Zdá se, že výběr výbavičky pro miminko je nekonečný. Kočárek, zavinovačka, přebalovací pult, postýlka… Kolébka? Potřebujete ji? A pokud ano, jak ji vybrat?

Sestavila jsem pro vás body, podle kterých se můžete při výběru vhodné kolébky pro novorozence orientovat. Na co se dívat, podle čeho vybírat a na co nezapomenout. Nákup nábytku (hlavně postýlky a potažmo kolébky) je totiž hrozně důležitý. Pokud se netrefíte variabilitou a multifunkčností v bytě, kde je málo místa, budete kolébku za pár měsíců dávat na bazar nebo balit na půdu. A to by byla škoda.


Jak kolébku pro miminko vybrat?

Dětské postýlky jsou jediným kouskem, z celé kompletní výbavy pro miminko, které pořizuje jednou (někdo i vícekrát) za život každý rodič očekávající potomka. Před samotným výběrem postýlky vždy stojí několik důležitých otázek a mezi nimi je, zda pořídit už „velkou“ postýlku nebo raději dětskou kolébku, která je menší, příjemnější a útulnější. A to hlavně pro novorozence a miminka v prvních měsících života.

Dětské kolébky zatím u novorozených miminek vedou na plné čáře. Jejich pořizovací cena není nijak drastická, oproti velké klasické postýlce, a taky má jednou velkou výhodu.

Můžete ji lehce stěhovat z místnosti do místnosti!

To vám v začátcích rodičovství hodně pomůže a dodá na klidu a jistotě.

Já osobně u prvního dítěte ani u druhého kolébku neměla. Bydleli jsme na statku a první dcera byla letňáček. Tím pádem jsme trávily hodně času venku a ona v kočárku. Místo kolébky jsem ji pak přestěhovala do společné postele, kde s námi spí dodnes.

Proč kolébku místo postýlky?

 • novorozenec se v ní cítí mnohem bezpečněji a pohodlněji
 • můžete ji přistavit těsně k postely
 • lehce se přesouvají z místa na místo
 • jsou variabilní, mají kolečka, dají se houpat
 • jsou velmi bezpečné, většinou mají plné stěny
 • lehátko se dá naklánět

Co promyslet před výběrem kolébky?

Nejdůležitější asi je, jak dlouhou chcete kolébku používat. Budete ji chtít co nejvíce variabilní a potažmo rostoucí, aby jste nemuseli za pár měsíců kupovat postýlku jinou a kolébku balit do plachty a odnášet do sklepa? Nebo chcete lehkou kolébku, kterou můžete stěhovat z místnosti do místnosti?

Bude v kolébce dítě spát i v noci? Budete chtít kolébku u postele a tím pádem sundávat okraj, abyste na miminko lépe dosáhla? Jaký je váš rozpočet?

Na co si dát pozor při výběru?

Nekupujte žádné kolébky, které se houpají a nedají se zajistit pojistkou. V takových je nebezpečí udušení. Nekupujte ani kolébky, které mají pohyblivé části nad postýlkou a nelze je nijak sundat nebo naopak jdou sundat příliš lehce. Pokud chcete koupit dětskou kolébku kombinovanou s cestovní postýlkou (ty jsou totiž většinou lacinější) nedoporučuji to. Postýlka vám nevydrží na celé dětské období a díky tomu jak je lehká, může se snadno překlopit. Jako dočasné řešení je to možné, ale rozhodně ne jako stálé spací místo.

Sestavte si seznam a rozpočet a podívejte se na kandidáty mezi dětskými kolébkami, které doporučuji.


Retro kolébka Babypoint Regina

Máte rádi spoustu nařasených krajek a okázalý vzhled?

 • Kolébka v retro vzhledu
 • Má kolečka – tudíž je přemístitelná
 • Má boudičku – chrání před světlem
 • Ve spodní části je organizér –  třeba na pleny
 • Hrající a točící se hrazdička – umí melodie
 • Cena od: 2990 Kč – zjistit přesnou cenu

Multifunkční kolébka pro miminko Regina má kolečky, takže ji lehce odvezete z místnosti do místnosti. Ve spodní části organizér, který určitě oceníte z důvodu přenášení přebalovacích věcí a oblečení z místa na místo. Boudička je sklopná a chrání před světlem a sluncem.

Tahle kolébka je maximálně do šesti měsíců. Pak už musíte dítě přemístit do postýlky větší, kde se pohodlně vejde.

Součástí je matrace a také hrací hrazda, která umí několik melodií. Pokud jste fanoušci okázalého stylu alá „zámecká výbavička“ s řasením a krajkou, je to dobrá volba za dobré peníze.


Kolébka Milly Mally Sweet Melody

Polský výrobce myslel i na teleskopické nožičky, přihrádku na věci a boudičku proti slunci

 • Kolébka pro děti do 5 měsíců (dle oficiálního doporučení výrobce)
 • Má teleskopické nožičky
 • Odkládací dělenou plochu na přebalovací věci
 • Má kolečka, které snadno sundáte
 • Odnímatelnou bočnici na suchý zip
 • Součástí je matrace
 • Cena od: 3000 Kč – zjistit přesnou cenu

Mezi velmi podobné kolébky jako je právě Regina patří i multifunkční kolébka Milly Mally Sweet Melody, kterou jsem našla teprve nedávno. Podle všeho se jedná o polský výrobek. Ačkoliv stránky s českou příponou mluví trošku jinak. Proč se nazývá zrovna multifunkční mi není známo, jelikož slouží pouze a jen ke spánku dítěte (jiné funkce nemá). Takže se nejspíš bude jednat pouze o zmatení pojmů. Ale jinak opravdu se jedná o kolébku pro novorozence a děti do 5 měsíců (kompletní specifikaci a čísla jako je šířka a výška najdete v e-shopu).

Kolébka Milly Mally Sweet Melody je opatřena dálkově ovládaným hracím strojkem, který pouští hudbu. Dále má hrací hrazdičku, kterou ale úplně malinký novorozenec nejspíš nevyužije. Větší miminko už by mohlo, ale otázkou je, jak dlouho vám pohyblivý jedinec v kolébce vydrží spinkat.

Výhodou téhle kolébky je podle všeho odnímatelná bočnice, která dovoluje prý snadné přebalování. Já osobně bych v kolébce nepřebalovala. Nikdy nevíte, kdy se se během výměny plenky stane nehoda a rázem perete celý potah včetně matrace. Každopádně má teleskopické nožičky, které můžete nastavit do potřebné výšky a kolečka, která můžete sundat a vytvořit tak pevnou postýlku.

Kolébka by tedy šla změnit v Co-sleeper za předpokladu, že máte postel s nohami a nemá plné bočnice. Tam kolébka snadno zajede a pak se odnímatelná bočnice hodí.

Kolébka Milly Mally má bohaté řasení a textílie okolo. Samozřejmě je lze sundata prát. Cena je o něco vyšší než kolébka Babypoint Regina.


Minimalistická kolébka Baby Bjorn

Kolébka pro krásné interiéry a spokojená miminka

Kolébka s nebesy

Tato kolébka je mím osobním favoritem. Kdybych chtěla pořizovat kolébku, pořídím tuto. Je velmi lehká, ale přesto stabilní, díky tomu můžete kolébku Baby Bjorn přenášet z místa na místo a nebo s ní jemně pohupovat, pokud je třeba dítě trochu ukonejšit.

Konstrukce kolébky se musí po vybalení složit dohromady, ale to není nic co by ochotný muž nebo šikovná (která z nás není, že?) žena nezvládla. Skládají se vlastně jen nožičky, které je nutné připojit ke konstrukci.

Rozměry jsou tak akorát pro malé nevorozeně. Vydrží vám cca do 6 měsíců věku dítěte. Podle toho, jak moc bude dítě aktivní. Kolébka Baby Bjorn má prodyšné stěny z pevné a odolné látky, která propouští dostatek světla. Celou ji můžete sundat a vyprat. To samé platí i o matraci, čímž se většina matrací pochlubit nemůže.

Vzdušnost této dětské kolébky je jednou ze největších předností. Po stranách je materiál perforovaný (dírkovaný) a v případě, že by se dítě nějak dopíďalilo až na okraj a vy si toho nevšimli, je nepravděpodobné, že by si nějak ublížilo nebo bylo ohroženo na životě.

Můžete ji postavit k posteli a na miminko dobře dosáhnete.

Navíc je tato kolébka certifikována jako jedna z nejlepších nechemicky složených postýlek. Nepoužívá chemické zpomalovače hoření podle certifikace Oeko-Tex® Standard 100. Je certifikována podle JPMA a je uveden jako ASTM F2194.

Video od výrobce:


Co-sleeper Chicco Next2Me

Kolébka i jako Co-sleeper

 • Přístavná postýlka – kolébka k postely
 • Sundávací mantinel
 • Max do 9 kg – 6 měsíců
 • Kolečka pro transport
 • Výškově polohovatelná
 • S matrací
 • Cena od: 5000 Kč – zjistit přesnou cenu

Kolébka pro miminko Next2Me od Chicco je dalším modelem, který bych si vybrala (a s největší pravděpodobností si ještě vyberu:-) do svého pokoje vedle postele. Vzhledem k tomu, že se jedná o kolébku spojenou s tradičním Co-sleeperem (postýlka těsně přiražen vedle postele, takže vlastně vytváří prodloužené lůžko), je to perfektní volba pro nové maminky, které kojí.

Díky této kolébce dodržíte všechny pravidla bezpečného spánku (žádné polštáře okolo, příliš měkká matrace, moc velkého prostoru okolo novorozence) a navíc se také „vyspíte“.

Kolébka Chicco v několika barvách

Miminko budete mít přesto po ruce a kdykoliv jej můžete pohmatem nebo nakouknutím zkontrolovat.

Nevýhodou Co-sleeperů je, že se u nich nedají používat monitory dechu. Díky tomu, že jsou těsně přiražené u vaší postele snímají i váš pohyb a můžou vyvolávat falešné poplachy.

Postýlka je jinak celkově jedna z větších a vydrží vám pro dítě mnohem déle než běžné kolébky pro novorozence a košíky. Proto se do ní vyplatí investovat, pokud pak dítě přestěhujete rovnou do větší postele s bariérou na boku.

Tkaniny jsou certifikované, můžete je kompletně vyprat, včetně potahu matrace. Matrace kompletně přiléhá k bokům postýlky. Vzdušnost je zajištěna na jedné straně, která je zároveň odepínací.

Doporučuji pořídit ještě vnitřní lůžko pro novorozence tzv. hnízdečko. Ale být nemusí.

Video s návodem na upevnění lůžka:


Hojdavak jako plátěná kolébka

Plátěná kolébka se zavěšením na strop nebo do konstrukce Hojdavak

 • Bavlněné plátno a i BIO bavlněné plátno
 • Jednoduchá a účinná konstrukce
 • Zavěšení do stropu nebo futer
 • Miminko aktivně relaxuje, lépe spinká, nemusíte konejšít a uspávat
 • Cena: od 1999 Kč

Hojdavak je podle všeho malý zázrak, který vám ušetří kilometry nachozené po bytě a unavené ruce a záda. Jednoduše slouží jako uspávadlo na malé novorozence a kojence do 9 měsíce věku (tedy aspoň v té základní verzi). Jedná se přitom o celkem primitivná vynález.

Bavlněné plátno střižené do vaku s vnitřní vyztuženou matrací a rozpěrou je zavěšená buď do stropu nebo do futer, nebo do závěsného zařízení v případě, že nemáte možnost ani futra provrtat ani strop využít (třeba například byty se sníženými stropy, jaké máme my, a proto máme smůlu a musíme chodit ty kilometry…:-(

Miminko se v Hojdavaku nádherně uklidní a zrelaxuje. A vy máte volné ruce k dělání čehokoliv. Ať už práce, jídla, úklidu neo hraní si s druhým sourzencem. Nebo si prostě dejte místo nošení a houpání vanu.

Hojdavak maminky využívají i jako kolébku na spaní. Nejen na uhoupání miminka. I k tomu se neskutečně hodí. Podle výrobce totiž aktivně miminko uspává, miminko relaxuje, udržuje ho v klidu a v delším a hlubším spánku, a také pomáhá od prdíků.

Skvělá to věc!

Video výrobce: