Monitor dechu je jednou ze základních věcí ve výbavě pro miminko, po které sáhnete ihned po příchodu z porodnice. A to hlavně proto, že budete chtít mít miminko stále pod kontrolou. Miminka jsou tak malá, dýchají neslyšně, a věřím, že budete jako prvorodiče (nebo vícerodiče) patřičně unaveni. Proto monitor dechu do postýlky silně doporučuji. Uleví se vám, budete moci klidněji spát.

Který monitor dechu ale vybrat, že? To je otázka, kterou vám dnes článkem pomohu vyřešit. Uvedené monitory jsem měla možnost otestovat v porodnici a pak i doma. A proto vám mohu poreferovat o rozdílech mezi jednotlivými zařízeními z první ruky. O ovládání monitorů dechu v kojícím delíriu i při spánkovém deficitu a o tom, jaký monitor jak nahlas ječí.

Podívejte se, které modely jsem porovnávala:

TOP 3 nejlepší monitory na trhu

Jablotron Nany Babysense Hisance 2 Babysense 5
Napájení 2x AA baterie (jsou součástí balení) 4x AA baterie (nejsou součástí balení) 4x AA baterie (nejsou součástí balení)
Výdrž baterie až 6 měsíců až 6 měsíců až 6 měsíců
Velikost senzorické desky 305x500x15 mm 270x440 mm ⌀ 216 mm
Počet senzorických desek 1 2 2
Citlivost alarmu 20 sekund nedetekuje pohyb / pod 8 nádechů za minutu 20 sekund nedetekuje pohyb / pod 10 nádechů za minutu 20 sekund nedetekuje pohyb / pod 10 nádechů za minutu
Maximální tloušťka matrace do 10 cm do 12 cm do 12 cm
Dosah vyhodnocovací jednotky až 5 metrů výrobce neuvádí až 9 metrů
Váhový limit 15 kg 15 kg 15 kg
Záruční lhůta 24 měsíců 24 měsíců 24 měsíců
Pozáruční servis zdarma (24 měsíců)
Do obchodu Do obchodu Do obchodu
Výše najdete přehlednou tabulku, kterou pro vás zpracoval můj milovaný přítel Lukáš. Já se s tabulkami nekamarádím, ale uznávám, že vedle sebe vypadají pak  produkty mnohem lépe a dají se lépe hodnotit. Tabulka je proto vhodná pro ty z vás, kteří potřebují o monitoru vědět „tvrdá data“.

Pojďte se ale podívat i na druhou stránku výběru monitoru dechu. Na ty „měkčí data“, která vám pomůžou ušetřit si nervy při instalaci, při ovládání, kdy tisíckrát zapomenete jak se ta věc vlastně zapíná a při samotném ovládání.

A už teď vám musí být jasná jedna a nejdůležitější vlastnost monitoru dechu (kromě okamžitého hlášení výpadku dechu miminka):

Musí být hlavně blbuvzdorný!

Potřebujete monitor?

Monitor dechu je tedy jedním z vybavení, který vám pomůže lépe spát a ochrání váš poklad, pokud by náhodou zapoměl dýchat nebo se špatně převalil. Stát se může cokoli.

Monitor dechu se dá vypůjčit i v některých porodnicích na oddělení šestinedělí. Zkuste nejprve zavolat tam, než koupíte vlastní stroj.

Sama jsem měla možnost vyzkoušet tři modely monitorů dechu. A to všechny s mojí maličkou druhou dcerou Emou. U své prvé dcery jsem žádný monitor doma neměla. Sofie byla v pořádku od samého začátku a po několik dnech strávených v postýlce, začala spát se mnou.

Mám za to, že nejlepší monitor dechu je samotný rodič. Já se probudím okamžitě, pokud se malá jen pohne. Následky to má však na mě. Ráno vypadám jako po bitvě!

Nákupem na doporučeném e-shopu podpoříte maminky na mateřské a samoživitelky

Pokud se rozhodnete dát na mé doporučení, budu ráda, když podpoříte tyto stránky zakoupením produktu skrze odkazy v tomto článku. Díky partnerství s e-shopy může vznikat další zajímavý obsah nejen ode mne, ale také od externích redaktorek, které si k mateřské psaním přivydělávají na živobytí. 

Děkujeme!

Podívejme se blíže na jednotlivé monitory dechu

Monitor dechu Nanny BM-02 Jablotron

Pro tento monitor dechu jednoznačně hlasuji. Okouzlil mne hlavně svým super pištivým alarmem, který rozhodně nezaspí nikdo normální. A musím říct, že jako jediný monitor dechu je skutečně strašně jednoduchý na ovládání. Jednoduše ho dokážete zapnout a vypnout i když zrovna trháte rekord v počtu nocí bez pořádného spánku.

Klíčové vlastnosti:

 • Český výrobek z Jablotronu
 • Počet snímacích desek: 1 kus
 • Velikost snímací desky: 305 x 500 x 15 mm
 • Citlivost alarmu: 20 sekund nedetekuje pohyb / pod 8 nádechů za minutu
 • Maximální tloušťka matrace: 10 cm
 • Napájení: Baterie AA, elektrická síť
 • Váhový limit: 15 Kg
 • Dokoupitelné podložky: Ano

 

Cena: 2495 Kč s dopravou zdrama ZDE.

Recenze monitoru dechu Nanny

Monitor dechu Nanny, od českého výrobce alarmových a hlásících zařízení Jablotron, je jasnou jedničkou ve volbě mnoha českých rodin. Není se čemu divit. Jablotron má monitor dechu výborně zpracovaný a vyladěný do detailů tak, aby rodičům co nejvíce usnadnil obsluhu při každodenním shonu a únavě. A to je pro mnohé rodiče skutečně důležité. S tímto monitorem dechu se většina maminek setká už v porodnici. Je to jediný český certifikovaný výrobek, který se používá v tuto chvíli už v 85 nemocnicích. Zajímavostí je, že Nanny pomáhá lékařům až v dalekém a vyspělém Japonsku.

Samotný monitor dechu se řadí do kategorie bezpečnostních zařízení pro předčasně narozené, nedonošené i donošené novorozence.

Skládá se z jedné snímací podložky, jedné vyhodnocovací jednotky v oblém tvaru s třemi kontrolkami, plastového úchytu na stěnu nebo bok postýlky, prodlužovacího kabelu o délce 5 metrů, spojovací zásuvky. Součástí balení jsou dvě alkalické baterie typu AA. Ty v balení potěší. Je vidět, že výrobce myslí na všechno i za vás. Jako nadstandardní vybavení v balení najdete dva antibakteriální ubrousky pro očištění snímací podložky. Samosebou se hodí také na nezbytné ošetření snímací podložky od prachu a možných bakterií, které by snížily životnost materiálu.

Kontrolky

Na vyhodnocovací jednotce, která je připojena k snímací podložce a zároveň slouží jako alarm a indikátor provozu, najdete tři kontrolky. První kontrolka je zelená a v případě, že je přístroj zapnutý a miminko spinká a dýchá tak jak má, problikává světle zelenou diodou. Druhá kontrolka má pod sebou obrázek mračíka a jak sám emoji napovídá, indikuje problém. Pokud se miminko nepohne (nádech výdech nebo jakýkoliv jiný pohyb) po dobu 20 sekund nebo se frekvence dechů sníží pod 8 nádechů za minutu, začne kontrolka svítit červeně a spustí se velmi hlasitý poplach. Třetí kontrolka je indikátor baterie. Pokud napětí baterie poklesne, kontrolka se rozbliká oranžově.

Snímací deska

Samotná snímací deska patří k největší na trhu. Je extrémně citlivá a proto je spolehlivá i pod matrací o tloušťce 12 cm. Výrobce ale uvádí, pro všechny případy (malé miminko nebo nedonošené), že podložka by měla být maximálně pod 10 centimetrovou matrací. V návodu výrobce dále udává, že malinká miminka o váze nižší než 3 kg, by měla mít podložku přímo pod prostěradlem a ležet na ní. Takový postup často potkáte právě v porodnicích, kde podložka spočívá na tvrdší matraci a na ní je už jen prostěradlo. Miminko spinká na této podložce. Přesto mu není monitor dechu nepříjemný a netlačí.

Snímací desku musíte položit na rovný povrch. U postýlek s rošty na rošt nejprve přidejte rovný karton nebo silnější dřevotřískovou desku. Jinak by se vám mohla vlivem špatně rozloženého tlaku poškodit a tím pádem by nehlásila možné nebezpečí.

Nejlepší zkušennosti rodičů jsou právě s kokosovými matracemi, které jsou dostatečně tvrdé, pevné, pohodlné pro miminko a navíc antibakteriální a krásně svěží. O matracích píšu v tomto specializovaém článku.

Vyhodnocovací jednotka

Vyhodnocovací jednotku tohoto monitoru dechu pro kojence/novorozence jsme si oblíbili hlavně díky opravdu jednoduchému a funkčnímu designu. Tři kontrolky jasně hlásí, co se děje a není možné se splést. Zelené problikávání diodi rodiče hodnotí jako uklidňující a i když se v noci probudí strachy o své miminko, stačí se podívat na kontrolku a strach je zažehnán. Napojení jednotky na snímací podložku je jednoduché. Poté ji nacvaknete pomocí úchytu na postýlku, kabel obtočíte okolo jedné z tyček a monitor zapnete.

*****

Monitor dechu Nanny

Tento monitor dechu rozhodně doporučuji.

laughing Plusy: Velmi snadno a intuitivně se ovládá, extra spolehlivý a dobře se zapojuje

frown Mínusy: Má jen jednu podložku v této ceně

Monitor dechu Babysense Hisance II

Monitor dechu Babysense mne moc neoslovil. Měla jsem možnost tento monitor používat v porodnici i v nemocnici na dětském oddělení, kde jsme s malou Emou byly asi v jejích 3 týdnech kvůli záchvatům kašle. A bohužel… Nebyla jsem s podložkou kamarád.

 • Dvě desky a jedna jednotka
 • Počet snímacích desek: 2 kusy
 • Velikost snímací desky: 270x440 mm
 • Citlivost alarmu: 20 sekund nedetekuje pohyb / pod 10 nádechů za minutu
 • Maximální tloušťka matrace: 12 cm
 • Napájení: 4 x baterie AA, elektrická síť
 • Váhový limit: 15 Kg
 • Dokoupitelné podložky: Ano

Cena: 2870 Kč s dopravou zdarma.

Recenze monitoru Babysense 2

Monitor dechu Babysense II získal celek 94 % na Heurece při hodnocení zákazníky. Největším plusem je nižší pořizovací cena oproti konkurenčnímu výrobku Nanny za dvě podložky a jednu vyhodnocovací jednotku. Na druhou stranu ovládání jednotky je pro mnohé maminky méně intuitivní a přátelské.

Já osobně jsem se s ovládáním vůbec nepopasovala. Musela jsem si nechat zapnutí vysvětlit od sestřičky v porodnici. Modré pohyblivé tlačítko totiž ukrývá schovaný zapínač, a to jsem ve stresu čerstvé matky s malým mimčem po porodu vůbec neodhalila.

Obrovským plusem jsou právě dvě snímací desky v balení. Z počátku rodič nemusí desky přenášet a může jednu umístit v postýlce a druhou třeba v kočárku, pokud tam dítě také spí. Provoz je na tužkové čtyři baterie, které vydrží opravdu velmi dlouho. Přístroj používají i některé nemocnice a tak je výhodou, když se s ním může rodička seznámit již tam. Většinou pak volí právě tento přístroj, protože je na jeho provoz a signály zvyklá. Dokud nepozná Nanny:)

Signály samotné jsou poněkud delší a hlučnější než u monitoru Nanny. Také falešné poplachy zaznamenávají rodiče s menší intenzitou než u přístroje Nanny.

Nevýhodou u tohoto monitoru je, že jeho pozáruční servis je drahá záležitost, jelikož výrobek nepochází z ČR . Záruční doba je standardní dvouletá. Výrobek má životnost cca 12 měsíců. Senzorické desky nejsou vhodné pro pružinové matrace.

****

Monitor dechu Babysense II

Monitor je spolehlivý. levnější. Zahraniční model.

laughing Plusy: Lepší cena za dvě podložky

frown Mínusy: Horší ovládání. Rozespalá ženská může mít problém s vypnutím a vzbudí pak celý dům.

Monitor dechu Babysense 5

Monitor Babysense 5 je novým typem dětského monitoru pohybu. Jeho hlavní výhodou je bezdotykový příjímač, který můežet odnést z místnosti. Něco jako dětská chůva. Přijímač zvládne přenášet signál až na vzdálenost 9 metrů. Cože je super. Navíc desky jsou kruhového tvaru.

 • Počet snímacích desek: 2 kusy
 • Velikost snímací desky: ⌀ 216 mm
 • Citlivost alarmu: 20 sekund nedetekuje pohyb / pod 10 nádechů za minutu
 • Maximální tloušťka matrace: 12 cm
 • Napájení: 4 x baterie AA
 • Váhový limit: 15 Kg
 • Dokoupitelné podložky: Ne

Cena: 4949 Kč s dopravou zdarma

Recenze monitoru dechu Babysense 5

Monitor dechu pro miminka Babysense 5 je spolehlivým parťákem při hlídání bezpečného spánku vašeho andílka. Jedná se o třetí nejoblíbenější model na trhu. Podle recenzí dosahuje až 90 % hodnocení mezi rodiči. Je doporučován dětskými pediatri i porodními asistentkami.

Samotný přístroj má několik výhod. Jedná se o zcela nový typ s bezdotykovým řídícím panelem. Jeho součástí jsou dvě kruhové senzorické desky, které mají každá na spodu ovladač citlivosti. Samozřejmostí je provoz na tužkové baterie. Tím pádem není nutné, aby byla postýlka poblíž elektrické zásuvky. Výhodou je také vzdálenost, po kterou může být hlásič vzdálen od postýlky. Je to až devět metrů.

Dvě monitorovací podložky lze používat nezávysle na sobě. Jednu můžete dát do postýlky a druhou do kočárku. Poté stačí jen přepojit ovládací monitorovací jednotku. U miminek, které jsou starší půl roku (nebo dle toho jak rychle se začne samo pohybovat po postýlce) je potřeba na spánek zapojit obě dvě podložky najednou a umístit je do postýlky společně.

Monitor nelze používat u postýlek typu Nex2me (Chicco) nebo jiných Co-sleeperů. V tom případě monitor nefunguje správně, protože snímá i pohyby ostatních osob v okolí.

Hlášení alarmu je prvních 10 sekund tišší než alarm naplno spustí. To vám dává možnost jej vypnout zvlášť, pokud se jedná o falešný alarm z důvodu vyndání dítěte z postýlky.

****

Monitor dechu Babysense 5

Vysoká kvalita. Novodobá vychytávka. Vyšší cena, ale rozhodně dobrá investice.

laughing Plusy: Bezdrátové ovládání, dvě podložky v ceně, možnost štelovat citlivost snímání.

frown Mínusy: Vyšší pořizovací cena

Jak funguje monitor dechu?

Monitor dechu je vlastně pohybový senzor, který snímá pohyb a následně jej vyhodnocuje. Nejedná se tedy v pravém slova smyslu o monitorování samotného dechu miminka, jak název tvrdí, ale o velmi citlivý snímač pohybů, tedy i pohybu při nádechu miminka.

Extrémně citlivé monitory dechu s poněkud jinou technologií se využívají v porodnici a určitě se s nimi ještě potkáte. Monitor dechu je většinou velmi tenký, plochý a jako vložka se vkládá pod mininko nebo matraci. Podle toho, jak který výrobce doporučí.

Samotný přístroj se skládá většinou z citlivé snímací podložky a snímací jednotky. Ve snímací jednotce je malý počítač, který neustále vyhodnocuje aktivitu miminka. Novorozenec, který spí a dýchá, se neustále nepatrně pohybuje. Snímací deska, kterou má miminko při spánku pod sebou snímá každý nepatrný pohy, tedy i samotné nadechnutí. Pokaždé, když se novorozenec nadechne, snímač se sepne a upozorní druhou snímací jednotku na nádech.

Samotná vyhodnocovací jednotka je přitom nastavena tak, že předpokládá pohyb každých x-sekund. Přitom tento interval má každý výrobce nastavený jinak. Pokud snímací podložka žádný další pohyb v tomto daném intervalu nesejme, monitor spustí poplach. Vyhodnocovací jednotka je přitom nastavena tak, že předpokládá pohyb každých x-sekund. Přitom tento interval má každý výrobce nastavený jinak. Pokud snímací podložka žádný další pohyb v tomto daném intervalu nesejme, monitor spustí poplach.

Jak vybrat monitor dechu?

Představila jsem vám tři největší favority mezi monitory dechu pro miminka a novorozence. Jak monitor dechu vybrat tak, aby seděl i do vašeho běžného režimu?

Musí se snadno ovládat!

Tohle je nejdůležitější prvek, který nesmíte podcenit. Jinak se budete s věcí za bezmála tři tisíce, co má hlídat vaše dítě v noci a v době vašeho spánku nebo nedostupnosti, akorát tak štvát. Monitor dechu se musí dobře ovládat. Musí být intuitivní. Přece jen ho budete ovládat v polospánku, nebo se spánkovým deficitem a na nějaké speciální tlačítka nebudete mít pomyšlení. Čím méně kroků k zapnutí či vypnutí, tím lépe. Úplně nejlépe mi v tomto vycházela právě chůva Nanny, která má ovládání jednoduché.

Kde všude bude mimčo spát?

Prvně si položte tuto otázku. Od počtu spinkacích míst se bude odvíjet samotný nákup monitoru. Tak

Pokud budete mít miminko zprvu v kolébce a bude spát dejme tomu ještě v kočárku, vyplatí se zakoupit monitor dechu se dvěmi snímacími podložkami. Jednu dáte do kočárku a druhou do kolébky. Jak dítě poroste a přestěhuje se do postýlky, můžete podložky přemístit pod matraci postýlky. Dvě podložky budou snímat větší plochu a tím pádem se nestane, aby se miminko odvalilo mimo signál.

Dalším rozhodovacím momentem budou určitě doplňující funkce. Například, zda jde hlasitost poplachu regulovat, nebo jak rychle dokáže monitor poplach vyvolat. U monitorů dechu je důležitá jeho funkčnost, design je až vedlejší.

Než zapojíte monitor

Nejdůležitější body ohledně funkčnosti, zapojení a nastvení jednotlivých modelů monitorů dechu jsme probrali výše.

Co je potřeba vědět o samotné kategorii bezpečnostních pomůcek?

Především to, že se nejedná o záchranou pomůcku. Monitor dechu jako takový spustí alarm ve chvíli, kdy dítě přestane dýchat, začne se dusit nebo vznikne nebezpečná situce například vlivem vysoké horečky. Samotný monitor dechu, ale nezasáhne. Jeho úkol je přivolat vás a vy musíte poskytnout svému dítěti první pomoc.

Nelze tedy na monitor spoléhat jako na samospásnou pomůcku. Výrazně doporučujeme navštívit některý ze živých kurzů první pomoci pro novorozence, protože zásady první pomoci se podstatně liší od té pro dospělé lidi.

Na kurz se přihlaste ještě před porodem, nejlépe s partnerem, protože jen tak budete připraveni na možnou vzniklou situaci. Součástí kurzů jsou zásady podání první pomoci při zástavě dechu, při srdeční zástavě, při vdechnutí zvratku či při velmi silné horečce.

Osobně doufám, že poplach monitoru dechu nikdy neuslyšíte houkat naostro. Snad jen při planém, kdy zapomenete monitor vypnout a miminko už budete mít dávno v náručí.

V ti chvíli totiž tuhne krev v žilách a máme tendenci zamrznout a v panice nemusíme umět dobře reagovat. Proto vám skutečně doporučuji jako první věc před porodemm, kromě předporodního kurzu, absolvovat živý kurz první pomoci. Ne jen teoretickou část, ale skutečně živý, kdy budete muset reagovat na určitou situaci ihned. Tak, jako v běžném životě.

Protože pak, když se náhodou střetnete tváří v tvář situaci, kdy najdete promodralé miminko v postýlce a bude to jen a jen na vás, budete vědět co udělat, zachováte chladnou hlavu a miminku ten život zachráníte.

 

Nákupem na námi doporučeném e-shopu podpoříte maminky na mateřské a samoživitelky

Pokud se rozhodnete dát na mé doporučení, budu ráda, když podpoříte tyto stránky zakoupením produktu skrze odkazy v tomto článku. Díky partnerství s e-shopem Slůně.cz může vznikat další zajímavý obsah nejen ode mne, ale také od externích redaktorek, které si k mateřské psaním přivydělávají na živobytí.

Děkujeme!