Jistě jste už na interentu narazili na seznami nejlepších dětských chůviček. Porovnávání je velmi oblíbené hlavně proto, že významnou měrou pomáhá prodejcům jednotlivých modelů k prodejům, ale i uživatelům k jejich výběru.

Modelů chůviček je na trhu velké množství a každá má něco do sebe. Některá má nízkou cenu, jiná zase další funkce, které mohou pomoci unavenému rodiči při uspávání miminka.

Vybrala jsem pro vás modely chůviček, které jsem sama vyzkoušela a které jsem měla možnost vidět „v akci“ u přátel nebo známých a porovnat jejich funkce nebo přínos pro domácnost.

Porovnání tedy popíšu z ženského pohledu věci, protože právě my, matky, jsme ty, které je používají nejvíce.

NEJLEPŠÍ DĚTSKÉ CHŮVIČKY 2018

Dětská chůvička byla první, co jsme s mužem kupovali. Pořizovali jsme ji proto, že jsem potřebovala monitorovat spánek miminka v druhém pokoji jednak proto, že přes den jsem ji nechala spát na posteli a jednak proto, že jsme chtěli mít večery pro sebe a utužovat vztah a mít jistotu, že malou uslyšíme ihned, pokud bude mít nějaký problém.

Jaké chůvičky jsme tedy porovnávali?

1. Dětská chůvička Avent Philips SCD580

Tato dětská chůvička je jednou z nejvychvalovanějších na trhu. A má tak proč. Kromě toho, že spolehlivě hlídá a spíná dobře i při nastavené nízké citlivosti na hluk, má i takové vylepšení, jako je promítání hvězdiček na strop, hudbu, kterou samozřejmě nastavíte na potřebnou hlasitost. Také funguje jako oboustranný příjímač.

Hlavní přednosti:

 • Chůvička má nastavitelnou citlivost – což znamená, že pokud vám pod okny jezdí tramvaje celou noc, spolehlivě je vyignoruje pomocí jednoduchého snížení citlivosti na okolní hluk.
 • Rodičovská jednotka funguje jako spínač – takže nejen přijímá signál, ale pokud budete třeba na zahradě věšet prádlo a dítě se vzbudí s pláčem, použijete ji jako vysílačku a dítě hlasem uklidníte.
 • Promítá hvězdičky – na strop nebo na zeď, záleží jak ji postavíte. Hvězdičky společně s hudbou mohou pomoci s uspáváním. Miminko může v náručí nebo na posteli pozorovat hvězdy a hudbu a rychleji zabere.
 • Displej ukazuje teplotu a vlhkost vzduchu – praktické hlavně v létě nebo v zimě, kdy nějak oblékáme dítě ke spánku a teplota se během noci mění. Pokud ještě třeba utužujete vztahy vedle v místnosti do noci, stačí se podívat, zda tam není moc zima nebo teplo a vyřešit to předtím, než se dítě vzbudí.
 • ECO režim – tahle funkce ve skutečnosti znamená, že spotřebujete méně energie a baterie vydrží déle. Čím blíž si jste vzájemně, tím méně vydá chůvička energie na spojení. Chytré že?
 • Funguje na baterky i na šťávu ze zásuvky – tohle je prostě jasné. Potřebujete mít rodičovskou jednotku u sebe  a pochodovat zatímco druhá strana nemusí na baterky běžet vůbec. Lze to a je to stndard.

2. Dětská chůvička Avent Philips SCD570

Tohle je druhá nejlepší chůvička, která je naprosto spolehlivým parťákem pro vaše každodenní uspávání.

Máme ji otestovanou ve velkém domě s velmi silnými zdmi nebo v bytě, kde je pod okny velmi živý ruch. Také jsem ji brala do přírody na chatu. I v přírodě funguje spolehlivě, jen musíte mít alespoň jeden zdroj elektriky.

Hlavní přednosti:

Oproti chůvičce s vyšším číslem SDC580 není tato vybavena promítáním ani snímačem vlhkosti. Další funkce, jako zpětný provoz, kdy můžete na miminko mluvit skrze rodičovskou jednotku, nebo volba ukolébavek, změna hlasitosti, citlivosti a ukazatel teploty, zde najdete.

Také kontrolky ukazují, zda jste v dosahu chůvičky nebo už nejste. To se hodí, pokud máte velký dům a zahradu. My ji běžně používáme i v domě prarodičů a chodíme s chůvičkou na zahradu mimo dům a perfektně vše slyšíme.

Mezi nejoblíbenější funkce patří samozřejmě ukolébavky, které občas používáme pro uklidnění před spánkem a nebo když už nemohu zpívat a jsem hodně unavená. Problém je, že u ukolébavek často usnu s dcerou:-)

Opět funguje jak na baterky (běžné tužkovky – zkuste ale používat nabíjecí baterie) tak do zásuvky.

3. Dětská chůvička Motorola MBP 161

Chůvička od společnosti Mototola se zdá být ve stínu slávy chůviček Avent. Ale nenechte se ukolébat:-ú I Motorola umí vyrábět perfektní chůvičky. Jednou z nich je samostatně stojící chůvička s vysokým dosahem Motorola MBP 161.

Umí také oboustranný přenos. To znamená, že pokud se vám dítě vzbudí zadečkem „nahoru“ a bude ubrečené a vy třeba na druhé straně domu, můžete ho uklidnit hlasem.

Hlavní přednosti:

 • Přehledný LCD displey na rodičovské jednotce – displey ukazuje, zda je zapnutá hudba a také signalizuje, zda jste v dosahu nebo ne.
 • Oboustranný přenos – tohle je celkem už jasné. Můžete ji používat jako vysílačku a miminko uklidnit hlasem.
 • Noční světlo  – tato chůvička má celkem výkonné noční světélko, které můžete využívat například při přebalování v prvních týdnech po porodu. Pak už moc rozsvěcovat nedoporučuji, akorát si budíte dítě.
 • Funguje na baterky, nabíjení i na provoz ze zásuvky.

4. Chůvička Vtech BM2200

Chůvička od Vtech je výkonnou obdobou Aventu SDC580tky. Jedná se opět o spolehlivou chůvičku, která má navíc právě i možnost promítání krásného hvězdného stropu. Mezi velké plusy patří i kolísání světelných efektů, které pomáhají uklidnit dítě a přivést ho rychleji do limbu.

Také v podstavci najdete magnetickou základnu k nastavení projekčního úhlu. Tím pádem nemusíte chůvičku podkládat knížkami:-)

Přednosti chůvičky:

 • Projekce světelných efektů – tohle je prostě super věc, kterou oceníte. V pokojíčku to po zapnutí vypadá jako někde ve vesmíru a pokud zapnete i hudbu, miminko se bude na spánek těšit.
 • 5 ukolébavek – vyberte si takovou, která sedí vám a miminku. Mezi nejoblíbenějšími melodiemi najdete i dvě, které nejsou příliš známé.
 • Obousměrný provoz – zde je to jasné.
 • Monitoring teploty vzduchu v pokoji – opět využijete pro lepší orientaci, jak se miminku spinká a zd nepotřebuje třeba přikrýt.
 • Napájení ze sítě i provoz na baterie – standard, který by měl být samozřejmostí a neomezuje vaše aktivity.

Jaká pozitiva má používání dětské chůvičky?

Kdy budete chůvičku jednoznačně potřebovat? Například při večerech, které chcete strávit s partnerem. To je pak chůvička k nezaplacení. Nikdo z nás nechce nechat miminko plakat, natož když se třeba vzbudí hladové, nebo se mu zdál nějaký ošklivý sen.

A to se větším dětem zdají.

Sny, horko, chlad nebo hlad či žízeň, to všechno může vaše miminko probudit s pláčem. Chůvička je pak neocenitelná.

Stejně tak se hodí k odpolednímu spánku, kdy uložíte dítě do ložnice a potřebujete si třeba umýt nádobí nebo popovídat s někým na telefonu.

Jak byste naopak chůvičku využívat neměli?

Dětská chůvička je jen přístroj k monitoringu spánku. Rozhodně nenahradí rodiče při hlídání dítěte v bdělém stavu. Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru jen s dozorem chůvičky. Je to vůči němu přímo hnusné a vám by se to také nelíbilo, kdyby vás někdo nechal samotného třeba v ohrádce s chůvičkou a odešel si kdoví kam.

Má využívání chůviček nějaké negativa?

V naší společnosti se nyní hodně probírá pojem „stallking dětí“ ve spojitosti s chůvičkami. Samotná chůvička totiž funguje na principu využívání elektrických signálů a vln ve vzduchu, který se říká „kanály“. Na těchto kanálech může současně fungovat více přístrojů.

Problém nastane ve chvíli, kdy se na tento kanál připojí někdo „další“. Obousměrné chůvičky skýtají pak možnost neznámému návštěvníkovi sledovat vaše dítě ve spánku nebo s ním dokonce mluvit!

Tohle je problémem u chůviček, které mají i videopřenos. Naštěstí se to příliš nestává, ale je tu právě to velké ALE.

Chceme, aby nám někdo špehoval nebo dokonce sledoval děti? Nebo se pokusíme zařídit se tak, aby naše děti nechodily spát sami?

Já osobně se pokouším přes den být s holkama v posteli. Odpočinu si s nimi a jsou výrazně klidnější než když je nechám v psoteli samotné a jdu něco dělat.