Milé dámy a nastávající maminky,

předporodní kurz je důležitou součástí samotné přípravy ženy k porodu, a proto jsme se pro vás poohlédli po možnostech, které předporodní kurzy nabízejí. Zjistili jsme, jaké jsou rozdíly mezi soukromími kurzy a těmi v porodnicích, a také sestavili informace o příspěvcích od pojišťoven. A samozřejmě další důležité informace, které vám mohou pomoci v rozhodnutí kde, nebo jaký předporodní kurz absolvovat.


Informativně

Předporodní kurz je úžasnou zkušeností a důležitou součástí ve vaší přípravě k nastávajícímu porodu. Probíhají v mateřských centrech, besedních domech nebo ve zdravotnických zařízení po celé České republice. Hlavní náplní kurzů je připravit maminky v těhotenství na nadcházející porod, a také následnou péči o miminko.

Samozřejmostí je, že lektorky probírají i samotné těhotenství. Poradí vám, jak zvládat těhotenské obtíže, namasírovat si unavené a oteklé končetiny, jakou kosmetiku vybrat a používat v těhotenství nebo třeba jak napsat porodní plán.

Předporodní kurz v Centru Majka na Hybešově v Brně


Náplň předporodního kurzu

Většina kurzů probíhající v ČR mají náplň velmi podobnou.  Až na ty, které probíhají v samotných porodnicích. O těch se zmíníme podrobněji později. Samozřejmě se jednotlivé kurzy budou trošku lišit, protože každá lektorka má jiný přístup a probírá jednotlivá témata podle vlastí osnovy. V průběhu všech kurzů se však určitě setkáte s následujícími tématy.

  • Těhotenství – masáže končetin, zvládání nadýmání, pálení žáhy a dalších těhotenských obtíží. Dozvíte se, jak přistupovat k sexualitě během těhotenství, jak nacvičovat uvolňování pánevního dna a masírovat bolavá záda.
  • Porod – jak poznat počínající porod, kontrakce a kdy odjet do porodnice. Co můžete udělat ještě doma a jaké jsou úlevové polohy. Dále proberete průběh celého porodu, jak pomoci děťátku s rotací, jaké porodní polohy můžete zaujmout. Jak zažít co nejpřirozenější porod
  • Šestinedělí – fyzické a psychické změny po porodu, péče o miminko v šestinedělí, jak pomoci se zavinováním dělohy, hygiena, životospráva, hojení poporodních ran, práce se zážitky z porodu.
  • Kojení – polohy pro správné přisátí miminka, přirozené kojení na požádání, pozice pro kojení bez bolestí zad, řešení častých problémů s kojením, odstříkávání nebo odsávání mléka, uskladnění mléka.
  • Péče o miminko – koupání, přebalování, manipulace, klubíčkování, nošení miminka, spinkání, vyprazdňování, výbavička pro miminko a režim dne.
  • Zasvěcení partnera – manipulace s miminkem, jak pomoci ženě v šestinedělí, přebalování, koupání a nošení miminka. Jak se vypořádat s novou situací v rodině.

Příprava jak manipulovat s miminkem bez obav

Porod bez obav


Délka kurzu a cena

Kurzy vypsané v jednotlivých mateřských centrech, nebo porodnicích, mají různou délku. Délka lekcí je od 1 do 2,5 hodiny. Celkem odchodíte cca 5 až 9 lekcí.

Záleží na tom, jak mají jednotlivá centra lekce nastavené. Většinou se setkáte s tím, že lekce bývají až ve večerních hodinách. Speciální lekce pro tatínky se pořádají v sobotu nebo v neděli s ohledem na vytížení a pracovní dobu našich partnerů.

Lekce pro tatínky jsou v celém kurzu vypsány se speciálními termíny a většinou tatínek dochází dvakrát až třikrát. V tomto ohledu bychom doporučili, aby s vámi partner absolvoval co možná největší počet hodin (pokud to lektorka dovolí). Příprava je pak mnohem důkladnější a budoucí otec si odnese mnohem více znalostí a dovedností. Pokud to možné není, doporučujeme vám zakoupit kurz on-line, který můžete absolvovat doma oba dva a následně si v soukromí i všechno začerstva vyzkoušet (včetně partnerské masáže).

Cena kurzů s docházením se pohybuje od 2000 do 3500 Kč. Cena online kurzů se pohybuje od 1500 do 2500 Kč.


Příspěvek pojišťoven na předporodní kurz

VZP (111)

Pojišťovna VZP přispívá těhotným v rámci programu Klub zdraví až do výše 1000 Kč na přípravu k porodu pořádanou v nemocnici. O příspěvek můžete žádat až do 30.11. 2017. Podmínkou je mít vystavený platný těhotenský průkaz nebo mít rodný list dítěte ne starší 12 měsíců. Příspěvek tedy můžete čerpat i zpětně. Příspěvek můžete využít i na pomůcky pro usnadnění kojení např: formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka, absorbční vložky a podobně.

ZPMV (211)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívá na program pro těhotné částkou maximálně 800 Kč ročně. Můžete jej využít opět na předporodní kurz vedený zdravotní sestrou nebo porodní asistentkou. Požádat o proplacení můžete až do 20.1.2018. Žena může příspěvek využít i na jiné poplatky související s porodem např: účast otce u porodu, 3D a 4D ultrazvukové vyšetření, vitamíny pro těhotné ženy, poplatek za epidurální anestezii či odběr pupečníkové krve.

ČPZP (205)

Zdravotní pojišťovna Česká průmyslová poskytuje v roce 2017 příspěvek těhotným až do výše 1500 Kč. Čerpat jej lze s vyjímkou už od 18 let (jinak od 19 roku) a to v rámci programu Manažerka mateřství. Předporodní kurz s touto pojišťovnou můžete uhradit ještě 2 měsíce po jeho absolvování. Potřebujete k tomu pouze doklad o zaplacení kurzu, musíte být pojišťěncem a to i v době realizace kurzu a předložíte očanský a těhotenský průkaz.

VOZP (201)

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá až do výše 800 Kč a to opět jednou za rok. Speciální nároky na předporodní kurz nemají. Nárok na proplacení této výše příspěvku máte 90 dní po absolvování kurzu. S dokladem o zaplacení, občanským průkazem a těhotenským průkazem je nutno přijít na pobočku a vypsat žádost o proplacení. Za daný rok nejpozději do 31.12.2017. Příspěvek lze čerpat v rámci programu Prevence v těhotenství.

RBP (213)

Revírní bratrská pokladna přispívá v roce 2017 těhotným ženám příspěvkem ve výši až 700 Kč . Příspěvek můžete využít právě na předporodní kurz. Dále na nákup vitamínů, uhrazení epidurální anestezie, nákup porodnického gelu nebo k úhradě genetického vyšetření v 1. trimestu těhotenství. Proplacení dokladu lze opět jen dva měsíce po jejich čerpání a pojištěnec musí splnit podmínky pro čerpání bonusového programu viz ZDE.


Předporodní kurzy pořádané v porodnici

Předporodní kurzy pořádaní v porodnicích mají vždy nádech daného místa a hodně se v nich mluví právě o praktikách dané porodnice. Pokud ještě nejste rozhodnutá, kde chcete svoje děťátko porodit (doma nebo v porodnici) je lepší sehnat si kurz mimo zdravotnické zařízení. Naopak v případě, že jste rozhodnutá pro porod v porodnici, ale nemáte dostatečné informace o průběhu porodu v daném zařízení, může být kurz v porodnici přínosem.

Nejprve si projděte webové stránky vámi vybrané porodnice a zatelefonujte na uvedený kontakt, který kurzy zařizuje a naplňuje.

Kurzy v porodnicích probíhají pod vedením zdravotní sestry nebo porodní asistentky, která vás provede zařízením, ukáže vám porodní sál, nadstandardní vybavení (má-li jej porodnice) a také pokoje pro „šestinedělky“. Kurzy jsou většinou kratší než ty, které jsou v mateřských centrech a nezasahují tolik do hloubky. Málokdy se v nich probírají i témata ohledně přípravy otce na novou situaci. Neprobírá se péče (alternativní péči jako je nošení nebo látkové pleny neočekávejte) a těhotenské obtíže.

Naopak očekávejte spíše kurz vedený směrem, který vás má připravit na spolupráci s personálem, na seznámení se s možnostmi porodnice a zvyklostmi. Porodní asistentka vám poskytne informace o tom, jak probíhá porod na porodním sále, seznámí vás s procedurami, které rodička podstupuje a ukáže vám úlevové polohy. Ve zkratce se probírá i kojení. To však velmi zřídka do hloubky, jelikož se očekává, že maminka bude rodit právě v této porodnici a po porodu ji nainstruují sestry na šestinedělí.

Výhody absolvování kurzu v porodnici musí nakonec posoudit sama rodička. Pro někoho jsou informace o porodu v porodnici důležité. V mateřských centrech se je dozvíte také, pravda, ne tak čerstvé a aktuální jako z první ruky. Maminky využívají hlavně možnosti navštívit porodní sál, poznat zvyklosti dané porodnice a seznámit se s prostředím a zdravotnickým personálem. Porod je pro ně poté mnohem méně stresující.


Předporodní kurzy v soukromých centrech

Naproti tomu máte možnost navštívit předporodní kurz v soukromém zařízení, které pořádají porodní asistentky, nebo zkušené duly. Rozdíl mezi kurzem v soukromí a kurzem v nemocnici bývá značný. Rozdílná je osnova a hloubka probíraného tématu a mnohdy také panující nálada. Zatímco v soukromích zařízeních je nálada uvolněná a přátelská, v porodnici je napjatá a formální.

Osnova kurzů probírá jak těhotenství samotné, tak tlumení těhotenských obtíží (výše jsme zmiňovali třeba otékající lýtka nebo křeče). Lektorky se v nich hodně soustřeďují na samotné prožívání porodu a možnosti, jak si jej zpříjemnit i v porodnici. Doporučí vám řadu úlevových poloh, rytmus pro správné dýchání, masáže beder a ramenou, cviky na protažení a uvolnění. Lektorky jsou velmi zkušené, a proto vám poradí skutečně i s těmi nekintimnějšími otázkami, které na ně vytasíte.

Ukážou vám také, kde by měl stát a asistovat při porodu partner, kde by měl stát fotograf, aby nezavazel nerozptyloval a přesto ulovil fenomenální snímky. Samozřejmě vám pomohou rozptýlit strach z porodu, pokud jím trpíte. Rozdíl je také v poskytování informací ohledně péče o miminko po porodu. V mateřských centrech se dozvíte velmi detailní informace o bezprostředním bondingu po porodu. Také o bondingu po císařském řezu a následné péči o hráz, poranění a také o miminko.

Lektorky ukáží techniky koupání ve vaničce nebo v kyblíku, techniku přiložení k prsu a podpoří vás při možných obavách. Ukáží i přebalování, ošetření pupečníku, oblékání i manipulaci s novorozencem.


Cíl předporodní přípravy?

Jistě vás zajímá, jaký je cíl předporodní přípravy. Hlavním cílem je připravit prvorodičky na porod beze strachu a posílit jejich sebedůvěru ve vlastní schopnost porodit dítě. Edukovat maminky k tomu, aby se nebály věřit sami sobě a svým instinktům. Seznámit je s důležitostí kojit své dítě co možná nejdelší dobu a usnadnit jim první kontakt s kojením samotným. Ukázat jim, že porod není horor, jak nám je opakovaně předkládáno v televizních filmech. Seznámit je s tím, že porod má určité zákonitosti, průběh a vyvrcholení.

Shrneme-li tyto malé cíle dostaneme jednoduchou odpověď. Předporodní kurz vás provede porodem, péčí a vším okolo, ale za vás neporodí. Tohle velké finále musíte zvládnout sama.


A co když není čas na živý kurz?

V tom případě existují kurzy on-line, kdy lektorka na videu promlouvá skrze tématické lekce pouze k vám. Výhodou je, že si kurz můžete poušťet stále dokola a pustit si je může i váš partner nebo třeba maminka, která bude s miminkem pomáhat. Všechno si můžete navíc vykoušet v pohodlí domova a bez stresu a studu.

Kurz je nutné si zakoupit, uložit do počítače a mít nainstalovaný některý z prohlížečů videa. Zkušené lektorky mají všechny videa i online v prostředí internetu a tak se nemusíte bát, že při potížích s videem o soubory přijdete. Je to nové, ale moderní a celkem účinné řešení pro uspěchané rodiče, kteří se nedokáží sladit a odejít spolu ve zvolenou dobu na kurz mimo domov.


On-line kurz 

Předporodní kurz v on-line podobě si můžete prohlédnout v odkaze níže. Zpřístupněná jsou první tři videa zdarma s lektorkou Majkou Staňkovou, která celým kurzem srozumitelně provází a je zároveň velmi zkušenou lektorkou a majitelkou velkého centra pro rodinu v Brně.

Na kurz si můžete samozřejmě vyžádat i příspěvek pojišťovny podle toho, u které pojišťovny jste registrování.

Tento on-line kurz můžete absolvovat společně s partnerem doma v čas, kdy to oběma vyhovuje. Navíc k němu máte přístup stále a můžete jej pustit i babičce nebo tchýni, která bude pomáhat s péčí o miminko.

V kurzu se dozvíte: jak o sebe pečovat v těhotenství, co si nakoupit na miminko, jak se připravit do porodnice, jak si ulevit od těhotenských obtíží jako jsou otoky, nevolnosti, pálení žáhy, závratě. Hlavní náplní je teoretická příprava k porodu, kdy se psychicky připravíte na příchod miminka. Naučíte se úlevové polohy, které u samotného porodu hodně pomůžou s postupem a také správné dýchání.

Součástí kurzu jsou i lekce z bezprostřední péče o novorozence. Od koupání v kyblíku nebo vaničce, po přebalování, nošení, oblékání. Bonusem jsou příjemné relaxační nahrávky.

Kurz za to stojí. V přípdě, že by vás tato možnost zajímala, podívejte se na první tři videa zdarma. K shlédnutí je třeba registrace na stránkách Majky Staňkové. Nic složitého však vyplňovat nebudete, stačí zadat platný e-mail a paní Staňková vám ihned odešle přístup k části zdarma. Poté se můžete rozhodnout, zda využijete celý kurz nebo budete hledat spíše osobní formu.


O kurzu jsme sepsali recenzi, přečtěte si ji zde.

Porod bez obav

Za doprovodné fotografie z předporodního kurzu děkujeme Majce Staňkové.


Byl pro vás náš článek přínosný? Pokud nás chcete podpořit a přemýšlíte o vstupu do kurzu on-line, použijte prosím přiložený link. Díky vám získáme provizy, která nám pomůže financovat a rozvíjet portál Krásnátěhotná.cz