Jak možná někteří z vás víte, letos v lednu se mi narodila druhá dcera, moje milovaná Ema. Porod byl úžasný, hladký a velmi, velmi rychlý. První kontrakce jsem pocítila někdy v osm hodin večer, když jsem uložila moji starší dceru a tatínka do postele. Do porodnice jsme dorazily s mojí kamarádkou v devět a na porodní sál jsem šla v deset ještě po svých s tím, že možná jde stále o poslíčky. Malá se narodila o celé tři a půl hodiny později v 1:39. Porod byl extrémně rychlý, velmi, velmi intenzivní a všechno jsem si prožila naplno a s plným vědomím. A za tento krásný porod děkuji hlavně svojí krásné dceři, která ho měla výborně naplánovaný na den přesně v termínu. Také mojí kamarádce Míše, která u mne celou dobu byla a prožívala každou kontrakci se mnou. Dále týmu z porodnice. Asistentky a sestry byly úžasné (rodila jsem v Klatovech) a nakonec i mojí přátelkyni a úžasné ženě Majce Staňkové, která natočila krásný předporodní kurz Porod bez obav a díky kterému jsem byla náležitě připravená na vše. A právě o Porodu bez obav bude dnešní článek.
Narovinu říkám, že pokud patříte k těm budoucím maminkám, které si myslí, že prostě nějak porodí, protože každá žena zatím porodila, tak tento článek není určen pro vás. Protože já velmi silně a velmi důrazně doporučuji právě účast na předporodních kurzech.  Proč? Hlavně proto, že sama jsem měla možnost vidět obrovský rozdíl ve dvou svých porodech a porovnat, jak vypadá porod bez přípravy a jak porod s přípravou. Také tvrdím, že připravená a informovaná matka, rovná se spolupracující a plně orientovaná matka na sále a při porodu. Tím pádem se ihned eliminuje první závažná komplikace u porodu a tou je „nespolupracující rodička“, kterou může být matka v panice, matka, kterou zaskočí bolesti, matka na konci sil, protože neví, jak si ulevit a jak dýchat a nechce si nechat poradit. A rodička na sál musí přijít připravená. Nesmí se bát. Neb jak říká sama Majka Staňková:

“ Tělo, které se bojí, mládě nevidá.“

A to je velká pravda. Tělo musí být připravené jak fyzicky (porod se rozeběhne sám) tak musí být srovnaná a připravená hlava. Já sama jsem nemohla porodit, když jsem jsem byla ve stresu. Ale první den, kdy jsem si fakt odpočinula a sedla jsem si ke své oblíbené práci, porod sám přišel. A aby byla srovnaná hlava a mysl v pohodě, musíte se na porod připravit. Ať víte, do čeho jdete. A rozhodně nestačí „rady“ ve skupinách na Facebooku od rodiček, které už rodily, ty vás akorát umí vyděsit nebo naopak vás uhoupou na rukou. Myslete na to, že pokud budete rodit v porodnici, bude na vás působit několik vlivů současně: cizí prostředí, silné a stupňující se kontrakce, stres, únava, nový lidé, nedůvěra… Tyhle vlivy vás mohou, pokud budete nepřipravena, paralyzovat. A pak přijde další problém, který lékaři rádi popisují jako „nepostupující porod“. Porod se zpomalý, nebo úplně zastaví. Tělo se bojí. Jste nejistá, unavená. Přestanete si věřit. Tělo to pozná a přestane s vámi spolupracovat. A to je problém, protože miminko už započalo svoji cestu na svět a musí se dostat ven v co nejkratší době. Pro něj není dobré být v porodních cestách příliš dlouho. A v tu chvíli nastupují lékaři, aby vám pomohli. Nejprve vám dají léky na rozběhnutí porodu nebo zesílení kontrakcí. Pokud se nerozrodíte, přistoupí k radikálnímu řešení – akutnímu císařskému řezu. To ale nechcete. Do porodnice odjíždíte primárně rodit dítě a nikoliv ležet na operačním stole za plentou pozorujíc dění a stíny za ní.

Na fotkách výše jsem ještě několik hodin před porodem ležela se starší v posteli a uspávala. Byla jsem klidná a připravená. O několik hodin později v porodnici držím špatně napsaný náramek Emičky a směju se, se sestrou, že to nevadí, chyby děláme po novém roce v datumech všichni. Takže zpět k předporodnímu kurzu. Já osobně absolvovala ten od Majky. Předporodní kurz v online podobě na počítači. Pustila jsem si ho celkem na třikrát. Všechny informace v něm totiž nezpracujete najednou. Zkusila jsem to a nevěděla jsem druhý den zhola nic. Takové informace prostě potřebujete zpracovat, ne si je jen prohlédnout. V čem se liší od klasického, třeba osmitýdeního nebo víkendového kurzu? Pro mě byl maximální benefit to, že jsem si mohla pustit Majku, kterou znám a vím, jaké má názory, naživo a nemusela jsem cestovat na druhý konec republiky kvůli kurzu. A protože Majka je velmi zkušená dula a matka, plně jí důvěřuji. Navíc má velmi naplňující projev . Dalším benefitem je možnost pustit si informace opakovaně kdykoliv potřebujete. Dokonce je můžete pustit otci dítěte kolikrát chcete, nebo babičce či matce. To byste s kurzem naživo udělat nemohli. Cena se rovná klasické ceně předporodního kurzu. Jen má více plusů než mínusů. Mezi jasné mínusy patří to, že se nemůžete jen tak na něco doptat, když něčemu nerozumíte. Nebo si s pomocí asistentky probírané věci reálně vyzkoušet. Nemůžu hodnotit, jak to je v předporodních kurzech naživo, ale z vyprávění jsem slyšela, že v běžných kurzech na to stejně není prostor.

Porod bez obav – online předporodní kurz

13 lekcí, 3 videa ZDARMA, 3 BONUSY

PRO KOHO JE KURZ VHODNÝ?

Majka – lektorka kurzu a zkušená dula, která pomáhá maminkám u porodu už řadu let, je sama matkou tří synů. Navíc sama založila mateřské centrum, kde už několikátým rokem vede klasické 8 týdenní nebo víkendové kurzy pro budoucí maminky. Při práci s rodičkami si uvědomila rostoucí poptávku po informacích v on-line podobě, která přicházela od samotných maminek. Často se ptaly, zda informace někde najdou, nebo jestli není možné na kurzu natáčet či zakoupit třeba už připravené CD, aby si informace mohly v klidu projít doma ještě jednou a třeba i s manželem. A tak celý svůj kurz, který osobně vede v Brně překopala do podoby on-line, která maminkám nejen šetří čas, ale je dostupná kdykoliv znovu a samozřejmě každému v rodině. Kurz je tedy určen jak maminkám, které rodí poprvé, tak maminkám, které rodí po několikáté, ale mají třeba z porodu strach kvůli ne příliš dobrému průběhu u minulého porodu. Rozhodně je nabitý informacemi, které využijete jak v začátku těhotenství, tak před přesunem do porodnice, tak při samotném porodu.

PLATFORMA A KVALITA KURZU

I když většinu z vás bude zajímat obsah on-line předporodního kurzu Porod bez obav, ještě vás budu chvilku zdržovat technikáliemi, jako je přihlášení do kurzu, jaká platforma se používá a také jaká je kvalita videí. No prostě samé zajímavosti, které si třeba rád přečte partner nebo manžel. Kurz je k dispozici na adrese www.porodbezobav.cz, kde vás uvítá uvítací video. Majka v něm představuje v krátkosti svůj kurz. Na hlavní straně můžete do kurzu vstoupit po vyplnění registračního e-mailu, na který vám automat zašle heslo. V tuto chvíli ještě nic neplatíte. Při registraci získáte možnost zhlédnout první 3 videa zdarma. Pokud si budete přát pokračovat i v placené části kurzu, v systému zadáte své fakturační údaje a kartou uhradíte kurzovné. Na e-mail vám dorazí faktura, kterou poté můžete vzít na pojišťovnu k proplacení. Které pojišťovny co hradí píšu v článku „Vše o předporodních kurzech.“ V členské sekci se vám, po zaplacení kurzovného, otevře plný kurz. To jest 13 videí, 3 bonusy a 3 dárečky.

Jednotlivá videa si pak spouštíte proklikem přímo z pravého menu. Videa si nemusíte pouštět v určitém pořadí. Můžete se na ně koukat podle toho, jaké témata vás aktuálně zajímají. Prvorodičkám doporučuji projít si kurz celý. Všechny části na sebe logicky navazují a každou chvíli se dozvíte něco nového. Každé video můžete spustit v nízké a vysoké kvalitě. Záleží na tom jaký máte prohlížeč a  jak rychlý máte internet. Někomu budou vyhovovat spíše videa v nízké kvalitě, protože mu jede internet pomalu a někdo má rychlý internet jako blesk a zvládne i vysokou kvalitu. Video si můžete zvětšit. Důležité info. Videa nelze stahovat do počítače. Vždy se streamují přímo z úložiště na internetu.

OSNOVA KURZU

První lekce se věnuje těhotenství a řešení obtíží. Výborné je, že Majka doporučuje produkty, které jsou většinou přírodního složení. To je hodně sympatické. V této lekci se dozvíte jak řešit pálení žáhy, tvrdnutí břicha, co s otoky nohou, jak na zácpu a mykózy. Tedy takové celkem intimní záležitosti, které se moc v kruhu více lidí při běžných kurzech neprobírají. Další  částí se věnuje výbavičce do porodnice a pro děťátko. Co budete potřebovat koupit, co zabalit do porodnice, také budete chytřejší ohledně vyřizování formalit, které nutně do porodnice potřebujete. Kromě toho se dozvíte jmenovitě výrobky, které Majka doporučuje už řádku let a má je odzkoušené, poradí vám taky, co je zbytečné kupovat. To je také sympatické. Nebude vám tvrdit, jak je potřeba to či ono, když to potřeba není.

Další části kurzu jsou tyto:

 • Výběr pediatra
 • Výběr porodnice
 • O bondingu a pupečníkové krvi
 • Porod 1 díl
 • Porod 2 díl
 • Bolest u porodu
 • Nástřih hráze
 • Šestinedělí
 • Kojení
 • Péče o dítě 1.
 • Péče o dítě 2.
Část věnovaná porodu je velmi obsáhlá a informacemi přímo nabitá. Majka vám poradí, jak správně chýchat. V části, kde pracuje s těhotnou figurantkou vám ukáže, jaké polohy jsou nejvíce úlevové při kontrakcích křížových a jak pracovat s teplou vodou a sprchou, abyste si co nevíce ulevila. Také probere vhodné polohy pro samotný porod. Nejzajímavěhší je část, kde popisuje, jak by měl tatínek nebo doprovod pomoci mamince při tlačení. Role doprovodu v tu chvíli nabývá úplně jiného rozměru! V kapitole lektorka rozebírá i tlačení a jak správně tlačit. Díky efektivnímu břišnímu lisu, gravitaci a pomoci kruhových svalů v našem těle. Názorně vše doprovází ukázkami v nichž je velmi sympatická. Hlavně když převádí Serenu Williams.

PASÁŽE, KTERÉ VÁM VELMI POMŮŽOU

Kurz samotný je kvalitně natočený. Majka je opravdu zkušená a empatická lektorka, která se nebojí vše vysvětlit na jednotlivých příkladech. Používá hodně gestikulace a tím vás velmi snadno vtáhne do svého světa, kde porod není bolestivá příšerná záležitost a kde se miminka rodí co nejpřirozeněji i v porodnici. Samotný kurz má několik velmi emotivních částí, které  pomůžou zejména maminkám, které budou rodit poprvé a nevědí do čeho vlastně jdou. Majka vysvětluje, jak samotný porod probíhá, jak prožívat a zvládat kontrakce, jak se na ně připravit a nezačít zmatkovat. Také se věnuje samostatně i tématu bolesti z které mají budoucí maminky strach. Sama říká:

„Při vstupu do porodnice slýcháme často, po jak dlouhé době má maminka bolesti, a ony jsou to přitom jen kontrakce“.

Majka říká, že slovo bolest okamžitě navodí negativní atmosféru a může vám naprosto změnit prožitek z porodu.  Vnímáním bolesti místo „kontrakcí“ si samotná maminka porod velmi ztíží. V této sekci vám Majka prozradí, jak sama sebe uvolnit a přestat vnímat kontrakce jako něco bolestivého a strašného. Prozradí vám a naučí vás, jak se pozitivně na porod připravit a přestat se bát. To je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou byste si měla, jako uživatelka jakéhokoliv kurzu, nejen toho on-line, odnést domů.

INFORMACE, KTERÉ BY SE MĚLY VYUČOVAT VE ŠKOLE

Majka ve svém kurzu předává svoje letité zkušenosti z praxe duly. Dula je osoba, která doprovází rodičku do porodnice nebo u porodu doma. Nesmí provádět žádné lékařské úkony, ale může být velmi účinnou oporou samotné nastávající mamince. Dohlíží na maminku, komunikuje s ní, je jí oporou, masíruje ji, pomáhá v úlevových pozicích. Je tam zkrátka pro ni. Každá žena však nemá možnost mít u porodu svoji dulu, a proto se spoléhá třeba na někoho z rodiny na porodním sále, nebo na svého partnera, který u porodu často chce být také. A mnohdy se nastávající maminka ani na porod nepřipraví a spoléhá na svoji intuici a schopnosti. Porod a samotné emoce ji a doprovázející pak hodně překvapí. Rodička pak nezřídka kdy začne zmatkovat a přestane si věřit. Porod si pak hodně zkomplikuje. Předporodní kurz Porod bez obav je tak nádherně informativní a přátelský, že budoucí maminku skutečně připraví na to, co ji čeká. Dozvíte se vše, co by se žena měla o nejdůležitějším období a o samotném porodu dozvědět.

Zde můžete shlédnout první video Porodu bez obav.