Občas je láhev pro novorozence prostě potřeba. Nebudu vám tady vykládat nic o kojení a o tom, jak je to nejlepší způsob výživy miminka. Myslím, že každá žena, která si prošla nebo právě prochází problémy s kojením, je ráda, když jí to není o hlavu stále dokola omlacováno a může dostat radu přímo. Pojďte se podívat, jaké láhve jsou momentálně miminky nejlépe přijímány.

Jakou láhev, když ještě kojím?

Otázkou za milión je, jakou láhev vybrat pro miminko, když stále kojíte. Ne každou láhev miminko snese a přijme. Jsou to malí vybíravci, kterým jen tak něco do pusinky neprojde. A proto to chce zkoušet a testovat. Rovnou vám řeknu, že není dobré shánět láhev narychlo v neděli v nejbližší otevřené nonstop lékárně. Zaplatíte o minimálně 50 až 100 Kč více, než ve specializovaném e-shopu. Další nevýhodou je, že nejspíš neseženete to, co hledáte a způsobíte si další vrásky.

Tvar savičky

U kojenecké láhve je nejdůležitější tvar samotné savičky. Miminko, které je od počátku kojené, má silný sací reflex a je zvyklé na bradavku své maminky. Bradavka má specifický tvar, chuť a teplotu. Ošálit miminko jinou „bradavkou“, když je to potřeba, je mnohdy náročný úkol. Bradavka se v pusince totiž ješt lehce protáhne a sploští. U saviček tedy není na škodu, když jsou delší a užší. Nemusíte se bát, miminko se s delší a užší savičkou neudáví.

Průtok

Savička musí mít i regulovaný průtok skrze dírky. Nemůže mít volně tekoucí proud. Miminko je zvyklé z prsu sát přesně tolik mléka, kolik potřebuje a mléko se samo bez sání z prsa nevylučuje. Proto jsou mnohem lépe přijímány savičky, které mají regulovaný průtok a blíží se tak k samotné bradavce.

Materiál

Důležitou roli v tom, jestli miminko lahvičku vezme, nebo ne, hraje i materiál savičky. Silikonové savičky lépe vedou teplo a na pocit jsou příjemnější. Miminko potřebuje cítit na rtech teplo, přesně jako u prsa maminky.

Antikolikový systém

Tohle třeba naše prsa nemají, ale miminka se správným přisátím učí regulovat podtlak sání sami. U lahviček to je náročnější. Průtok si miminko samo regulovat nemůže a u jednoduchých saviček bez antikolikového otvoru se vám může stát, že vám dítě začne nasávat hromadu vzduchových bublinek. Následky jsou pak poněkud bolavé. Miminko začne tlačit bříško, přijde pláč a kolotoč bolestí bříška, prdíků a krmení. Pro kojené miminka existuje několik variant lahviček, které miminka dobře přijímají. Jednou z nich je kojenecká lahvička Medela Calma, která je tedy děsně drahá, ale dělá přesně to, co má.

1. Kojenecká láhev Medela Calma

Kojenecká láhev Medela Calma je podle všeho velmi přátelskou flaškou pro občasný příkrm nebo střídavé kojení a přikrmování pomocí flašky. Systém Medela Calma udržuje přirozený rytmus sání mléka z láhve přesně tak, jak je miminko naučeno od maminky. Tato láhev je tedy vhodná pro novorozence od samého počátku krmení. Díky láhvi Medela Calm je možné zkoušet kojit průběžně, i když se vám mlíčko nespustí okamžitě nebo je v cestě nějaký závažný zdravotní problém. Důvody k přerušení nebo nenastartování kojení můžou být různé: stres z těžkého porodu, malá prsa, vpáčené bradavky, velká nervozita a nezkušenost s příkládáním, poranění bradavek. Překážky mohou vzniknout i na straně dítěte a to hlavně když: miminko onemocní a musí být sledováno na jiném oddělení než je maminka. Musí být často oddělováno a přikromováno, je hospitalizováno na JIP, nebo na oddělení s jiným režimem a matka je propuštěna domů. Samotná savička je dostatečně měkká, přilnavá a dudlík má tvar bradavky. Je štíhlejší, a proto se v pohodě chytí i malinkaté miminka, které mají problém s velkými savičkami. Tvar láhve je přívětivý k čištění a k manipulaci s ní při krmení dítěte, kdy je možné malou lahvičku nahnout do takové pozice, která vyhovuje miminku kojenému i nekojenému. Systém ventilace na savičce odvádí přebytečný vzduch a zabraňuje kolikám a bolení bříška. Tento systém bývá standartem už na všech kojeneckých láhvích pro novorozené mimnka, jelikož bolení bříška z přebytku vzduchu je častým jevem a problémem nekojených dětí.

Čištění

Vyčistit systém Calm na savičce může být trochu náročnější. Ale udělat se to musí, jelikož savička musí být pro novorozence skutečně dobře vyčištěná pro každé jídlo dne. Tvar láhve je běžný a čištění je snadné s jakoukoliv štětkou na láhve.

Materiál

Plast bez BPA (bisfenol A)

Životnost

Závit perfektně drží i po mnoha stovkách použití. Je potřeba se trochu soustředit na sestavení Calm systému a zbytečně jednotlivé díly nervat násilým do sebe. Jinak hrozí poškození součástí.

Příslušenství

Součástí balení je jen jedna láhev s kompletním dudlíkem a savičkou. Nic dalšího k začátku krmení z této lahvičky nepotřebujete.

2. Kojenecká láhev Avent Natural

Kojenecká láhev Avent Natural Phillips s novorozeneckou savičkou. Láhve Avent jsou nejoblíbenější mezi rodiči rodiči hlavně kvůli ceně i provedení. Láhev  je poměrně lehká, dobře se drží. Velikost je výhodná i pro rodiče, kteří nemusejí držet velkou láhev v ruce a manipulace je s lahvičkou mnohem jednodušší.  V případě, že přecházíte z kojení na příkrmy z láhve, s touto láhví nemusíte mít obavu z odmítnutí. Prakticky v 89 % případů je pozitivně miminky přijímána. Savička je navržena pro maximální známý pocit jako u kojení z prsou. Má strukturovaný povrch a krásně vede teplo. Miminko má díky ní na rtech podobý pocit jako zažívá u kojení.

Čištění

Lahvička je baculatější a vejdou se do ní běžné čistící štětky na láhve. Avent má ve své nabídce samozřejmě i speciální štětku na láhve, ale v tomto případě není speciální štětka potřeba. Lahvičku pravidelně vyvářejte nebo sterilizujte a nechte vždy pořádně vyschnout dnem vzhůru. Savičku čistěte zvlášť a pravidelně vyvářejte.

Materiál

Polypropylen BPA free

Životnost

Láhev je skleněná, vydrží vám tedy navěky věků, dokud vám nespadne na zem.

Příslušenství

Lahvičku můžete zakoupit samostatně, nebo v balení ve dvou kusech, nebo v balení jako výhodnou startovací sadu pro novorozence. Dokoupit lze náhradní savičky. Pokud preferujete. K lahvičce doporučuji ohřívačku láhví Avent.

3. Kojenecká láhev  Tommee Tippee

Kojenecká láhev Tommee Tippee je také velmi oblíbenou láhví. Láhev má anatomicky tvarovaný tvar pro lepší uchopení a držení. Samozřejmostí je měkký a strukturovaný dudlík, který se podobá matčině prsu. Savička je z lékařského silikonu a miminkům z velké většiny vyhovuje dobře. Kojené děti ji rády přijmou i jako částečnou náhradu za matčin prs. Nevýhodou této lahvičky je horší údržba. Lahvička se následkem zahnutí hůře čistí a pokud nemáte sterilizátor, budete ji častěji vyvařovat. Stejně je na tom i strukturovaný dudlík v savičce. 

Materiál

Polypropylen BPA free

Životnost

Dobrá, sklo vydrží velmi dlouho, dokud vám třeba nespadne na zem.

Příslušenství

Součástí balení je i cestovní uzávěrka na savičku. K láhvi si určitě dokupte i ohřívačku láhví.