Milé maminky,

rozhodnutí, které musíte udělat s příchodem vašeho dítěte na svět, je nekonečné množství. A to může být upřímně trochu skličující. Ale troufáme si říct, že jedna věc může být na rozhodování poměrně snadná. A dokonce i zábavná. Vytvořili jsme pro vás průvodce při sestavování pokoje pro miminko. V šesti krocích vás provedeme jednotlivými kroky, které vám usnadní zařizování „dětského místečka štěstí“. Koneckonců budete společně v místnosti trávit hodně času…

1. Dětská postýlka

Dětská postýlka Pinio s nádherným designem.

Dětská postýlka by měla být jednou z věcí v dětském pokoji, do které investujete. Už jen proto, že v ní bude vaše dítě spát a to třeba i bez vašeho dohledu. Pokud plánujete více dětí, není od věci koupit opravdu kvalitní a pevnou postýlku, která vydrží stále krásná desítky let. Styl a barva postýlky je už na vašich preferencích. Doporučujeme koupit rodově neutrální barvu.

 • Vybírejte postýlku i podle toho, zda splňuje bezpečnostní standardy naší země. Některé levné kousky z dovozu nemusí mít potřebné certifikace.
 • Některé postýlky jsou kombinace přebalovacího pultu, skříňky na přebalovací potřeby, a také se z nich dají složit plnohodnotné postele třeba až do 10 let věku dítěte. Dejte přednost takové postýlce a ušetříte i několik tisíc v průběhu let.
 • Dřevěné postýlky s polohovací roštem jsou pro stálé spaní mnohem lepší než postýlky tzv. cestovní z měkkých materiálů.
 • Někdy je součástí postýlky i matrace. Doporučujeme vybrat matraci zvlášť.

Inspirujte se…

 1. Dětská postýlka Pinio Moon 70×140 cm – 4849 Kč
 2. Dekorace na zeď Little Nice Things Love – 1069 Kč
 3. Přebalovací pult Pinio Moon – 899 Kč
 4. Komoda Pinio Moon – 6399 Kč

2. Vybavení do postýlky

Dětské postýlky jsou skvělým místem, kde můžete dát průhod svým designérským schopnostem. Postýlku můžete ladit jak s prostorem, tak právě naopak. Prostor ladit dle témat postýlky. Doporučujeme vybrat pro začátek 3. až 5. tématických povlečení do dětské postýlky, které můžete měnit v případě nehody. a že jich nebude málo.

 • Zakoupili jste postýlku se šprušlemi? Bude se vám hodit měkký mantinel. Doporučujeme vybrat prvně právě mantinel do postýlky a pak až povlečení. Aby vám to krásně ladilo…
 • Lůžkoviny vybírejte ze 100% bavlny. Nezpůsobují alergie a jsou maximálně šetrné k dětské pokožce.
 • Moderní jsou i dětské hnízdečka, která jsou pro miminka pohodlná podobně jako skutečné hnízdečko. Laďte je do stejných tónů jako celý pokoj pro miminko.

 1. Muchláček do postýlky Tots – 290 Kč
 2. Mantinel Done by Deer šedý – 2199 Kč
 3. Žeržejové povlečení 2 kusy Tots – 990 Kč
 4. Hnízdečko pro miminko Done by Deer – 2199 Kč

3. Přebalovací pult

Není zbytí, malé děti znamenají špinavé plenky, pokud tedy nepraktikujete metodu BKM (bezplenková komunikační metoda). A protože budete tuto činnost praktikovat i 10x denně, bude výhodnější mít všechny potřebné věci, včetně kosmetiky pro přebalování, na jednom místě a po ruce. Máte dvě možnosti: mít pevný přebalovací stůl nebo přenosnou a omyvatelnou přebalovací podložku.

 • Pokud budete pořizovat celý přebalovací pult, nezapomeňte myslet na využití stolu, až dítě odroste z plenek. Můžete do něj ukládat oblečení? Hračky? Může se stát komodou v koupelně?
 • Nebudete-li kupovat nový přebalovací pult využijte jakékoliv vyvýšené místo v pokoji nebo ložnici na které se dá umístit přebalovací podložka.
 • Pro ukládání plenek použijte kontajnery nebo poličky. Na kosmetiku si nakupte vyšší kontajnery nebo boxy, které udrží všechny lahvičky, ubrousky a žínky na místě. Budete za organizaci vděční a to zejména v noci.
 • Na každý přebalovací pult budete potřebovat přebalovací podložku z nepromokavého materiálu. Pořiďte 3 až 4 kousky. Budete se divit, jak rychle je budete na pultíku točit. Navíc si můžete čistý vzít s sebou na návštěvu ke kamarádce a přebalit miminko na sedačce bez hrůzy z toho, že se stane nějaký trapas.

4. Kojící křeslo

Nejdůležitější místečko v pokoji pro miminko bude pro vás pohodlné křeslo, kde budete moci své miminko nakojit v jakoukoliv hodinu. V křesle budete často sedávat a uspávat své miminko, kojit je, povídat si s ním a to třeba i ve čtyři hodiny ráno. Proto musí být skutečně hodně pohodlné s dobrými opěrkami.

 • Vyberte si křeslo, které má dostatečnou oporu pro vašeho unavené ruce. Za opěrky budete neskutečně vděčná.
 • Křeslo by mělo mít stabilní bederní opěrku, pokud nemá, přidejte si pod bedra ještě jeden polštář jako oporu pro unavená záda.
 • Dovolí to váš rozpočet, investujte raději do kvalitního houpacího křesla, které budete používat i celé desetiletí a může se stát hodnotným kouskemv rodinném dědictví.
 • Vedle křesla umístěte nejlépe další komodu nebo poličku, kam si odložíte svoje oblíbené knihy, láhev s čejem, kávou nebo flašku s vodou.
 • Máte ještě dostatek místa před křeslem? Pořiďte si otoman. Bude vám věrným společníkem.

5. Komody, hodně komod

Možná to zatím ještě nevíte, ale ti nejmenší lidé většinou potřebují nejvíce věcí. Zatímco vám bude stačit na oblečení jedna komoda, děti mají oblečení takové množství, že jedna komoda je většinou málo. A to jsme ještě nezmínili potřebu komod a úložných prostor na hračky, knihy a další nutnosti.

 • Když budete vybírat úložné prostory, například koš na plenky, vyberte takové, které mohou po skončení své původní funkce zastat funkce jiné a dál plnohodnotně sloužit.
 • Nejlepší a nejosvědčenější jsou velké dětské koše na hračky. Nejenže se do nich vejde kde co, ale poslouží při rychloúklidu hraček, když se u všich dveří objeví náhled návštěva.
 • Vyzkoušejte systém závěsných boxů a košíků, do kterých můžete umístit různou kosmetiku mimo dosah dítěte a později je využít třeba v obývacím pokoji nebo kuchyni.
 • Pokud máte hodně místa, hodí se zakoupit větší úložný systém na jednotlivé úložné koše, které poté rozsortujete podle jednotlivých druhů obsahu. Jeden box na kosmetiku, další například na plenky, na hygienické potřeby atd…

6. Dekorace

Nyní, když máte jasno ve výběru všech hlavních součástí do pokoje pro miminko, je na vás vybrat dekorace a pohrát si s designem. Protože samotné dekorace dávají ten správný nádech prostoru. Nejdříve se zastavíme u dětského koberce. V případě, že máte dřevěné podlahy, je potřeba přemýšlet nad kobercem z plyšové vlny. Miminku tak velmi zpříjemníte první velké pokroky jako je plazení se  lezení po kolínkách.

 • Máte jednolitý koberec? Vybavte se drobnými předložkami nebo koberec opticky rozbijte použitím umělých nebo pravých kožešin. Vypadají krásně a jsou nádherně teplé.
 • Nezapomeňte na záclony a závěsy. Pokud má pokojíček rolety, i tak nad závěsy zapřemýšlejte. Místnost se tolik nepotemní jako se žaluziemi a miminko se naučí spát i v přítmí.
 • Do malých místností vybírejte plošší a spíše závěsný nábytek, abyste si prostor zbytečně nezmenšili. Na podlahu volte co nejsvětlejší barvy a stěny dozdobte samolepkami nebo jemnou pastelovou tapetou.
 • Pokud nemáte žádný nápad na barevné zpracovování interiéru, vytvořte si účet na Pinterest a začněte sbírat inspiraci. Z jednotlivých realizací si vytáhněte to, co vás přitahuje a doplňte vlastními nápady.