Kojení je nejpřirozenějším způsobem zajištění potravy malému novorozenci až do věku minimálně 6. měsíců. Mnohé maminky ale kojí i déle než 6 měsíců, což je skvělé a rozhodně doporučované. Ale některé maminky ne a vzdají kojení velmi brzy. Na vině může být spousta věcí. Od problémů s bolestí při přisátí miminka, až po vyčerpání a nechuť dál kojit.

Zdá se vám to přehnané? Proč by maminka odmítla miminko kojit kvůli vyčerpání…

Pravda je, že to tak být může. Kojení je hodně fyzicky i psichycky náročná činnost. Kojením zatěžujete vlastní organismus. Vyrábíte mléko a musíte ty živiny někde brát. Sami se ve vašem těle mohou vytvářet jen po velmi omezenou dobu. Proto je důležité mít u kojení, minimálně pro první týdny – šestinedělí – klid a co možná největší podporu od rodiny nebo partnera. Jinak je možné, že u vás nastanou komplikace s kojením právě jako následek fyzického a psychického vyčerpání.

Kojení je náročné jak na psychiku, tak na fyzičku – na záda, ruce, nohy a celkově vaši kondici

V šestinedělí je toho na maminku skutečně hodně a rozhodně to není úplně klidné období plné sluníčka a klidu, jak se často o šestinedělí říká.

„Pro mne bylo první i druhé šestinedělí hodně fyzicky i psychicky náročné. První šestinedělí jsem strávila doma jen s jedním miminkem a nebylo tedy tak extrémně náročné jako tohle druhé s druhou dcerou. Možná vám o něm povyprávím v samostatném článku nebo blogu.“

Kojení po porodu

Je po porodu. Právě vám začíná citlivé období pro rekonvalescenci a vzájemné sbližování se s miminkem, kdy se vaše tělo čistí, uzdravuje, zotavuje a vy se dáváte dohromady jak fyzicky, tak psychicky. Zvykáte si na novou roli, nový režim a seznamujete se s novým členem rodiny, který byl do té doby jen čímsi imaginárním ve vašem břiše.

A také začínáte kojit. A to už v porodnici a většinou, pokud nerodíte císařem nebo nemáte nějak komplikace, ještě na porodním sále.

Připadá vám to všechno hrozně hrrr a nahonem?  Máte z toho obavy?

Rozhodně v tom nejste sami a ani nejste nějak divné, že se tak cítíte. Myslím, že se takhle cítí většina prvorodiček, které nemají praktické zkušenosti s novorozenci a vlastně ani s tou obrovskou zodpovědností za nový život (což nemá vlastně do příchodu miminka nikdo z nás – koupě papouška nebo psa se fakt nepočítá).

Pokud máte strach z kojení, je nejlepší začít s přípravou na samotné kojení ještě před porodem. Ve škole se bohužel správné přikládání miminka k prsu neučí, a pokud neabsolvujete předporodní kurz nebo přípravu ke kojení, musíte ses kojením popasovat v až v porodnici ve chvíli, kdy na to dojde.

První přisátí probíhá na porodním sále – tedy většinou

První přiložení k prsu

Většinou se miminko přikládá už na porodním sále ihned po porodu v rámci Bondingu. Tam se miminko pokouší poprvé samo přisát k prsu a „zpečetí“ tak vztah se svojí maminkou.

Samotné první přisátí není nic moc. Miminko je většinou hodně unavené i když je porod rychlý a bez komplikací.

Může být proto malátnější a přisání mu může trvat déle. Důležité je na miminko nespěchat. Nikde není psáno, že se musí přisát do pěti minut od položení na břicho. Klidně ho nechte zachumlané v dece na prsou a čekejte, až se samo probere a nabere síli. Miminko ví, co má dělat. Ale potřebuje prostor.

Urychlování přisátí nikam nevede. Miminko se většinou nenapije a usíná. Pokud se vám to na poprvé nepovede, počkejte až se znovu vzbudí.

Kojení na Rooming-in

Jakmile se z porodního sálu přesunete na pokoj a miminko vám přivezou na Rooming-in, je nejlepší se trochu vyspat a počkat, až si dítě řekne o prs samo. Sama na to nebudete. V porodnici k vám vyšlou laktační poradkyni, která vám v případě, že jste maminkou poprvé, ukáže jak miminko přikládat k prsu. Pokud budete rodit v noci, bude s vámi tohle procházet porodní asistentka nebo dětská sestra.

První přiložení může být nepříjemné. A to hlavně pro ženy, které mají prsní bradavky hodně citlivé. V prvních několika hodninách po porodu doporučuji bradavky masírovat mezi prsty. Trochu hruběji, abyste si zvykla na kontakt. Poté to není tak hrozné. Ale v případě, že by se to nedalo vydržet, můžete po poradě s laktační poradkyní nasadit na bradavky kloboučky.

 Survival kit na doma

Odchod domů z porodnice se nachýlil a na vás teď připadnul úkol udržet kojení i doma v běžném provozu. Pro některé z vás to bue jednoduché, protože budete moci odpočívat a relaxovat naplno, některé z vás budou jako já muset i pracovat v čase, kdy miminko spí. A to je teprve výzva!

„Osobně jsem moji první dceru kojila do 6 měsíce. Více to nešlo z důvodu bolavých bradavek, které to odnesly ložisky lupénky. Nebýt tohoto děsu, kojila bych dál. Druhé miminko mám doma krátce a zatím se držíme. Kojíme. Ale jde to samozřejmě hůř. Ale vydržíme, co to půjde.“

Nejdůležitější ve vaší výbavě na doma je několik důležitých věcí, které se týkají samotného kojení a které byste měla zaopatřit ještě před narozením (nebo hned po něm). Jinak budete skučet z bolesti zad, případně skučet z bolesti prsou či jiných orgánů…

Pojďte si se mnou projít základní survival kit – tedy výbavu pro přežití kojení. A neberte mě moc vážně. Ono to je občas i hrozně hezké, to kojení:-)


Kojící polštář

Jak vybrat kojící polštář? Nejdůležitější je vybrat správně samotný materiál výplně, která se tak často opomíjí a maminky bez zkušeností se na ni málokdy zaměří. Vnitřní výplň je ale právě u téhle pomůcky tím, co dělá dobrý kojící polštář, polštářem jedinečným a hlavně užitečným.

Jaká by měla být výplň kojícího polštáře?

 • nejlépe pevná, stabilní, tvarovatelná
 • ne EPS kuličky, které se používají ve stavebnictví

Kuličkami plněné levné kojící polštáře dost často šustí a hodně hřejí. Miminko se pak přehřívá a během kojení se hodně potí. Vy si pak můžete všimnout, že po tom co dokojíte, má miminko úplně mokré vlásky a propocené oblečení. Takový kojící polštář je k ničemu. Akorát způsobuje nelibé pocity vašeho dítěte při tak intimním okamžiku.

Dalším problémem u kojících polštářů z kuliček je jejich časté přesýpání se. Kuličky často utíkají kam nemají a hlavička miminka může klesat, zvedat se nebo se zalamovat podle toho jak se pohnete. To není příjemné ani miminku ani vám.

Tento polštář je perfektní oporou – Ergobaby

Nejlepší je vybrat si kojící polštář s pevnou, ale tvarovatelno vlněnou nebo syntetickou výplní s povrchem, který brání přehřívání a dostatečně větrá.

Navíc by měl být polštář dost vysoký, abyste se nemusela při kojení ohýbat v pase a netrpěla tak vaše páteř. To je jeden z nejdůležitějších předpokladů pro zdravé kojení bez bolavých zad.

Potřebujete kojící polštář?

Kojíte? Pak je odpověď na otázku jasné ano! Bez kojícího polštáře se neobejdete, pokud nechcete po několika týdnech shánět fyzioterapeuta. Ti totiž napravují bolavá a zablokovaná záda. Kojící polštář vám skutečně přinese úlevu při kojení a podporu pro vaše záda. Ačkoliv se vám dnes může zdát, že vaše miminko je snadné udržet při kojení v náručí, velmi brzy zjistíte, že to třeba v noci tak snadné není, že vás ruce po nějaké době bolí a instinktivně se hrbíte víc a víc…

Pak stačí jemné zatáhnutí pusinkou za prso a bolavá bradavka je na světě. A kdyby jen bolavá bradavka, ale hlavně bolavá záda a lopatky.

Pokud jste mezi těmi, které už záda od kojení bolí a máte nejspíš špatný kojící polštář, doporučuji rychle objednat jeden z níže doporučených. A také začít každý den cvičit úlevné polohy.

TIP: Mezi úlevné polohy patří například ta, kdy si čelem lehnete na zem na podložku. Nohy rovně vedle sebe, ruce pod čelo. Poté jednou nohou vyjedete do boku kolenem a táhnete koleno co nejvýše k rameni. Tak daleko, jak to jen jde. A to samé zopakujete na druhé noze. Cvičení uvolňuje namožená a bolavá bedra a bederní páteř. Cvičte ho několikát denně.

Pro úlevu můžete používat i cvičící gymnastický míč. Možná jste na něm sedávala a houpala se v těhotenství. Tak teď je na čase vytáhnout ho ze skříně, nafouknout a cvičit.


Doporučené kojící polštáře

 1. Kojící polštář Ergobaby 
 2. Kojící polštář Motherhood
 3. Kojící polštář Done by Deer
 4. Kojcí polštář Babymoov
 5. Kojící polštář velký Premium Motherhood
 6. Kojící polštář Chicco Boppy

Tyto kojící polštáře jsou mí osobní favorité. A že jsem po absolvování fyzioterapie z bolavých zad pekelně náročná.

Skutečně nejlépe uděláte, když koupíte kojící polštář s pevnějším dutým vláknem a nebudete po něm chtít, aby sloužil i jako relaxační polštář v době těhotenství. K tomu se z mích favoritů hodí nejvíce asi kojící polštář Motherhood Premium nebo právě multifunkční polštář Babymoov.

Jako samostatný kojící polštář doporučuji tvarovaný kojící polštář Ergobaby.

Kojící polštář Babymoov, multifunkční a velmi příjemný

Kojící polštář MotherHood


Odsávačka mateřského mléka

Pakliže kojíte a nechcete strávit každou sekundu se svým dítětem a potřebujete se také vzdálit z domova, budou odsávačky mateřského mléka vaším dobrým spojencem. Proč potřebujete zrovna odsávačku na mateřské mléko? Není lepší mléko odstříkávat?

„Při první dceři jsem byla hodně dlouho doma. Jednoduše jsem neměla moc potřebu někam chodit a vzdalovat se od ní. Ale po nějaké době jsem si začala uvědomovat, že tím trpí můj partnerský život. Malá se kojila co hodinu a půl v noci po dvou nebo třech hodinách a já jsem nemohla nikam. Proto jsem se jednoho dne rozhodla nachystat tchýni flašku, odstříkat mléko a vyrazit s mužem ven. Myslela jsem si, že to bude snadné, to odstříkávání. Prostě jsem vzala prso a mačkala. Začátek šel dobře, ale po deseti minutách, modrém prsu a bolavých rukou jsem rezignovala nad 20 ml mléka v lahvičce! Nikam jsme nešli…“

Není. Odstříkávání mléka je tak akorát dobré pro chvíle, kdy se potřebujete zbavit tlaku v prsou a trochu upustit „páru“. Ale ne na přípravu papání pro miminko v době vaší nepřítomnosti. Hrozně to trvá, jde to ztuha a upadnou vám ruce. Pokud tedy neplánujete být zrovna druhým Arnoldem, vsaďte na chytrou techniku a kupte si normálně odsávačku mléka. 

Jak vybrat odsávačku mateřského mléka?

Tak hlavně budete vybírat mezi odsávačkami elektrickými a manuálními. U elektrických odsávaček je stimulace bradavek a odsávání automatické a u manuální – no hádejte sam, je to prostě na vás. Ale není to tak těžké jako odstříkávání a prsa vám u toho rozhodně nefialový.

Elektrické odsávačky mateřského mléka jsou trochu dražší. Ale to tak bývá, když je něco komfortnější. Za to se hold musí připlatit. Funkce elektrické odsavačky je rychlá, jemná a tichá. myslím si, že pro mnoho žen bude tou pravou volbou právě tento typ. Není s ní tolik práce a spoustu ze samotného aktu odsávání mléka udělá za vás.

Jak funguje?

 • V první dázy stimuluje bradavky k tomu, aby začaly pouštět mléko
 • V druhé fázy vyrábí podtlak, který napodobuje rytmus sání kojence
 • Chytré odsávačky napodobují hlubší stimulaci sání, které zvyšje průtok a zkracuje čas odsávání

Je to jednoduché. Nasadíte, zapnete a jede. U manuálních odsávaček to je trochu jiné.

Manuální odsávačka má na svém hrdle také jakousi pumpičku nebo balónek. Ty slouží k mačkání a vytváření podtlaku. Sání tak napodobujete sama pomocí mačkání pumpičky nebo balónku. Je to složitější a musíte se s odsávačkou naučit a sžít se s ní. Já osobně jsem používala odsávačku avent a nikdy jsem se s ní nesžila…

Doporučené odsávačky elektrické

 1. Elektrická odsávačka mateřského mléka Medela Swing
 2. Elektrická odsávačka mateřského mléka Tommee Tippee
 3. Elektrická odsávačka mateřského mléka Avent
 4. Elektrická odsávačka mateřského mléka NUK

Elektrická odsávačka mateřského mléka Medela

Elektrická odsávačka mateřského mléka Avent DUO

„Manuální odsávačky moc v oblibě nemám. Hlavně z důvodu toho, že se s nimi musíte naučit manipulovat a chytit ten správný rytmus. Já nikdy nebylamoc trpělivá pokud šlo o miminko a hlad a jakmile slyším křik, tuhne mi krev v žilách a neumím se soustředit na nic. Natož tak pumpovat nějaké mléko.“

Je mi jasné, že se musí mléko předchystat dopředu, ale znáte to sami. Občas nejde vše jak má a pak se každá dobrá pomocná ruka hodí.

Z manuálních odsávaček jsem na základě hodnocení uživatelů a své zkušenosti vybrala jen dvě. Já osobně jim prostě nefandím, a nemá pro mě smysl je doporučovat dalším:-)

Doporučené manuální odsávačky mléka

 1. Manuální odsávačka mateřského mléka Avent
 2. Manuální odsávačka mateřského mléka NUK

Nakonec ještě nesmíte zapomenout na příslušenství k odsávačkám. Jinak by vám celé to odsávání mateřského mléa bylo k ničemu. Mezi příslušenství řadím hlavně dózičky a zásobníky na mateřské mléko. Samozřejmě si můžete zkusit zamrazit mléko do skleniček, ale nejlepší je odměřit přesné dávky právě v zásobnících na mléko a pak přesně takové porce rozmrazit.

S obyčejnými skleničkami nemám dobrou zkušenost.

Zásobníky na mateřské mléko Avent, znovupoužitelné na přesné porce.

Co pro podporu kojení?

Některé maminky, třeba jako já, mají štěstí (nebo možná smůlu, sama nevím, protože i nadbytek mléka je problém) a mají mléka hodně a miminko bezproblému prospívá. Pak jsou ale maminky, které mléka hodně nemají, mají malá prsa, žlázy se jim nenalévají a mají doma otesánka. Přípravky pro podporu kojení doporučují i laktační poradkyně nebo porodní asistentky.

Někdy je prostě lepší tělu pomoci a hlavně v šestinedělí, kdy vydává neskutečné množství energie (na tu energii je dobrý trnkový sirup Weleda), vydává jídlo pro miminko, které musí vytvořit z vlastních zásob (rozhodně nebudete jítst víc než předtím) a také musí ještě vybalancovat stav, kdy má málo spánku a hromadu stresu z novýh poviností.

Maminky, které proplouváte šestinedělím s prstem v nose mne radši vůbec neposlouchejte. Ale já myslém, že takových nebude mnoho:-)

Doplňky, na které se zaměřte a rozhodně se předzásobte:

 1. Kojící instantní čaj HIPP MAMA – 129 Kč
 2. Gravimilk pro kojící matky – vitamíny a minerály – 248 Kč
 3. Výživové tyčinky Nutrilon – balení s nápojem

Doplňky pro podporu kojení, které fakt múžete mlsat..

Jasně, nemusíte pít tyhle značkové vitaminové bomby nebo instantní čaje. Pokud dítě trpí prdíky, můžete si udělat „Prdící čaj“ z ingrediencí svépomocí doma z fenyklu, anízu a kmínu a dalších bylinek na dochucení.

TIP: 

 • 40g meduňka lékařská naň
 • 30g jestřabina lékařská nať
 • 15g kmín kořenný plod
 • 10g anýz vonný
 • 5g fenykl obecný

Nebo si objednejte obyčejný čaj LEROS, ten je také výborný a nestojí takové peníze. Já ho piju každý den. Sice mi už leze trochu krkem, ale co by člověk pro své dítě neudělal.

Chrániče bradavek, kloboučky, masti

Dostávám se k další důležité součásti domácích potřeb pro kojení, které byste si měla domů pořídit ještě než kojit začnete. Jsou to sice drobnosti, ale věřte, že pokud nejste z města, nemáte je doma připravené a dojde na problémy s kojením, budete mi děkovat, že jsem vám přinutila udělat si doma zásobu.

Na co se používají kloboučky neboli chrániče bradavek?

Klobouček se nejčastěji nasazuje pokud vám popraskají bradavky a utvoří se na nich krvavé stroupky (ragády). Ty se pak hodně špatně hojí a kojení extrémně bolí. Ragády se vytvářejí nejčastěji následkem špatné techniky hned při počátku kojení, ale můžou se udělat i když máte techniku dobrou.

„Mě se ragády udělaly na obou prsou hned druhý den po nástupu laktace a počátku kojení. Malá je hrozný savec. Přisaje se vždy tak silně, že to kolikrát až zabolí. Techniku jsem několikrát kontrolovala a přesto, že je dobrá, bradavky to nevydržely. Nicméně zachránil mě Purelan od Medely, který jsem vyfasovala v porodnici v uvítacím balíčku.“

Klouboučky na bradavky jsou skvělým řešením právě vzniklých boláků a pokud nejste z oceli jako já, a nezatnete zuby při kojení bez kloboučků, jsou pro vás tím správným řešením nastalého problému.

 

Tak to je pro kojení v období šestinedělí vše

Přeji vám, aby vše šlo tak, jak má

Helena