Váš osobní checklist aneb, co s sebou do porodnice?

Datum vašeho porodu se chvatem blíží a vy si říkáte, co si s sebou do porodnice zabalit? Pokud jedete podruhé nebo potřetí a nějaký ten capart na ás už doma čekat bude, nejspíš už trochu víte. Ale znáte to, co kdyby jste na něco zapoměla?

Proto jsme pro vás vytvořili tento přehledný porodní checklist, který si můžete stáhnout a odškrtávat. Možná vás překvapí, že některé položky, jako třeba jednorázové nepropustné podložky a plenky pro miminko zde nenajdete. To proto, že tyhle sanitární věci dostanete na pokoj šestinedělí jako standardní vybavení už ve všech porodnicích. Stejně jako porodnické vložky, které jsou také bežným vybavením a ženy po porodu, „šestinedělky“ je nafasují od sestry. Ale proti gustu žádný dišputát, říká se a pokud chcete svoje porodnické vložky, svoje jednorázové pleny a svoje podložky, rozhodně si je přibalte.

Co tedy na seznamu zbývá a musít doma pohledat, dokoupit, připravit?


1. Kojící podprsenka – 2 kusy

Kojící podprsenka je do porodnice nutností

Velký výběr už od 300 Kč na Astartex – Jít nakupovat

Kojící podprsence se nevyhnete. Pokud se vám prsa před porodem zvětšily, tak po porodu se ještě nalijí mateřským mlékem a to je teprve do žádné klasické podprsenky nenacpete (ale zkusit to můžete, zasmějete se). Kolik si jich s sebou vzít? To záleží, jak dlouho v porodnici budete. Pokud 3 dny, berte minimálně dvě. Jednu promáčíte hned první večer a než ji přemáchnete a uschne, promáčíte i tu druhou. Nehody s mlékem se dějí naprosto běžně.


2. Vložky do podprsenky savé – 10 ks

Tyhle od Petit Lulu jsou extra měkké a rozhodně doporučujeme

Cena 299 Kč – Koupit teď?

Do porodnice rozhodně potřebujete savé vložky do podprsenky. Jelikož máme rádi kvalitu, vybrali jsme na doporučení kvalitní bambusové vložky s vrstvou z polar fleecu Petit Lulu. Ze zkušenosti jsou ty „papírové“ nepříjemné na citlivé bradavky. Kolik jich potřebujete to porodnice s sebou? Minimálně 10 párů bude potřeba. Ze začátku, než si mléko a malý savec sednou, bude mléko utíkat z prsu tak nějak, průběžně. Bez vložek budete mít pořád flekaté pyžamo a mokrou podprsenku.


3. Těhotenské nebo porodní kalhotky

Do porodnice si nakupte jednorázové kalhotky, ale někomu pohodlné nejsou..

Do porodnice si vezměte spodní prádlo, jaké vám vyhovuje a rozhodně více kusů. Minimálně 5 až 6 kusů jednoduchých příjemných kalhotek z bavlny nebo můžete utratit pár korun za jednorázové kalhotky do porodnice. K porodu je ale potřebovat nebudete a jakmile si dáte sprchu, budete se chtít cítit dobře a pohodlně. Porodnické vložky se dají dát i do běžných kalhotek a pokud si vezmete ještě hodně absorbční vložky s křidélky, nebudete mít problém. Ty jednorázové jsou často v určitých velikostech a nasadit je na citlivé partie je často očistec. Takže, rozhodnutí je na vás. Porodnické kalhotky být nemusí…


4. Župan županič

TOP župany mají na Softcotton.cz, tam ale radši nechoďte, nebo probendíte mateřskou jedna dvě….

Probendit mateřskou na Softcotton.cz

Župan rozhodně nezapomeňte zabalit. Nebo nafasujete ten nemocniční a budete cítit jako na infekčním oddělení. A to není příjemné. Navíc se vám bude hodit, když půjdete na vyšetření, na návštěvu nebo do kantýny.


5. Kojící a matřeské pyžamo do porodnice

Kojící pyžamo nebo kojící nebo těhotenská košilka je nutnost do porodnice.

Velký výběr najdete zde

Kojící a mateřské pyžamo nebo kojící košilky budete do porodnice rozhodně potřebovat. Je to stejné jako s županem. Ten si vezměte ale jen jeden zatímco košilky minimálně dvě. Můžete i pyžamo s kalhotami, pokud se budete cítit na to si je natahovat.  Košilku nad kolena s rozepínání budete určitě potřebovat k porodu, takže to máme minimálně další kus navíc. Po porodu ji bude muste doprovod zabalit a odvést vyprat.


6. Teplé ponožky – 3 páry

Teplé ponožky jsou na zimní čas do porodnice určitě potřeba

Teplé ponožky do porodnice? Jasně že ano. I když není zrovna zima, v porodnicích se sice topí ale vezměte to tak, že budete vesměs jen v pyžamu a županu. Ponožky se budou hodit. Nezapomeňte tedy aspoň tři páry zabalit do tašky.


7. Mobil a nabíječka

Mobil a nabíječka, jedna z věcí, kterou si doma rodičky zapomínají pravidelně.

Mobil a nabíječka jsou klasika, pro kterou se tatínkové často před porodem vracejí domů. Úplně nejlepší budete, když si vezmete třeba powerbanku, která vám mobil udrží vzhůru i když nebude po ruce zásuvka.


8. Papuče

Pantfle, papučky nebo sandálky, Nutnost bez které se neobejdete

Pantofle, papuče nebo sandálky. Prostě přezůvky, které můžete nakopnout na nohu i  půlnoci a dojít si na záchod, dojít do sesterny a také se ve dne procházet po chodbě. Pantofle jsou nezbytností stejně jako vlastní pyžamo a župan. Jen na ně nezapomeňte. Erární vám v porodnici nikdo nedá.


9. Kosmetika a hřeben, případně gumičky

 

Hřeben často zůstane doma…

Když si zapomenete vzít hřeben, budete vypadat celou dobu jako rozára. Rozhodně si s sebou kartáč vezměte a nezapomeňte na kosmetiku, kterou používáte, sprchový gel, vlasový šampon a vlastní deodorant. V porodnici bývá teplo a budete si hodně potit. Deodorant se určitě hodí.


10. Dětská kosmetika – olej na tělo nebo mléko

Vybavte se vhodnou kosmetikou pro citlivou pokožku.

Miminko bude potřebovat po narození hodně hydratovat pokožku. Každé novorozeně má na kůži mázek, který když se nechá přirozeně vstřebat, je tou nejlepší výživou pro kůži. V porodnicích se však mázek z kůže novorozence běžně utírá, protože se stále za hodnotnou součást výživy nepovažuje. Rozhodně si tedy přibalte kosmetiku pro novorozence jako je například Sebamed.


11. Krém na podrážděné bradavky

Purelan, bepanthen nebo jiné mazání vám zachrání bradavky.

Purelan od Medely nebo další speciální uklidňující krémy na bradavky vám pomůžou překlenout období podrážděných bradavek. Zbytečně se neděste, nemusít to být váš případ a bradavky kojení zvládnou naprosto perfektně a bez nutnosti mazání.


12. Energetické tyčinky

 

Lifebar nebo jiné tyčinky skutečně doporučujeme. Zaženou hlad a dodají energii.

Většina porodnic vám na porodním sále žádné jídlo nedá a pít smíte jen vodu. Proto se dopředu připravte a před odjezdem se pořádně najezte. Také počítejte s tím, že porod může trvat i x-hodin a za celou dobu nedostanete najíst. Abyste měla energii vezměte si s sebou hroznový cukr a právě nějakou tu energetickou tyčinku typu Lifebar.


13. Láhev s vodou a na šestinedělí vlastní pití

Mít pití a nemít, to je otázka jedněch suchých úst na porodním sále.

Do porodnice určitě nezapomeňte přibalit láhev s vodou, nejlépe čistou neperlivou s brčkem. Při samotném porodu vám může doprovod dát napít. Na oddělení šestinedělí se vlastní voda hodí také a to hlavně proto, že vaše spotřeba vody může být vyšší než akutně dodá personál nemocnice.


14. Kartáček na zuby a pasta

 

Čas na nový kartáček? Odjezd do porodnice může být skvělou záminkou.

Další ze seznamu věcí, které nesmí chybět ve vaší tašce, je kartáček na zuby a pasta. Jednoduše proto, že hygiena být musí i po porodu a po ránu si zuby ráda vyčistíte. Můžete vyzkoušet nový kartáček z bambusu a ekologickou zubní pastu.


15. Ručník – 3x

Na ručníky nezapomeňte. Jeden na vlasy a dva na tělo budou stačit.

Nezapomeňte si do porodnice přibalit ručník na tělo a ručník na vlasy. Určitě se hodí minimálně 3x. Z praxe víme, že po porodu se určitě ráda vysprchujete a očistíte a ne každá porodnice nabízí ručníky jako standard na pokoji.


16. Autosedačka

Autosedačka v kategorii 0+ pro novorozence.

Autosedačku budete potřebovat ihned po ambulantním porodu nebo až při odchodu ze šestinedělí. Brát ji s sebou hned na porodní sál nemusíte, ale nachystejte ji doma ke dveřím nebo do auta, ať pak nenastane nějaké fopá při odjezdu z porodnice. Nejoblíbenějším modelem je autosedačka Maxi Cosi Cabriofix.


17. Bavlněné rukavičky pro miminko

Proč rukavičky? Ochrání miminko od poškrábání vlastními nehtíky.

Už jste slyšeli o novorozencích, kteří se narodí s extra dlouhými nehtíky? Tak to je zcela běžné… I kratší nehtíky jsou pro miminko problém, protože jsou většinou druhý den dost ostré a miminko se, šermující ručičkama kolem obličeje, může pěkně poškrábat. Samozřejmě nejúčinější způsob, jak předejít škrábancům, je „drápky“ ostříhat, ale pokud si sami netroufnete (a v porodnici vás budou strašit a nabádat ať nestříháte) počkejte, než budete doma a nasaďte rukavičky. Ty zabrání poškrábání od nehtíků.


18. Dětské kleštičky na nehty

Kleštičky na nehty, dětské.

Kleštičky na nehty souvisejí s předchozí položkou. Nejlépe uděláte, když je vezmete s sebou do porodnice. Jsou malé skladné a velké místo nezaberou.


19.  Novorozenecká čepička

Hlava a nohy v teple.

Čerstvě narozená miminka nemají zatím tak dobrou termoregulaci, aby se dokázala sama zahřát, a proto jim na hlavinkách záhy přistane novorozenecká čepička. Vezměte si s sebou minimálně 2 kusy, ať ji můžete prostřídat.


20. Dětské novorozenecké oblečení

Kolik čeho? Dětské oblečení zabere nejvíce místa.

Jsme na konci seznamu. Nezapomeňte na oblečení pro vašeho malého drobečka. Doporučujeme zabalit minimálně 3 kusy novorozeneckého overalu, 3 až 5 kusů dlouhého body a stejný počet dupaček, ponožky, zavinovačku z bavlny nebo jiného matriálu, svetýrek – stačí 2x a kombinézku ve které miminko pojede domů. Hodí se vzít i nějakou vlastní deku, ve které může miminko odpočívat.