Naše malá cácorka Ema má dnes přesně 4 měsíce, a proto jsem pro vás připravila recenzi našeho pomocníka – Babyvaku, v kterém malou uspávám nebo pokud je potřeba a nechce být v šátku, poponáším po bytě. Babyvak je nejen značkou českých výrobků od pana Jiřího Pecha, který má v sortimentu i hacku Babyvak, nebo třeba úžasné pytle na lenošení na které si brousíme taktéž zuby, ale Babyvak je hlavně skvělá pomůcka pro maminky, které už nemají sílu v rukou a  mají doma malé nespavce (že Emičko). Jednoduchá kapsa má svoje neskonalé proti ale i pro. Jdeme na to?

Galerie

Provedení Babyvaku

Kapsa Babyvak je vyroben z bavlny. Skládá se ze dvou částí. Vnitřní části a vnější. Vnější máme modrou bavlnu s kytičkami (viz fotka) a vnitřní část je bavlna barvy natural. S kvalitou jsem spokojená. Je to hutná kvalitní bavlna, dobře saje pot, když se Ema trochu zapotí (ale to se nestává skoro vůbec pokud je dobře napolohovaná a nejsou třicítky). Babyvak je spojen nahoře dvojitým kruhem. Něco na způsob Ring Sling. Oba kruhy zároveň jistí vak, aby se délka neposouvala. Zde jsem narazila na první mínus, kterým je minimální délka vaku. Já nejsem příliš drobná žena. Mám asi 175 cm a široká ramena. Přesto mám Babyvak nastaven na manimální délku a potřebovala bych rameno vaku ještě kratší. A to nemám variantu Babyvak Plus, ale klasický.

Použití

Tak a teď ta zásadní část. Babyvak používám hlavně a výhradně k uspávání malé a k uklidnění, když je jí ouzko, něco jí trápí a nevím co a k poponášení po místnosti, když si hrajeme se Sofinkou nebo uklízíme. Rozhodně jej nepoužívám k nošení. K tomu využívám náš šátek od Little Frog. Na dlouhé nošení není vak vhodný.

K uspávání je ale kapsa dobrá. Miminko se do ní schoulí, skrčí nožičky, nemůže se propínat a rozčilovat se následkem právě toho propínání a hezky v rytmu pochodu usíná. Emička takhle usíná do 5 minut. Někdy i mnohem mnohem dřív. Záleží na tom, zda nemá zrovna trápení. Ve vaku ji nenechávám spát, vždy ji po tom, co usne, odkládám na válendu. Což je další mínus Babyvaku.

Nelze ho jen tak snadno odvázat. Nejde rozepnout a proto se z něj musíte vyvléknout. To jde hodně ztěží, ale jde to. Rozhodně nesouhlasím s tím, co píše výrobce v popisu zboží.

Mission Impossible

Někdy je totiž skutečně těžké spícího pasažéra někde odložit. Hlavně v týdnu, kdy není prostor na nějaké to dyndání a pochodování a uspávání v rozvláčněném tempu. V týdnu prostě musím uspat a složit během deseti minut. A to někdy jen tak nejde. Jak píše pan Pech v popisku u zboží o velmi pohodlném odkládání do postýlky, tak to je trochu nemožné. Sundat ze sebe vak se spícím 7. kilovým tvorečkem je fuška. U sundávání se totiž nesmíte moc prudce hýbat, nebo je mimčo rázem vzhůru a můžete začít znovu. Když se mi povede odstrojit smyčku přes hlavu a vyndat ruku, mám už jen samotný vak s miminkem a ten pomalu pokládám na postel.

Pomocník k uspávání a poponášení

I přes trochu komplikované odkládání (nejspíš by to vyřešilo lépe vymyšlené zapínání vaku třeba pomocí nějaké hrozně tiché sponky) je Babyvak dobrý pomocník pro bolavá záda. Pokud ještě miminko nemáte a máte jej v bříšku, zatím nemá cenu říkat, jak hrozně bolí záda a ruce při každodením uspávání těžšího a těžšího miminka. Malé tříkilové novorozeně se ještě dá, ale čím víc jí, tím je těžší a to pak už záda trpí. Já vzdala i balón a pomáhám si nyní s Babyvakem.

Emičku uspávám také v šátku, ale ve vertikální poloze ne vždy chce být. Tak střídáme kočárek, šátek a babyvak, který jsme dostali od naší kamarádky.

Jednoduše ho na sebe nahodím. Přezkou dozadu. Zde je první rozdíl, který pozoruji oproti úvazu, který na sobě mají modelky na fotkách produktu v e-shopu. Já prostě miminko v této poloze nedokázala vhodně napolohovat. Proto jsem babyvak otočila. A poté už vytvoříte dost prostoru pro záda, hrudník a pohodlné opření pro hlavičku.

Tu podložím připraveným vyměkčením a vytvořím kapsu. Miminko pak „naklubíčkuji“ a zadečkem napřed strčím do kapsy. Srovnám nožičky do kříže, tělo do rovinky, hlavičku podložím lemem a opřu miminko o předloktí.

Někdy se to nepovede hned a musíte miminko vyložit a nalodit znovu. Ale to je jen o cviku. Důležité je, aby bylo hezky v klubíčku a pozor! hlavička nebyla předkloněná.

Lepší je, když je opřená o lem a hrdlo musí být otevřené. Nikdy se vám nesmí stát, že by se miminku bimbla hlavička dolů a bradou se dotýkalo hrudníčku. Tím si u malých dětí, co nemají vyvinuté svalstvo okolo krčku, zaděláte na problém. Ale pokud dodržíte zásady, které popisuji, nemělo by se nic stát. Na to často upozorňují maminky na diskuzích. Ale dle mého všechny tyhle obavy plynou jen z nesprávného použití a napolohování miminka. Nebo z použití takového, ke kterému Babyvak není jednoduše určen.

Jak na polohování?

První poloha, kterou vyzkoušíte, bude klubíčko. Viz fotka vedle. Klubíčko jsem ji nazvala proto, že miminko ve vaku sedí v klubíčku, hezky plnou vahou na zadečku s prohnutými zádečky do klubíčka, nohy výše než tělo.

Hlavu nechávám Emičce venku. Nikdy ji nenechám sednout hluboko tak, aby zapadla do vaku i s hlavou. Lem vaku má tedy za krkem a může se o něj pohodlně opřít. Já jednou rukou podpírám lem pod její hlavičkou. V tuto chvíli nenesu na ruce více než třeba kilo živé váhy. Oproti 7. kilům v zavinovačce (kde se různě kroutí a protéká mezi prsty). Neskutečná úleva na záda a ruce. Takhle zvládnete deset minut popocházení po bytě levou zadní.

Pro koho a k čemu je Babyvak?

Babyvak doporučuji ke kratšímu poponášení. Rozhodně nemůže nahradit ergonomické nosítko, které je mnohem vhodnější k nošení a nebo šátek. Ale zase nemůžu říct, že by byl úplně k ničemu. K rychlému uspání miminka je vhodný. Taktéž k poponášení po bytě, pokud potřebujete miminko uklidnit a ještě nemůžete navázat do šátku nebo dát do kočárku.

Pokud se ptáte, kdy Babyvak pořídit, odpovědí je až v pozdějším věku nebo kdykoliv, ale používejte až bude miminko stabilně držet hlavu a vy už váhu sama na rukou nezvládnete. Miminko nedoporučuji nosit jako novorozené. Přestože výrobce doporučuje. Podle mne je vak příliš velký a riziko udušení je opravdu velké.

Babyvak je vhodný pro ty z vás, které jsou již zběhlé v péči o miminko a dokáží polohovat klubíčko.

Rozhodně není náhradou za ergonomické nosítko nebo šátek.

Babyvak od Jiřího Pecha

Pokud vám recenzí pomohu a rozhodnete se vak pořídit, podpořte tento blog nákupem na doporučeném e-shopu. Tím podpoříte vznik dalšího zajímavého obsahu pro tento blog.

UPDATE:

Vzhledem k uveřejnění této recenze a reakce na ni, jsem se rozhodla, že zkusím vypátrat všechny informace ohledně používání poponášítek, nosítek, vaků a všech těchto produktů a dohledám i doporučení od fyzioterapeutů ohledně nosítek a poponášítek.

Ráda bych také upozornila, že veškeré informace v tomto článku nejsou oficiálním doporučením výrobce, ani nejsou oficiálním doporučením k použití této pomůcky. Všechen text se zakládá na skutečném používání a testování pomůcky. Proto nenesu odpovědnost za nákup a možné špatné používání pomůcky, pokud k ní dojde na základě mé recenze.

Stránky oficiálního výrobce: www.babyvak.cz