Dobrá matrace v dětské postýlce nejen ulehčí spaní, ale dítě také podporuje ve zdravém vývoji a udržuje je v bezpečí. Proto zvažte investici do skutečně kvalitní matrace do dětské postýlky. je totiž pravděpodobné, že v ní bude dítě spát až třeba do 3 let věku.

Pokud tedy vůbec začne a nebude okupovat vaši společnou postel, jako to dělá naše skoro tříletá dcera (to jí za zlé rozhodně nemám).

Jak vybrat matraci do dětské postýlky? Jaké jsou druhy matrací a jak se ve výběru orientovat? Připravila jsem pro vás rešerži napříč sortimentem spinkacích matrací.

Nejlepší matrace pro miminko? Vaše vlastní tělo 🙂


Typy matrací

Na trhu existuje několik typů matrací, které můžete použít do dětské postýlky. Představíme vám ty nejčastější z nich, které potkáte v obchodech a na e-shopech. Možná vás překvapí, že matrace, na kterých by se nám spalo úžasně, pro miminko třeba vůbec vhodné nejsou.

Matrace pěnové

Pěnové matrace jsou obecně nejčastější volbou rodičů. Jsou k dispozici v různých tloušťkách, obvykle mezi 3 až 10 centimetry. Dívejte se po matracích, které jsou na ležící straně pevnější. Co to znamená?

Když na ně zatlačíte rukou, tak se nepromáčknou. Příliš měkký povrch se lehce přizpůsobí tělu dítěte a může vzniknout riziko SIDS.

Abendot je bestsellerem u téměř všech prodejců matrací – na www.prodeti.cz s dopravou zdarma

Pružinové matrace

Pružinovky jsou klasikou, na které jste možná spali ještě vy. Jsou to vlastně motané cívky z vysoce pevné oceli, které jsou pokryté polstrováním a kvalitní výplní. Samozřejmě čím kvalitnější polstrování cívek je, tím je matrace těžší, a také dražší.

Pružinová dětská matrace

BIO a organické matrace

Všechny matrace označené jako BIO nebo organické jsou buď matrace pěnové nebo cívkové. Rozdíl je v tom, že organická matrace je plněná přírodními materiály jako je: bavlna, vlna, kokosové vlákna, potravinové polymery, pěny na bázi rostlin, přírodní latex.

Organické matrace vycházejí mezi ostatními druhy jako ty nejdražší. Lidé, kteří je zakoupili však tvrdí, že ty matrace za to skutečně stojí. Tvrdí, že chemikálie a průmyslové směsy používané ve standardních matracích obsahují zpomalovače hoření známé například jako PBDE (polybromované difenylétery), vinyl a polyuretanovou pěnu například. Matrace vypouštějí toxické plyny a látky používané při samotné výrobě matrací mohou poškodit zdraví dětí. Jiní říkají, že materiály, jako latex, mohou vyvolat alergickou reakci u kojenců.

Výzkumníci nadále analyzují otázky toxicity běžných matrací a prozatimní výzkum nahrává spíše tomu, že pokud by tyto chemikálie v matracích mohly být škodlivé, nejbezpečnější je koupit matraci, která je neobsahuje a při výrobě nebyly použity.

Výhodná cena matrace – jen 724 Kč z eco matraci

Prodyšné matrace

Prodyšné matrace neboli anglicky „breathable mattresses“ by měly umožnit nerušeně dýchat i novorozenci, který se otočí na bříško a přitiskne hlavičku na matraci. Tyhle matrace jsou různě upravovány tak, aby kontaktní plocha byla co nejvíce strukturována, prodyšná a nezpůsobila novorozenci zadušení v případě, že se přitiskně na hlavičkou na povrch matrace.

Nejzajímavější matrace tohoto druhu je na trhu od Candide. Doporučuji je všem rodičům, kteří nemají klidné spaní a chtějí pro vyšší bezpečnost miminka při spánku udělat maximum, a také pro rodiče nedonošeňátek.

Matrace Air Flow


Na co se zaměřit při nákupu

Správná velikost

Matrace se musí přesně vejít do rámu postýlky nebo kolébky bez prostoru mezi matrací a rámem postele. Pokud by byla matrace malá, hrozí nebezpečí udušení, skřípnutí nebo jiného úrazu. Matrace by měli být normalizované a všechny matrace by měli být přizpůsobené běžným velikostem postýlek. Ale každý výrobce má samozřejmě jiné formy, jiné postupy a nakonec může být matrace o něco menší, než druhá od jiného výrobce.

Pevnost matrace

Neplatí, že čím měkčí a polstrovanější matrace do dětské postýlky, tím lepší. Miminka to  musíejí mít právě naopak. Čím pevnější a tvrdší matrace, tím lepší.

Výrobce matrací Scarlett uvádí, že matrace by měli při postavení na čelo matrace stát rovně a neprolamovat se. Také by měli být při stisku mezi dlaněmi dostatečně pevné a nepoddát se. Takovou matraci chcete. Pevnou. Nebojte se, že by se vaše dítě nevyspalo. Malé děti se velmi snadno přizpůsobí a naopak tvrdší matrace jim plně vyhovují. Děti pocházející z přírodních původních kmenů dodnes spí na vrstvě listí nebo proutí položené přímo na tvrdé zemi. Jak moc pohodlné jim to je je samozřejmě spekulativní, ale zhledem k tomu, že původní kmeny takto spí už dekády beze změn, je dost možné, že jim to prostě vyhovuje.

Další důvody, proč mít pevnou matraci, jsou rize praktické a zdraví podporující. Naprosto běžné je, že se miminko přitahuje ručičkami za šprušle a přitom se staví na nožičky. Děti se tak učí. A ještě mnohem běžnější je, že přitom strkají nožičky mezi šprušle a prošlapují tak matraci. Měkká matrace se pod váhou miminka začne bortit a dítě pak nemá potřebnou stabilitu. Navíc se namáhá samotná klenba na nožičkách a miminko může mít později problémy s chůzí.

Hustota

Vaše nová matrace by měla mít co nejvyšší hustotu, aby byl spánek miminka co nejlepší a nejbezpečnější. Většina pěnových matrací neudává na obalu hustotu, ale váha matrace může být dobrým indikátorem. u matrací pružinových výrobci často uvádí počet cívek a podle toho měří pevnost a husototu, ale už neuvádí samotnou pevnost cívek.

V našich českých končinách se uvádí hustota pomocí zápisu kg/m3. Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší je zároveň i hmotnost dané matrace a tím vyšší je i pevnost matrace. Pro vaše miminko je stěžejní, aby leželo na co nejpevnější matraci. Porovnávejte matrace podle hmotnosti i podle hustoty, pokud je toto číslo k dispozici.

Odolnost

Co se stane s matrací když na ni zatlačíte plnou vahou? Jak rychle se vrátí do své původní polohy? Čím rychleji se dostane zpět do svého tvaru, tím lépe. Malinké děti, které se neumí ještě sami přetočit, mohou mít na měkké a paměťové matraci problémy. Naopak pevnou a odolnou matrací podpoříte vývoj a bezpečnost dítěte a miminko se bude lehce otáčet samo bez vaší asistence.

Tohle je efekt líné pěny. Pro miminko naprosto nevhodný

Váha

Matrace se liší i samotnou váhou. Ta souvisí s hustotou a s pevností a odolností. Vše je pevně provázáno. Pevná a promáčknutí odolná matrace bude mít velkou hustotu a bude i hodně vážit. Většina dětských matrací, které nemají dostatečnou hustotu a odolnost začíná na 3. kg. Pokud můžete, kupte si těžší matraci asi okolo 5 – 6. kg. Pružinové matrace budou ještě minimálně o 2 až 3 kilogrami těžší. Čím více tím lépe.

Nezapomeňte však váhu zohlednit při výměně prostěradla. Většinu matrací je potřeba zvednout a potah natáhnout přes okraje. Manipulace může být trochu náročnější, ale rozhodně to není nic, co by se nedalo zvládnout.

Výška matrace

Jak zvolit výšku dětské matrace? Je lepší nízká nebo naopak vysoká matrace? Výška matrace není až tak důelžitá pro samotnou bezpečnost dítěte při spánku. Pro bezpečnost je důležitější odolnost, pevnost a hustota. V případě, že budete používat monitor dechu, je dobré mít matraci vysokou okolo 10 cm. Poté monitory dobře snímají.

Obal matrace

Každá matrace má obal, který více nebo méně chrání matraci před tekutinami a poničením. Nejlepší obaly jsou dvou až třívrstvé tkané z nylonu, které umí zadržet spoustu tekutin včetně slz, moči z proteklé plenky a další. Rodiče často dávají a matraci ještě nepropustnou vrstvu, další obal, který má ale jednu zásadní chybu. Nedýchá. Proto raději investujte do 3D chrániče matrace, který umí odvětrat, odvést vlhkost a chrání matraci samotnou. U organických matrací bývá obal z bavlny a tam se pořízení nepromokavého obalu bohužel nevyhnete.

Nutností je nepropustní podložka, hlavně při pozdějsím učení na nočník a odplenkování – cena 326 Kč

Kompletní 3D mesh chránič od Taaumaland

Odvzdušnění

Podívejte se, zda má matrace malé otvory na stranách, které umožňují proudění vzduchu dovnitř a ven. Matrace pak nebude tolik cítit bude cítit a pachy uniknou pryč. Matrace nebude zatuchlá, bude lépe větrat a ve vlhčím prostředí bude lépe pracovat s vlhkostí.

Čištění matrace

Kvalitní matrace je potřeba také udržovat v co nejlepší kondici. Dětské matrace musejí odolávat nejen váze, pocení a deformacím pod tělem, ale také tekutinám, které se prostě sem tam na matraci objeví. Kvalitní obal zadrží tekutiny nahoře a nepustí je do vnitřku matrace, ale méně kvalitní obaly propustí. Matrace může pak plesnivět a uvolňovat do ovzduší nebezpečné póry. Kašel, kuckání a rýmu mohou způsobovat právě nevětrané, nevyčištěné matrace plné nebezpečných spór.

Jak zabránit deformitám a pečovat o matraci? Každý měsíc ji otáčejte na druhou stranu. Každý den pravidelně větrejte jak ložní prádlo, tak postel a místnost, kde spíte. Nejlépe několik hodin. Pokud matrace schytá nějakou tu nálož tekutin, rychle je odsajte suchými hadry. Matraci postavte k oknu a pořádně vyvětrejte. Pokud to bude nutné, matraci vyčistěte parním vysavačem.


Matrace z druhé ruky? Ano nebo ne?

Buďte opatrní u použitých matrací z druhé ruky. Některé studie spojují použité matrace se zvýšeným rizikem vzniku SIDS u kojenců, ačkoli si vědci nejsou jisti, zda matrace způsobily zvýšení rizika nebo zda prostě korelovaly se zvýšeným rizikem. Odborníci doporučují, aby se rodiče vyhýbali starým opotřebovaným matracím, zejména těm pěnovým, které se hůře čistí. Ne všichni rodiče jsou natolik obeznámení s nutností čistění matrace a o matrace se ne vždy ukázkově starají.

Našim doporučením je, matraci z druhé ruky rozhodně nekupovat. Za zvýšená rizika a poškození zdraví vašeho drobečka to nestojí.


Vzduchové nebo vodní matrace

Matrace plněné vzduchem nebo vodní postele nejsou pro děti bezpečné. Jsou natolik měkké, že v nich kojenci hrozí nebezpečí udušení. Rozhodně se takovým matracím vyhýbejte a dbejte na bezpečnost vašeho dítěte. Také nedoporučujeme nechávat spát miminko ve společné posteli, kde používáte pěnové matrace z líné pěny. To, co je pro vás bezpečné a velmi pohodlné, může stát miminko život. Na matracích z líné pěny se miminko těžko otočí a může se dostat i pod vás.


Kolik stojí kvalitní matrace?

Kvalitní matrace začínají na 1500 Kč. Ale mohou být samozřejmě i mnohem dražší a stát i několik tisíc korun. Za bezpečný spánek vašeho miminka ale taková investice stojí.

Nejlepší matrace pro miminka 2017