Už je to tady. Období, kdy začnete vařit první příkrmy, žvatlat na své miminko něco o „za miminku a za tatínka„. Tak jsme to přeci slyšeli od svých rodičů. Tak to musí být správně. Sedět se má zásadně u stolu a jíst spořádaně. K tomu nám poslouží geniální jídelní židlička.

Ale jakou jídelní židličku vybrat?

Na trhu je více než stovka modelů jídelních židliček. To je ohromné číslo. Znamená to, že máte možnost vybrat si takřka z neomezené nabídky a přesně podle svého gusta.

Chcete minimalistický vzhled, protože máte novou krásnou kuchyň a hodně prostoru? Není problém. Nebo je vaším požadavkem multifunkčnost a chcete, aby jste měli dohromady i houpátko pro své miminko? I to můžete mít. Některé židličky jsou houpátka, lehátka a slouží i k jídlu. 

Jak se s výběrem popasovat?

Rozpočet

Nejlepší je zaměřit se napřed na váš rozpočet. Za krásný design jídelní židličky si připlatíte i několik tisícovekZa exkluzivní materiály a značky ještě o něco více. Už dávno také neplatí, že dřevěné židličky jsou dražší a plastové jsou levnější. Ceny se tak nějak vyrovnávají právě nástupem modelů, které umí mnohem víc, než jen stát v prostoru.

Rozpočet hodně ovlivní výběr značky, funkcí a výbavy židličky.

Takže si nejprve určete, jaký do jídelní židličky dáte budget. Od toho se pak bude odvíjet váš následný výběr. Lepší židličky, které vám vydrží skutečně i více generací a stojí za něco, začínají na 2000 Kč. Dokonce i obyčejná plastová jídelní židlička Ikea Antilop vás bude stát 499 Kč .

A pravděpodobně vás bude stát ještě mnohem víc, jelikož návštěva Ikea vždy končí nákupem nutných utěrek, dalších voňavých svíček, baterek nebo nové lampičky. I když tam jdete jen pro jednu věc.

 

Materiály

Nejčastěji narazíte na plastové jídelní židličky. Ty mají tu výhodu, že bývají lehce omyvatelné, nevyblednou jako dřevo, nenavlhnou a některé jsou i mnohem lehčí než dřevěné židličky. Zato dřevěné jídelní židličky jsou často právě těžší a robustnější.

Výhody plastových židliček:

  • lehce omyvatelné
  • lehký materiál (většinou)
  • dají se skládat aby nezavazely v prostoru
  • mají mnoho funkcí a „fičur“

VÝHODY DŘEVĚNÝCH DĚTSKÝCH ŽIDLIČEK:

  • jsou více EKO ( i když jak které)
  • ladí k dřevěnému nábytku
  • nevyblednou
  • když se někde rozbijí, pár šroubků to opraví
  • moderní židličky jsou i celkem variabilní

Bezpečnost především

Židličky, které jsou uváděny na český trh, musí mít certifikaci pro použití u dětí. Bez toho by neměly vstupovat na trh. Určitě se tedy nemusíte bát, že by jste narazili na nebezpečný výrobek.

Ale jsou tu samozřejmě rozdíly, které mohou zvýšit bezpečnost vašeho dítěte, či jeho pohodlí.

Bezpečnostní popruhy

Zaměřte se na bezpečnostní popruhy. Židlička pro malé děti, které se hodně hnízdí, by je mít měla. Stačí klasické bezpečnostní zapínání okolo pasu a mezi nožičkami.

Některé modely povíšily a mají i pětibodové bezpečností pásy. Ty jsou ale, dle mého názoru, při jídle zbytečné. Dítě by nemělo mít omezený pohyb ramínek a těla když se učí jíst.

Židlička by mu měla umožnit bezpečný posed a volné ručičky, aby se mohlo natahovat po pitíčku, zkoušet brát do ručiček příbory, které mu maminka dá k dispozici a mělo by mít možnost zkoušet samo jíst.

PULT

Dále koukejte na samotný jídelní pult a součásti pultu. Při výběru na internetu toho moc neuvidíte, ale doma při skládání si to všechno můžete osahat a vyzkoušet. Pult by měl být hladký, dobře upevněný. Nikde by neměly být žádné mezery nebo dírky, kam může dítě strčit prstík a skřípnout se. Samotný pult musí jít sundat jen z rodičovské strany.

POLSTROVÁNÍ

Nakonec je tu polstrování. Židlička by měla mít nějaké základní polstrování sedačky, které se snadno omývá. Polstrování je důležité pro pohodlí vašeho dítěte. Bude se cítit příjemněji. Nezapomeňte, že většina polstrování je z plastu – omyvatelná, proto doporučuji přidat vlastní měkké polstrování, třeba z fleecu. Já osobně používala Emitex do kočárků.

PLAST VERSUS DŘEVO?

Osobně se přikládním k modelům židliček v dřevěné variantě. V důsledku používání a následné likvidace vytvářejí méně odpadu a dají se opravovat, pokud někde něco povolí. Šikovný muž si s tím poradí a často povolené vruty jen převrtá. Plastové židličky převrtat nemůže.Ty opravíte leda tak duk tapem.

Také se mi bohužel zdá, že ty plastové multifunkční židličky jsou mnohem těžší, než některé chytré dřevěné židličky.

Já se tak nerada tahám se zbytečně těžkými věcmi, že je pro mne váha na první příčce důležitosti. Také skladnost je pro mě důležitá.

Tam zase vítězí většinou ty plastové. Plastové umí šetřit místo skládáním. Také šetří finance. Pokud koupíte multifunkční židličku s houpačkou a odpočívadlem, nemusíte tyhle věci kupovat samostatně a ušetříte i tisíce korun.