

Tento test se provádí opět z moči pomocí testovacího proužku, který se na 5 minut ponoří po určenou risku do moči (nejlépe ranní). Během několika málo minut znáte výsledek.

Jak podpořit otěhotnění?

Nejdůležitější je zůstat v klidu a nestresovat se. Říká se, že tam, kde jsou nervy, bolest a nebo vzdor (těla, duše), tam miminko nepřijde. A je to pravdivé tvrzení. Nejčastějším problémem při otěhotnění bývá právě stres.