Přemýšlíte, jaké plenky pro své dítě vyberete? Jestli budete kupovat Pampersky nebo vyzkoušíte alternativu v podobě látkových plen? Móda látkových plen je na vzestupu a to hlavně proto, že maminky začínají dbát na ekologii a zdravý životní styl více, než kdy dříve. U látkových plen už neplatí to co dříve. Už je není třeba máchat, drhnout, bělit a vyvařovat.

Věšet hromady prádla na sušáky a čuchat odpařující se chlor a spoustu vody při večerním filmu. Nemusíte se dokonce potit u žehlení.

Moderní látkové pleny jsou úplně něco jiného. A právě změna, kterou látkové pleny prošly, přesvědčuje každý den další maminky k tomu, aby látkové pleny vyzkoušely. Takže látkové pleny nebo jednorázové? Kterým směrem se budete ubírat vy?

Látkové pleny: Bambino Mio, Disana, Bamboolik a Ellas House.

 


Jednorázové pleny

Jednorázové pleny před nějakým časem s velkou grácií a parádou nahradily klasické látkové čtverce. Naše maminky a babičky si jednorázové plenky hned zamilovaly. V té době na ně sice měl málokdo, ale když už si je rodina mohla dovolit, pěla na ně jen samou chválu. První jednorázové pleny se vyráběly z několika vrstev savého papíru, který se používal na výrobu papírových kapesníků. Svrchní část plenky byla z nepromokavé umělé hmoty. To vše se na miminko upevňovalo pomocí prvních suchých zipů, které se ani náhodou nepodobaly těm dnešním, moderním.

Jednorázovky jsou klasika, kterou volí stále velká většina maminek

Později se papírové jádro nahradilo celulózou a mnohem později speciálními savými jádry, které dokáží absorbovat mnohem větší množství tekutiny. Dříve byla jednorázová plena s papírovým jádrem ihned mokrá, dnes vydrží i tři močení, aniž by se tekutina dostala ven z plenky na oblečení.

Výhody:

 • Zadrží mnohem větší množství tekutiny.
 • Jejich objem je mnohem menší.
 • Děti s nimi mohou dobře a bez potíží chodit až do odplenkování.
 • Neprotečou na oblečení.
 • Kvalitní jednorázové pleny mají relativně suchý povrch plenky i když se dítě počůrá.
 • Nemusejí se prát, stačí jen vytáhnout novou plenku ze zásobníku.
 • Nemusejí se skládat a sušit, jsou ihned po ruce.

Nevýhody:

 • Jejich spotřeba je za život miminka do odplenkování obrovská.
 • Mohou způsobovat alergické reakce.
 • Miminka se sklonem k ekzematické pokožce se opruzují.
 • Náklady na plenky jsou vysoké.
 • Ačkoliv je pro nás likvidace plenek nenáročná, pro naši planetu představují velkou zátěž.Spotřeba jednorázových plen

Začnete-li s používáním jednorázových plen už od narození vašeho miminka, lze pak poměrně s jistotou říct, že spotřebujete opravdu velké množství plen. Na začátku života miminka jich bude samozřejmě mnohem více, než těsně před odplenkováním, kdy spotřeba klesne na nezbytné minimum na noc a na výlety. Zatímco v prvních měsících spotřebujete klidně i 12 kusů plen za jediný den, na konci plenkovacího období to nebude více než 3. nebo 4. kusy. Průměrně tedy můžeme počítat s cca. 90 – 100 ks na měsíc. Většina dětí nosí plenky minimálně do 2,5 let. Poté už mnohem spolehlivěji ovládají močení ve dne a chodí na záchod nebo nočník a plenky mají jen v noci. Budeme tedy počítat s plenkam nejméně do 3 let věku.

 • Spotřeba na měsíc zaokrouhlená: 90 ks
 • Spotřeba na rok zaokrouhlená: 1080 ks
 • Spotřeba na celé období do 3 let: 3240 ks

To číslo se samozřejmě bude lišit dítě od dítěte, ale je lepší se připravit na to horší než spoléhat na jistotu v lepší variantě.

Kolik to všechno bude stát? Příklad si uvedeme na nejoblíbenějších plenách v ČR – značce Pampers. Pokud spotřebujete nějakých 3240 ks plenek a v jednom balení se bude nalézat průměrně 100 ks (což vychází u této značky na měsíční balení plen číslo 3), budete potřebovat nakoupit cca 32 balení plen.

Jedno balení bude stát 699 Kč. To znamená, že jen za pleny zaplatíte něco okolo 22.368 Kč. To je hodně peněz. Samozřejmě můžete náklady snížit a to tak, že budete plenky nakupovat v akci, používat různé kupóny a nakupovat na cash back portálech.


Ekologická zátěž

Druhým nejčastějším důvodem maminek k přechodu na látkové pleny je menší ekologická zátěž. To znamená, že maminky si více všímají problémů s odpadky, například ve svém okolí i celosvětově a přemýšlejí dopředu o důsledcích svých činů. Není jim jedno v jakém světě budou jejich děti a děti jejich dětí vyrůstat a chtějí dát svým dětem to nejlepší co mohou, lepší budoucnost.

To je sám o sobě velmi dobrý důvod, proč se snažit snižovat odpad z celé domácnosti, třídit odpad na plasty, papír a komunální odpad a také se snažit nekupovat produkty, které jsou obrovskou zátěží pro životní prostředí.

Jednorázová plenka je použitá pouze odpadem, který se nedá recyklovat a musí se zlikvidovat. Rozklad jednorázové pleny může trvat až 250 let. Rozložení plenky trvá dokonce dva a půlkrát déle než rozložení plastové láhve. Je pravděpodobné, že specializované firmy na likvidaci odpadu plenky vůbec na skládky nevyvážejí, ale likvidují jinak. Otázkou je jak.

Látkové pleny jsou na konci svého životního cyklu také odpadem, ale vzhledem ke své materiálové povaze (bambus, bio bavlna, froté…) se v přírodě rozloží maximálně do dvou let.

Životní cyklus jedné látkové pleny je mnohem delší než u plenky jednorázové. Jedna látková pleny může v rodině obsloužit všechny narozené děti, a pokud se o ni bude majitelka dobře starat, může pak putovat do další rodiny za menší peníz. Své rodině tedy prokáže mnohonásobnou službu a nakonec přinese ještě nějaké peníze zpět do rozpočtu.

zdroj: nappi-mountain-clean


Není s nimi práce, je to snadnější

Naše maminky si jednorázové plenky zamilovaly. V jejich době totiž nenexistoval takový výběr látkových plen a způsobů látkování, jako dnes. Maminky měly ve svých skříních jen spoustu látkových čtverců. Ty se musely skládat napřed do novorozeneckého skladu, poté na běžný dětský sklad. Neexistovaly Snappi sponky a plenky se zajišťovaly vázáním nebo sichr špendlíkem.

Látkové čtverce běžně protékaly, protože málokdo uměl vyrobit nepromokavou vrstvu. Vynalézavé maminky si dokázaly trochu pomoci igelitem, ale ten bylo také celkem těžké vyšetřit. Plenky se musely vyvařovat, protože neexistovaly žádné separační ubrousky, které by zachytily tuhý obsah od tekutého. A jelikož plenky nasákly jen minimálně, bylo jich potřeba opravdu velké množství. To se pak muselo vyprat, vyvařit, pověsit, vyžehlit. Nevyžehlená plena se nedala miminku mezi nožičky dát.

Dnešní maminky na jednorázových plenách upřednostňují onu jednoduchost výměny, žádné starosti okolo a pohodlnost. Přitom většina matek nepracuje tak, jako naše maminky nebo babičky na polích v kravínech při dětech a mají práce okolo domu nebo miminka mnohem méně, než tomu bylo dříve. Přesto je pohodlí velkým argumentem, proč maminky jednorázové plenky volí.


EKO jednorázové pleny?

Z našeho menšího průzkumu jednorázovými plenkami vyplívá, že jsou poměrně drahé, ekologicky nešetrné, ale pohodlné. Naštěstí výrobci plen si začaly trendu ve společnosti všímat a nabídli náhradu za neekologické nešetné jednorázové pleny – eko pleny.

Například ekologické pleny Naty jsou tou nečastější volbou maminek, které myslí na ekologii, šetrnou péči a používají například jako hlavní přebalovací metodu látkové pleny. Plenky Naty zvolí do porodnice, kde je látkování složité a mnohdy nejde vůbec, nebo mají tyto jednorázové eko pleny na výlety, na dovolené či na noc. Eko pleny Naty jsou jen o něco málo finančně nákladnější než plenky konvenční.

Druhý nejoblíbenější výrobce ekologických plen je Moltex, který o svých plenkách říká, že jsou biologicky odbouratelné už za dva roky. V mnoha e-shopech najdete také ekologické jednorázové pleny Abena s názvem Bambo Nature. Mezi nové značky ekologických plen se řadí například Muumi. Plenky s obrázky z příběhů o Mumínkovi, a také ve světě uznávaná značka ekologické drogerie a plen Seventh Generation. 

Ekologické pleny jsou vyráběny z ekologicky rozložitelných a přírodních materiálů. Jsou vhodné pro miminka náchylná k ekzémům a opruzeninám. Nejsou chemicky bělené ani ošetřované. Možná i proto nejsou tolik savé jako jejich chemické kolegyně konvenční pleny. Nevydrží několik močení za sebou a je nutné pleny častěji měnit. Standardně zachytí cca 2. močení bez známek mokrého zadečku.

Ekologické plenky jsou dražší, ale stojí to za to

 1. Ekologické pleny značky Moltex, 2. Ekologické pleny Naty, 3. Ekologické pleny Abena Bambo Nature.


Látkové pleny

Moderní doba přeje ekologii už jen proto, že spousta informací, které se předtím k nám neměly šanci dostat, se nyní šíří rychlostí blesku. Víme kolik odpadu vyprodukuje průměrně jedna tříčlená rodina (cca 950 kg ročne!) a dostávají se k nám informace o stavu naší planety. Už nevidíme jen za náš plůtek, ale mnohem dál. Doba informační nám dává možnost reagovat na naše potřeby tím nejlepším možným způsobem, ale také reagovat na potřeby jiných lidí. Pak už je jen krůček k tomu, abychom se více zajímali o přírodu a stav naší planety.

Z tohoto zájmu vzniká v mnoha ženách hlodající šotek, který jim napovídá, aby se chovaly k přírodě co nejšetrněji. A právě proto vznikají nové hnutí (zero waste například), nové produkty, nové služby. Akce vždy vyvolává reakci.

Protože maminky si sami nemohly nevšimnout, kolik za den vyprodukuje jejich štěstíčko odpadu, začaly se některé z prvních angažovat ve znovuzrození látkových plen. Plán byl jasný. Moderní látkové pleny musejí splňovat několik požadavků:

 • musí být snadno obsluhovatelné už žádné novorozenecké sklady,
 • musejí být šetrné a nejlépe z co nejsavějších materiálů,
 • měly by se dobře a lehce udržovat, už žádné vyvařování, zdlouhavé žehlení, bělení

A tak přišla na svět první moderní látková plena.

Úhledně složené látkové pleny Bambino Mio. Látkování se stává hrou a závislostí..


Výhody a nevýhody látkových plen?

Když se vyjmenovávají výhody a nevýhody, často v článcích není popsána celý kontext. Látkové pleny jsou jasně výhodnější v kontextu ekologie a zachování budoucnosti pro další generace. Jedná se jednoznačně o správný krok směrem dopředu.

Jasně si uvědomujeme stále se zhoršující problém s odpady okolo nás a chceme se zasadit o lepší život nás všech a přednostně našich potomků. Látkové pleny nejsou a nikdy nebyly o pohodlnosti pro maminku. Nejsou ani méně zapáchající, ani neudrží zadeček v suchu delší dobu. V tomto rozhodně vyhrávají konvenční pleny napuštěné chemicky vyráběnými gely, granuláty a ošetřovány chlórem.

Látkové pleny mají však spoustu výhod, které dokážete ocenit ve správném kontextu. Jsou výrazně levnější. I když vysoká jednorázová pořizovací cena celé sady může hrát významnou roli v rozhodnutí, zda  koupit radši jednorázovky nebo látkové pleny. Nelze tedy jednoznačně říct, že by je měly upřednostnit maminky citlivé na cenu a hledající tu nejlevnější variantu.

Naopak opakované průzkumy trhu naznačují, že rodiče ve finanční tísni často utrácení velké peníze právě na plenkách, které kupují často nekvalitní a za menší částky. Tím, že kupují méně savé plenky tak častěji přebalují a ve výsledku jsou na tom obdobně jako rodiče, kteří kupují jednorázové plenky dražší.

K látkovým plenám se častěji uchyluje střední a vyšší třída, která pořizuje látkové pleny nové nebo z druhé ruky. Na pořizovací cenu jedné plenkové sady v pohodě dosáhnou a nezřídka kdy to u jedné sady končí. Existují specializované e-shopy, kde si laik nevybere vůbec nic, protože nabídka vzorů a barev je tak obrovská, až oči přecházejí.

Takhle vypadá moderní látkovka Petit Lulu, nejoblíbenější látkovky na trhu.

Výhody:

 • Látková sada vyjde v přepočtu na pořízení a využití v celém plenkovacím období výrazně levněji.
 • Plenky jsou šetrné k životnímu prostředí, výroba je ekologicky šetrná.
 • Látkové pleny se v přírodním cyklu rozkládají cca 1 až 2 roky.
 • Příjemná manipulace, jednoduché přebalování.
 • Děti jsou mnohem méně opruzené.
 • Plenky jsou pro maminky často velkou vášní.
 • Neobsahují žádnou chemii.
 • Plenky pomáhají ve snadnějším přechodu na nočník a záchod.
 • Pomáhají s fyziologickým vývojem kloubních chrupavek kyčlí.
 • Díky své povaze je po ukončení látkování můžete uskladnit pro další dítě, nebo prodat a část ceny získat zpět.

Nevýhody:

 • První pořizovací cena je pro mnohé příliš a může odradit (okolo 6 až 10 tisíc korun).
 • Látkové pleny nezajišťují naprosto suchý zadeček při pomočení.
 • Neabsorbují více než 1 až 2 pomočení.
 • Musejí se prát a sušit (výhodou je sušička).
 • Častěji se přebalují.
 • Jsou objemnější než jednorázové plenky.
 • Pomočení a nebo stolička je cítit.
 • Když se špatně nasadí, protečou.

Látkové pleny nebo jednorázové, babo raď…

Určitě vás napadne, zdali by nebylo snazší kupovat látkové čtverce, skládat je a pořídit si třeba jen nepromokavé svrchní kalhotky, které zabrání protečení na oblečení.

Určitě to cesta je. Dokonce bude i mnohem lacinější než nákup kompletů pro látkování značkových plen. Maminky však z 90 % přecházejí po nějakém čase na jednorázové pleny, nebo nakoupí snazší látkový systém plen, které nemusejí žehlit a vyvářet.

Proto spíše doporučujeme vytvořit si vlastní plenkovou „základnu“ z kvalitních plen, které budete moci podle libosti kombinovat.

Otázka, zda-li koupit látkové pleny nebo kupovat jednorázové je tedy spíše otázkou osobní v kontextu vaší vlastní rodiny a situace. Záleží vám na ekologii, nebo je vám to jedno a řešíte jiné věci? Máte dostatek peněz na nákup první látkové sady, nebo pořídite raději dvě až tři balení jednorázových plen, protože to je moc peněz?

Jelikož se nejedná o malé částky, i když to tak může vypadat (jedna plena za 4 Kč – běžná taktika z letáků obchodníků je rozložení větší částky na menší stravitelné drobečky…), je dobré sepsat si pro a proti na jeden papír ve vašem aktuálním kontextu. Poté se rozhodněte pro některou z metod. Samozřejmě vaše rozhodnutí nemusí být konečné.

Spokojené dítě v látkových plenách

Nikdo se na vás nebude rozčilovat, když se rozhodnete látkovat, ale po pár týdnech zjistíte, že je to pro vás prostě moc práce. Klidně přejděte na jednorázové plenky a nevěšte hlavu. Nikdo není dokonalý a žádné rozhodnutí není selháním.

Autor: Helena Lachowiczová

Foto: výrobce